Η ΑΕΚ του Γιαννίκη έκανε το 3Χ3, κέρδισε τον Άρη με 2-1  και σκαρφάλωσε στη 2η θέση. Τα γκολ οι Μήτογλου και Μάνταλος. Με δέκα η Ένωση από το 72΄΄ έπειτα από την αποβολή του Μήτογλου

Ο Γιαννίκης κατέβασε την ΑΕΚ με σχήμα 4-2-3-1 με τους Ανσαριφάρντ να ξεκίνα στη κορυφή της επίθεσης και τον Τάνκοβιτς δεξιά αντί του Γκαρσία. Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό, όπου  σε κούρσα του Ρότα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, με τον Ντένις να αποκρούει την κεφαλιά του Μάνταλου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρότα σούταρε, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 13 απείλησε ο ‘Αρης την Ένωση, με τον Γκάμα άλλα ο Στάνκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά  και στη συνεχεία το διαγώνιο σουτ του Μπερτόγλιο. Στο 15΄ η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Μήτογλου. Έπειτα από υπέροχη εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο, πετάγεται με προβολή… καράτε ο Μήτογλου στο ύψος της μικρής περιοχής και στέλνει την μπάλα με δύναμη στα δίχτυα της εστίας του Άρη. Στο 23΄ ο Άρης είχε δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Μπράμπετς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να καταλήγει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Στο 26΄ ο Γιαννίκης έκανε κίνηση τακτικής και έβαλε τον Μισελέν αντί του Ρότα που δεν ξεκίνησε καλά και είχε και ήδη μια κίτρινη κάρτα.  Στο 35΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μάνταλο, καθώς έγινε ανάκτηση και γρήγορη αντεπίθεση με τον Τσούμπερ για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πήρε την πάσα εντός περιοχής και ανατράπηκε από τον Μπράμπετς. Σωστή απόφαση. Ο στόπερ των φιλοξενούεμενων έχει βρει τον αρχηγό της «Ένωσης» κάτω χαμηλά. Έπειτα ο Μάνταλος ευστόχησε για το 2-0. Έτσι το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να κάνει ένα ονειρεμένο ημίχρονο, έτσι όπως ακριβώς το ήθελε ο Γιαννίκης. Η «Ένωση» περίμενε, πρέσαρε ψηλά και έβγαινε στην κόντρα ταχύτατα, βρίσκοντας το δεύτερο γκολ έτσι και το πρώτο από στημένη μπάλα. Τσούμπερ και Μάνταλος εξαιρετικοί, άψογος ο Μήτογλου. Σωστές τοποθετήσεις, αλάνθαστος και βρήκε και δίχτυα!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο χαλαρό από το πρώτο με την ΑΕΚ να παίζει κυρίως με το χρόνο να έχει λίγες ευκαιρίες. Από την άλλη ούτε ο Άρης απειλούσε ιδιαίτερα μέχρι το 71’ Όπου ο  Μήτογλου τράβηξε και έριξε κάτω τον Καμαρά που έβγαινε τετ α τετ και έτσι τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη. Στο 73΄ ο Άρης μείωσε σε 2-1 με τον Γκαρία.  Γλυκιά σέντρα του Σούντγκρεν από τα δεξιά, βρίσκει τον Γκαρσία μεταξύ του πέναλτι και της μικρής περιοχής, με τον άσο των «κιτρίνων» να νικάει τον Στάνκοβιτς με κεφαλιά. Έτσι ο Άρης έφτασε κόντα στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε παρά την πίεση