O ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Basket League στο κλειστό της Μίκρας. Από τρεις σερί νικηφόρους αγώνες προερχόταν η ΑΕΚ (Περιστέρι, Μεσολόγγι, Τουρκ Τέλεκομ), ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν αήττητος στην έδρα του για πέντε διαδοχικά παιχνίδια. Χωρίς πέντε παίκτες η ΑΕΚ-οι τραυματίες Γιανίκ Μορέιρα, Νίκος Γκίκας, οι Νίκος Ζήσης και Βλάντο Γιάνκοβιτς που αναρρώνουν από covid-19, ενώ ο Γιόνας Ματσιούλις είναι στην Λιθουανία για την κηδεία του πατέρα του. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.  Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης, Γκρίφιν, Καμπερίδης, Παπαντωνίου από τους γηπεδούχους έχουν αγωνιστεί στην ΑΕΚ ενώ Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος και Λημνιάτης (σαν παίκτης), Παπαθεοδώρου έχουν περάσει από τον ΠΑΟΚ. Σώμος, Τσαρούχα και Κ. Πουρσανίδης η διαιτητική τριάδα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με Μωραΐτη, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Χρυσικόπουλο και Γόντικα ενώ ο ΠΑΟΚ με Γκρίφιν, Λοβ, Καμπερίδη, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη. Το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Λοτζέσκι ενώ ο Άρης Λυκογιάννης αντικατέστησε τον Γκρίφιν με τον Παπαντωνίου μετά από ενοχλήσεις που ένιωσε ο πρώτος μετά από 1,5 λεπτό παιχνιδιού. Έπειτα από ένα καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, το παιχνίδι ισορρόπησε και μετά από 04:30 αγωνιστικά λεπτά το σκορ είναι 4-7. Σειρά της ΑΕΚ να μπλοκάρει επιθετικά και με την επάνοδο του Γκρίφιν που αποτελεί αιχμή του δόρατος για τον ΠΑΟΚ το πρώτο δεκάλεπτο λήγει με 17-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου όλοι οι πόντοι (13) έχουν επιτευχθεί με τρίποντα εκτός μιας ελεύθερης βολής με το σκορ στο 23-26. Οι αλλαγές του Παπαθεοδώρου (Μέικον, Σλότερ, Ρογκαβόπουλος) βοηθούν ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα. Μετά από 5:30” αγώνα το σκορ είναι 27-29 με τον Σλότερ να βγαίνει εκτός αγώνα υποβασταζόμενος καθώς στραβοπάτησε και ο Μαυροειδής με τον Μόουζες καλούνται να καλύψουν την απώλεια. Στην φάση του ημιχρόνου ο Μόουζες κόβει τον Τσαλμπούρη και η μπάλα σφήνωσε ανάμεσα στο ταμπλό και τη στεφάνη! Με ένα σερί 9-0 του ΠΑΟΚ το ημίχρονο λήγει με 36-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με την είδηση πως η πρώτη εκτίμηση για τον τραυματισμό του Σλότερ είναι διάταση στο δεξί πόδι χαμηλά στον αχίλλειο. Χρυσικόπουλος, Μαυροειδής, Λάνγκφορντ σκοράρουν για τη “Βασίλισσα” ενώ Κακλαμανάκης, Γκρίφιν και Μαργαρίτης για τον ΠΑΟΚ. 02:18” πριν τη λήξη της περιόδου και με το σκορ στο 49-53, ο Παπαθεοδώρου περνά στο παρκέ ταυτόχρονα Λάνγκφορντ και Μέικον για να βοηθήσει την ομάδα του να ξεφύγει στο σκορ αλλά ο Μόουζες είναι αυτός που πετυχαίνει τρίποντο και στο +7 η ΑΕΚ. Με τρεις εύστοχες βολές του Κάρτερ και άστοχο τρίποντο του Μέικον τελειώνει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 52-57.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκινά με ένα ακόμα τρίποντο από τον Τζος Κάρτερ, την απάντηση επίσης με τρίποντο από τον Λοτζέσκι και το πέμπτο φάουλ του Μαυροειδή. Ο Γόντικας μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (ένα λεπτό) έχει κάνει δύο φάουλ με αντίπαλο τον Κονατέ και ένα λάθος με τον Παπαθεοδώρου να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μόουζες αντιμετωπίζει πρόβλημα με αιμοραγία στη μύτη και δεν μπορεί να αγωνιστεί. Μετά από 4:00” αγώνα η ΑΕΚ προηγείται με 60-69 με συνεχόμενους πόντους από τον Μέικον αλλά με αντιαθλητικό να καταλογίζεται στον Χρυσικόπουλο ο Κάρτερ ευστοχεί σε τρεις βολές μειώνοντας την διαφορά. 01:10 πριν το τέλος με τρίποντο (6/8 ως τώρα) από τον  εκπληκτικό στην επανάληψη Κάρτερ και δύο καλάθια από τον Λαβ περνάει μπροστά με τρείς 0:36” πριν το τέλος του αγώνα. Με 25,4” στο ρολόι ο Μέικον ευστοχεί για τρεις και το σκορ είναι 74 όλα. Στην τελευταία επίθεση ο Μπιτς αστόχησε για τρεις και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με δύο λάθη από Μέικον και Λάνγκφορντ ενώ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Κακλαμανάκη. Κατσίβελης και Χρυσικόπουλος δίνουν ανάσα στους κιτρινόμαυρους ενώ ο Λάνγκφορντ κερδίζει το πεμπτο φάουλ του Γκρίφιν και ευστοχεί στις δύο βολές. 01:00 για την λήξη και ο Κακλαμανάκης -που έχει πετύχει όλους τους πόντους του ΠΑΟΚ στην παράταση- κάνει το 82-83. Δύο βολές ο Λάνγκφορντ και μια από τον Κάρτερ για το 83-85, επίθεση για την ΑΕΚ που ο Λάνγκφορντ χαραμίζει με άστοχο τρίποντο (χωρίς λόγο) και μπάσιμο του Λαβ στη συνέχεια το σκορ γίνεται 85-85 με 17,4” για τη λήξη. Στην τελευταία κρίσιμη επίθεση ο Λάνγκφορντ σπατάλησε 0:13” και στη συνέχεια με τζαμπ σουτ από τα 6 μέτρα με τον Λαβ “κρεμασμένο” πάνω του, ευστοχεί με τη λήξη και δίνει την νίκη στη “Βασίλισσα” με 85-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.), 85-87

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8 (3/9 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 17 (5/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 4, Μπιτς 5 (1), Κονατέ 4, Τσαλμπούρης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Τέρνερ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γόντικας, Μωραΐτης 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Μέικον 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 8, Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος 7 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1), Σλότερ