Με ατσάλινη άμυνα, για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Μπαντίρμα, πετυχαίνοντας τη πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο φετινό Basketball Champions League. Εξαιρετική δουλειά από όλους τους κιτρινόμαυρους, στο 3-1 το ρεκόρ της Ένωσης πλέον.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκόρ (8-8). Η Μπαντίρμα προηγήθηκε με καλάθι του Τέρι (12-11), όμως η είσοδος του Χάρη Γιαννόπουλου έδωσε λύσεις επιθετικά στην ΑΕΚ. Ο Έλληνας φόργουορντ, με πέντε συνεχόμενους πόντους, έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση με 12-16, ενώ ο Ρος με τρίποντο της έδωσε αέρα επτά πόντων (12-19). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους κιτρινόμαυρους στο +8 (14-22), ύστερα από 2/2 βολές του Γιαννόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εξαιρετική στην άμυνα και οι γηπεδούχοι έμειναν για περίπου επτά λεπτά χωρίς καλάθι. Με ένα σερί 9-0 ξέφυγε με 17 πόντους (14-31), ύστερα από τρίποντο του Τολιόπουλου. Η Μπαντίρμα σκόραρε τελικά προς το τέλος του ημιχρόνου και απάντησε με δικό της σερί 7-2 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 21-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυναμικά και συνέχισε την εκπληκτική άμυνα της. Στην επίθεση ο Ματσιούλις βελτιώθηκε και έδωσε λύσεις, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να ξεφύγουν και πάλι με 17 (24-41). Η είσοδος του Προύιτ, που σκόραρε 3/3 τρίποντα σε ένα λεπτό, ξεμπλόκαρε την Μπαντίρμα επιθετικά. Ο Χρυσικόπουλος όμως με δύο τρίποντα διατήρησε την διαφορά της ΑΕΚ σε υψηλά επίπεδα (35-49). Με καλάθι του Λάνγκφορντ για το +16 της Ένωσης ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Αποφασισμένη και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Ο Κίθ Λάνγκφορντ βρήκε ρυθμό και άρχισε να σκοράρει και αυτός. Με δύο τρίποντα από Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν με 18 (41-59), ενώ λίγο αργότερα ο Λάνγκφορντ με τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 21 (45-66). Τα τελευταία λεπτά ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα. Δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ επικράτησε με 68-50.