Η Ένωση ήρθε ισόπαλη 2-2 στη Ριζούπολη με αποτέλεσμα να αφήσει βαθμούς λίγο πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

O Γιαννίκης κατέβασε την ΑΕΚ στη Ριζούπολη με το γνωστό 4-2-3-1 και έχοντας βασικούς τους εξής: Στάνκοβιτς – Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί – Σιμόες, Λε Ταλέκ, Μάνταλος – Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο

Πιο συγκεκριμένα, η Ένωση μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πίεζε τον αντίπαλο και έτσι στο 13΄  άνοιξε το σκορ με τον Γκαρσία.  Μετά από Κόρνερ του Μάνταλου από τα δεξιά, κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία έπειτα από εντυπωσιακό άλμα και η μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη. Έκτη ασίστ για τον αρχηγό της Ένωσης. Στο 16΄ ο Απόλλων σκοράρε αλλά ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στο Στάνκοβιτς.  Στο 23΄ έχουμε ένα “Τσαφ” του Αραούχο μέσα στην περιοχή (σχεδόν από το ύψος του πέναλτι) και στη συνέχεια άστοχο σουτ του Μάνταλου.  Η ΑΕΚ πίεζε και για δεύτερο γκολ όμως ο Απόλλων κατάφερε στο 41΄ να ισοφαρίσει με τον Ιωαννίδη καθώς νίκησε τον Τζαβέλλα στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από γλυκιά σέντρα του Μαρτίνες. Έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με την Ένωση να είναι σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλο

To δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Απόλλων να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 62΄. Έπειτα από κόντρα των γηπεδούχων, ο Βράνιες διώχνει προς τα πίσω και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Τσιλούλη, ενώ στη συνέχεια ο Παμλίδης βρήκε δίχτυα. Ο Γιαννίκης έριξε μέσα τους Καριμ, Αμραμπάτ και Χατζισαφί. Στο 80΄ η Ένωση ισοφάρισε με τον Αραούχο. Μετά τη  σέντρα ακριβείας του Άμραμπατ από τα δεξιά, κεφαλιά του Αραούχο, με την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και μέσα. Στις καθυστερήσεις ο Τζαβέλας θα εκτελέσει απευθείας το φάουλ όμως ο Κότσαρης θα αποκρούσει εντυπωσιακά.