Ο Ηρακλής υποδέχτηκε την “Βασίλισσα” στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Στην αποστολή της “Ένωσης” είναι και το νέο απόκτημά της Κίνγκσλεϊ Μόουζες με το Νο 33. Για την ΑΕΚ ξεκίνησαν οι Γκίκας, Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς και Μαυροειδής ενώ για τον Ηρακλή: Μπόουλιν, Μουρ, Καββαδάς, Χάνλαν και Σχίζας.

Ο “γηραιός” με καλάθι και φάουλ του Καββαδά προηγήθηκε με 3-0 ενώ για την “Βασίλισσα” ο Γκίκας απάντησε με τρίποντο. 4:30″ μετά την έναρξη του αγώνα και το σκορ είναι μόλις στο 7-6, δείγμα των καλών αμυντικών προσπαθειών των δύο ομάδων αλλά και της αστοχίας τους. 2:43″ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο MVP του μήνα που πέρασε για το BCL, Γιαννίκ Μορέιρα, με 2 εύστοχες βολές έκανε το 10-11. Πολύ χαμηλό το σκορ με τα επιθετικά όπλα των δύο συλλόγων να μην έχουν ζεσταθεί. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή να προηγείται με 14-10, σε έναν αγώνα που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και διαφήμιση του μπάσκετ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η πρώτη. Δυνατές άμυνες, αλλά τουλάχιστον στην επίθεση και οι δέκα παίκτες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κατάφερναν να βάζουν την μπάλα στο καλάθι του αντιπάλου, δείχνοντας πως αυτό το δεκάλεπτο θα είναι πιο παραγωγικό από το προηγούμενο. 6:00” μετά την έναρξη η ΑΕΚ προηγείτο με 21-28 μετά από ένα μικρό σερί 8 πόντων του φόργουορντ των κιτρινόμαυρων, Λίνου Χρυσικόπουλου. Ο Βαγγέλης Ζιάγκος ήταν προβληματισμένος από την εικόνα των παικτών του ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου με ανακούφιση έβλεπε τους δικούς του να βελτιώνονται. Με 4 ακόμα πόντους του Κερκυραίου φόργουορντ και ένα τρίποντο από τον Μπόουλιν το σκορ έγινε 28-32 με 2:00” για το ημίχρονο. Έμμεσο τρίποντο από τον Καββαδά με τον διεθνή σέντερ να φτάνει τους 13 πόντους και ο Ηρακλής να μειώνει στον 1, αλλά με δύο εύστοχες επιθέσεις των φιλοξενούμενων (στην τελευταία ο Ματσιούλης πέτυχε τρίποντο) η διαφορά ξαναπήγε στους 6, 31-37 το σκορ στην ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 2 τρίποντα από τον Χάνλαντ και κλέψιμο από τον Γκίκα και κερδισμένο φάουλ από τον Ματσιούλις, με τον Λιθουανό να ευστοχεί στις βολές. Σε γενικές γραμμές ο ρυθμός του αγώνα δεν έχει αλλάξει και 5:40” πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων, (39-47). Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς και Ζήσης διευρύνουν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό 41-54 και αμέσως τάιμ αουτ από τον Ηρακλή. Και οι δυο ομάδες σουτάρουν με καλό ποσοστό στα τρίποντα αλλά στα δίποντα η ευστοχία τους είναι κάτω από 50%. Η διαφορά έγκειται στα υπεδιπλάσια λάθη του Ηρακλή (15 έναντι 7). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρίσκει την ΑΕΚ να κερδίζει με 44-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε το πρώτο καλάθι. Ο Καββαδάς αποτελεί αγκάθι για τους φιλοξενούμενους αφού εκτός από το σκοράρισμα (18π), έχει κερδίσει και 9 φάουλ ως τώρα αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Η “Ένωση” έχει έναν καταπληκτικό Ματσιούλις στην επανάληψη και προηγείται 50-64, 5:00 πριν από τη λήξη. Ο Ηρακλής όμως, δεν έχει παραδώσει τα όπλα και με μπροστάρη τον Μπόουλιν μειώνει την διαφορά στο μισό, 59-66. 2:30” για το τέλος και οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει από 5 ομαδικά φάουλ, κάτι που σημάινει οτι κάθε φάουλ οδηγεί σε βολές. Με 1 λεπτό να απομένει στο χρονόμετρο και το σκορ στο 66-73, ο Χάτσερ χρεώνεται με αντιαθλητικό στον Λάνγκφορντ και έτσι η ΑΕΚ διευρύνει και πάλι την διαφορά. Απάντηση από τους γηπεδούχους με τρίποντο του Σαγκς και στην επόμενη επίθεση φάουλ και βολές για τον Ζήση. Το τρίποντο για τον Ηρακλή με τον Μπόουλιν με 12,5” για τη λήξη δεν θα αλλάξει την έκβαση του αγώνα που βρίσκει την ΑΕΚ νικήτρια με 72-79.  Ματσιούλις και Χρυσικόπουλος έκαναν την διαφορά για τους νικητές, πολύ καλός ο Καββαδάς αλλά και μόνος για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σχίζας, Καββαδάς 21 (8/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόουλιν 14 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουρ 2 (0/3 τρίποντα), Χάνλαν 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαγκς 8 (2), Τσαϊρέλης 7 (5 ριμπάουντ), Βεργίνης 4, Ντάνιελ, Γκιουζέλης, Χάτσερ 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 6 λάθη).
ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 16 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 6, Ματσιούλις 18 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 7, Ζήσης 7, Ρογκαβόπουλος, Μόουζες.