H ΑΕΚ υποδέχεται την πρώτη του ομίλου Νίζνι στον τελευταίο της αγώνα για το Βasketball Champions League σε μια τυπική διαδικασία, αφου την δεύτερη θέση στον όμιλο θα καταλάβει ο νικητής του αγώνα ΣτρασμπούρΤουρκ Τέλεκομ. Ο προπονητής της “Βασίλισσας” Ηλίας Παπαθεοδώρου, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τους  Λοτζέσκι, Σλότερ και Γόντικα όπως και τον Ρογκαβόπουλο ο οποίος κατέθεσε προσφυγή στη FIBA προκειμένου να μείνει ελεύθερος. Από την άλλη οι Ρώσοι δεν θα έχουν τους Βοροντσέβιτς και Κομόλοφ που έκαναν πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ στη Ρωσία. Λάνγκφορντ, Ζήσης, Γκίκας, Ματσιούλις, Μαυροειδής, Μόουζες , Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Μωραΐτης, Μορέιρα και Μέικον η αποστολή των γηπεδούχων με τους τελευταίους πέντε να ξεκινούν. Ο Δημήτρης Κατσίβελης τέθηκε νοκ άουτ λίγη ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, με πρόβλημα στο δεξί πόδι.

Καλό ξεκίνημα από τους παίκτες του δικεφάλου που προηγούνται με 11-4 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα αλλά όπως προείπαμε δώρο άδωρο, καθώς η “Ένωση” έχει ήδη αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης και μόνο σαν καλή προπόνηση και ευκαιρία φορμαρίσματος μπορεί να χρησιμεύσει ο αγώνας. Χαλαρά ως τώρα αντιμετωπίζουν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες που δεν θέλουν να ρισκάρουν κανένα τραυματισμό και το πρώτο δεκάλεπτο λήγει με το σκορ στο 18-14.

Αρκετά λάθη απροσεξίας στο δεύτερο δεκάλεπτο που υπο άλλες συνθήκες θα εξόργιζαν τους προπονητές, περνάνε σχεδόν απαρατήρητα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην “σκοτώνονται” στην άμυνα. Χαρακτηριστικό πως η “Ένωση” έκανε το πρώτο ομαδικό φάουλ του δεκαλέπτου δυο λεπτά πριν τη λήξη του και πως καμία ομάδα δεν είχε το μπόνους των βολών από την συμπλήρωση 5 ομαδικών φάουλ. Με ισοπαλία 34-34 έφυγαν για τα αποδυτήρια οι παίκτες.

Η τρίτη περίοδος ξεκινά με αλεπάλληλα λάθη από τους κιτρινόμαυρους και την Νίζνι να τα εκμεταλλεύεται ώστε να περάσει μπροστά στο σκορ. Κακή βραδιά και για τον Λάνγκφορντ που αποσύρεται στον πάγκο με 1/10 σουτ. Η διάθεση πάνω από όλα λείπει από το δικέφαλο και αυτός είναι ο κύριος λόγος που οι Ρώσοι έχουν το κεφάλι στο σκορ και η ΑΕΚ περιορίζεται στο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Πολλά ριμπάουντ από τη Νίζνι και ένας “ζεστός” Σέπαρντ που κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με 19 πόντους και την “Ένωση” να είναι πίσω στο σκορ με 9 (50-59).

Τέταρτη περίοδος και μετά από 03:00” η Νίζνι προηγείται πλέον με 11, ενώ ο μοναδικός που δείχνει να βγάζει αντίδραση  είναι ο Μόουζες τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Παράλληλα με τον Μόουζες ο Λάνγκφορντ δείχνει και αυτός να έχει κάποιες εκλάμψεις. Στα μισά της περιόδου η ΑΕΚ έχει μαζέψει την διαφορά και είναι πίσω με τέσσερις. Με λιγότερο από τρία λεπτά να υπολείπονται οι γηπεδούχοι βγάζουν πείσμα και εγωισμό ώστε να κλείσουν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Champions League και ενώ το σκορ είναι 70-72. Τρίποντο από τον Μέικον 0:28” πριν από τη λήξη και ο Αμερικανός βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 75-72. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες οδηγούν το παιχνίδι στις ελεύθερες βολές προκειμένου να πάρουν την νίκη για το γόητρο! Στο τέλος ο δικέφαλος παρουσίασε το refuse to lose προσωπό του και παίρνει τον αγώνα με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Γιάνκοβιτς (2 ασίστ, 4 λάθη), Λάνγκφορντ 14 (4/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 2, Μόουζες 19 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μωραΐτης 6 (2), Μορέιρα 9 (4 ριμπάουντ), Ζήσης 4.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Αστάπκοβιτς 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαμπούριν 10 (2), Πέτρασεκ, Σέπερντ 21 (5/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στρέμπκοφ 12, Τσάντοφ 2, Γκάνκεβιτς 11 (5 ριμπάουντ), Γκαβρίλοβιτς 4, Γκερασίμοφ, Τορόποφ.