Ακόμη μια κάκιστη εμφάνιση στην Basket League πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 75-67 από το Ρέθυμνο και πλέον, με ρεκόρ 1-4, βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Άστοχη, δίχως διάθεση για καλή άμυνα και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση η Ένωση ήταν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκόρ.

Το ματς:

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν κάκιστο, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να εκμεταλλευτεί τις λανθασμένες επιθετικές επιλογές της Ένωσης και τα κενά στην άμυνα της και να προηγηθεί με 17-3 στα πρώτα λεπτά. Η είσοδος του Τσαλμπούρη και του Ματσιούλις βελτίωσαν την άμυνα των κιτρινόμαυρων, που βρήκαν σκόρ στην επίθεση και μείωσαν σε 20-11 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο προηγήθηκε αρχικά με δέκα πόντους και πάλι (24-14), όμως η ΑΕΚ με καλάθι και φαουλ του Ρος και δίποντο του Τσαλμπούρη μείωσε στους επτά (26-19). Οι γηπεδούχοι με καλάθια των Φράνκαμπ και Χάρις πήραν εκ νέου διψήφιο προβάδισμα, όμως οι κιτρινόμαυροι μείωσαν ξανά στους έξι αυτή τη φορά, ύστερα από τρίποντο του Χρυσικόπουλου (31-25). Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου απάντησε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χριστοδούλου (35-25), η Ένωση βρήκε τρόπο να μείνει κοντά στο σκόρ με Ρέι και Λάνγκφορντ (37-31) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-36, ύστερα από ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ, καθώς το Ρέθυμνο είχε ξεφύγει και πάλι με δέκα πόντους στο σκόρ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο του αγώνα και η ΑΕΚ έμοιαζε ανήμπορη να πλησιάσει στο σκόρ ή και να προσπεράσει. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 47-38, ο Ρέι σκόραρε για δύο (47-40), όμως και πάλι η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βρήκε τρόπο να αυξήσει το προβάδισμα της. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα του δεκαλέπτου το Ρέθυμνο πήρε διαφορά 15 πόντων (61-46), με τον Τολιόπουλο να μειώνει σε 61-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τολιόπουλος κράτησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι, με συνεχόμενα καλάθια, όμως και πάλι ο δικέφαλος δεν μπορούσε να πλησιάσει. Τρία λεπτά πριν το φινάλε επιχείρησε μια αντεπίθεση η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, για την ανατροπή του σκορ. Μείωσε σε 71-62 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρος, ακολούθησε τρίποντο του Χρυσικόπουλου για το 71-65 και κλέψιμο και καλάθι από τον Λάνγκφορντ για το 71-67. Όμως και πάλι η άμυνα της δεν ήταν καλή στις τελευταίες επιθέσεις των γηπεδούχων, ενώ έχασε και ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο στο σκόρ, με αποτέλεσμα τελικά το Ρέθυμνο να αυξήσει στους 8 πόντους το προβάδισμα του (75-67) και να πάρει τη νίκη.