Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ηρακλή για την 17η αγωνιστική της Basket League. Την δεκάδα της «βασίλισσας» αποτελούν Μέικον, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης., Μωραίτης, Μαυροειδής, Λοτζέσκι, Ρογκαβόπουλος και Γκίκας στην πρώτη του συμμετοχή στην αποστολή μετά τον τραυματισμό του. Απουσιάζει ο Γόντικας που λογικά είναι και το τελευταίο κρούσμα που βρεθηκε στην “Ένωση”. Η δωδεκάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αποτελείται από τους: Ενετσιόνια, Σαγκς, Ιμπανκς, Σχίζα, Καββαδά, Φλιώνη, Βεργίνη, Χάνλαν, Γκιουζέλη, Χάτσερ, Σαρικόπουλο, Χάγκινς.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους Λάνγκφορντ, Κατσίβελη, Μαυροειδή, Χρυσικόπουλο, Ρογκαβόπουλο για την ΑΕΚ ενώ Χάγκινς, Καββαδάς, Σαγκς, Ονιετσιόνια και Χάνλαν οι πέντε του Ηρακλή. Τα τρία τρίποντα στην αρχή και τα λάθη του Ηρακλή έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίο διατήρησαν, σχετικά εύκολα, σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου που έληξε με 21-17.

Στη δεύτερη περίοδο υπήρξαν αρκετές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μην υπερισχύει η μία της άλλης. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα που είχε από την πρώτη περίοδο μέχρι και το έκτο λεπτό στο οποίο ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει στους 4 (34-30) με τον Ίμπανκς και μετά με τρίποντα από Χάτσερ, Βεργίνη και καλάθι από τον Ενετσόνια βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 34-38, 01:25’’ πριν από το ημίχρονο. Αρκετά χαμένα ριμπάουντ για την «Ένωση» στο ίδιο διάστημα και κακές επίλογές στην επίθεση. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον «Γηραιό» να προηγείται με 36-43.

Μέσα σε δυο λεπτά στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ (με απόλυτη ευστοχία) κατάφερε να κάνει ένα 7-0 και να ισοφαρίσει. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που ο Χρυσικόπουλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους έβαλε την ΑΕΚ στην θέση του οδηγού έστω και με βραχεία κεφαλή. Ο Ηρακλής βρήκε λύσεις στο παιχνίδι της ΑΕΚ, αλλά η περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Λάνγκφορντ που έβαλε το δικέφαλο μπροστά με 63-60.

Με αξιοθαύμαστο παιχνίδι από τον Μαυροειδή που τα έβαλε μόνος του με όλους τους ψηλούς του Ηρακλή και βγήκε νικητής, η ΑΕΚ κατάφερε μέσα σε 03:30” να “φορτώσει” με πέντε ομαδικά φάουλ τους φιλοξενούμενους και να έχει το πλεονέκτημα των βολών σε κάθε φάουλ, αρκετά νωρίς. Από την άλλη ο Χάγκινς πάλευε να κρατήσει τον “Γηραιό” σε απόσταση βολής από τους γηπεδούχους. Όσο πλησίαζε το τέλος του αγώνα τα συστήματα παραχωρούσαν την θέση τους στις ατομικές ενέργειες και τα μεγάλα σουτ. ‘Ενα τετοιο πέτυχε και ο Λάνγκφορντ 0:39” πριν τη λήξη και έκανε το 83-84. Στην επόμενη επίθεση ο Ηρακλής αστόχησε αλλά με την σειρά της αντί να επιχειρηθεί δίποντο, ο Λοτζέσκι αστόχησε αφύλακτος σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο Ίμπανκς ευστοχεί σε 2 βολές και με 00:01” στο ρολόι ο Παπαθεοδώρου πήρε τάιμ άουτ. Η επαναφορά δεν έγινε όπως επιθυμούσε ο τεχνικός της “Ένωσης” (αφύλακτο μακρινό σουτ από τον Λάνγκφορντ) αλλά η μπάλα πέρασε κάτω από το καλάθι στον Ματσιούλις που κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές και έστειλε το ματς στην παράταση!

Στην παράταση για μια ακόμη φορά οι παίκτες της ΑΕΚ με κατάθεση ψυχής κατάφερναν παρά την εκπληκτική απόδοση του Χάγκινς, να μένουν μπροστά στο σκορ είτε με έξυπνα πλέι είτε με μεγάλες ενέργειες. Ο Ηρακλής για μια ακόμη φορά επανήλθε και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λάνγκφορντ με γκολ-φάουλ έκανε το 97-95. Στην επαναφορά ο Ηρακλής κέρδισε φάουλ και με δυο εύστοχες βολές το σκορ πήγε στο 97-97 και η ΑΕΚ κρατούσε την τύχη της στα χέρια της αφού είχε την τελευταία επίθεση. Τότε ο Μέικον (κατόπιν εντολής) κατέβασε την μπάλα και παρά το μαρκάρισμα από δύο παίκτες δεν πάσαρε αλλά κατάφερε να ευστοχήσει (με δόση τύχης) σε τρίποντο και να δώσει την μεγάλη αυτή νίκη στην ομάδα του.

Λάνγκφορντ, Μέικον, Χρυσικόπουλος, Μαυροειδής, ξεχώρισαν ενώ επιδραστικοί ήταν και οι Μωραΐτης, Ματσιούλις. Όταν ο Παπαθεοδώρου κερδίζει παιχνίδι με 9 παίκτες στην παράταση κερδίζει τον σεβασμό και την παραδοχή όλων. Ειδικότερα όταν αλλάζει κατα το ήμισυ την αντιμετώπισή του στο παιχνίδι (έκανε φάουλ για να έχει την τελευταία επίθεση), παρά το γεγονός οτι επέλεξε στο τέλος της κανονικής διάρκειας (δεν του βγήκε) και της παράτασης να βγάλει Λάνγκφορντ και Μέικον για μακρινό σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/9 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 18 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής 9 (3/4 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μέικον 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 9 (1), Μωραΐτης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 4, Καββαδάς 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Χάγκινς 32 (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα), Ίμπανκς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 8 (2), Χάτσερ 8 (1), Σαρικόπουλος