Για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ΑΕΚ υποδέχεται στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων τον μαχητικό Κολοσσό. Ζήσης και Σλότερ οι απουσίες για την “Ένωση” αφού τελευταία στιγμή και ενώ είχε δηλώθεί απόντας απο τον αγώνα, ο Ματ Λοτζέσκι τελικά όχι μόνο συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή αλλά ξεκίνησε μαζί με τους Γκίκα, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Μόουζες ενώ για τον Κολοσσό ξεκίνησαν οι Ξανθόπουλος, Άρτις, Γκόινς, Μπιλλής και Καντέρ.

Η πρώτη κατοχή του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους με τον Χρυσικόπουλο πετυχαίνει δυο πόντους. Και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστά και στα μέσα της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 13-15. Ο Κολοσσός κοίταζε στα μάτια τη “Βασίλισσα” και διατηρούσε μια διαφορά 4-6 πόντων. Μπιλλής και Γκόινς ξεχώριζαν για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες. Ο Κολοσσός προσπαθεί να τρέξει σε κάθε ευκαιρία και αυτό το στυλ δείχνει να τον εξυπηρετεί άψογα και από την άλλη οι γηπεδούχοι κρατάνε την ψυχραιμία τους και διατηρούν την διαφορά σε ελεγχόμενα επίπεδα. Το παιχνίδι θυμίζει λίγο αυτό με το Λαύριο στο οποίο ηττήθηκαν οι κιτρινόμαυροι από αυτή την άποψη. Τέλος πρώτης περιόδου 19-25 με τις άμυνες να είναι ανύπαρκτες.

Στη δεύτερη περίοδο με δύο βολές του Ματσιούλις και ένα κλέψιμο και καλάθι από τον Κατσίβελη οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι 23-25 αναγκάζοντας τον προπονητή του Κολοσσού Ηλία Καντζούρη να πάρει τάιμ άουτ. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ζήτησε από την ομάδα του να τρέξει και να πιέσει και στα 4/4 του γηπέδου (κάτι που είχε δοκιμάσει και στο Λαύριο). Με 7:13 να υπολοίπονται στο ρολόι το σκορ ήταν 31-29 έπειτα από τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις και μετά από ώρα η ΑΕΚ προηγείται ξανά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του προβαδίσματος και αντέδρασαν άμεσα, έτσι μετά από μερικές επιθέσεις με τρίποντα του Λιάπη και του Άρτις πήραν πάλι το προβάδισμα με 37-41 μόνο και μόνο για να αντεπιτεθεί η ΑΕΚ με τρίποντο από τον Ρογκαβόπουλο και σουτ του Κατσίβελη να πάρει αυτή το κεφάλι στο σκορ με 42-41.  Ένα ακόμα σερί παιχνίδι για την ΑΕΚ που δείχνει πόσο ζορίζεται από τις απουσίες. Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις  διαμορφώνοντας το σκορ στο 51-47.

Ο Κολοσσός μπαίνει δυνατά στην επανάληψη και μετά από 4 λεπτά ειναι πίσω μόλις με έναν (53-52) αλλά με 6 συνεχόμενους πόντους ο Λάνγκφορντ δίνει προβάδισμα με 59-52 φτάνοντας τους 13 πόντους. Ο Άρτις στο τέλος της επίθεσης πετυχαίνει τρίποντο δείχνοντας οτι τίποτα δεν έχει τελειώσει αλλά ο Λοτζέσκι είναι εκεί για πετύχει και αυτός τρίποντο ώστε να αποκαταστήσει την τάξη. Δύο ακόμα καλάθι από τον Λάνγκφορντ φέρνει την ΑΕΚ στο +11 (66- 55) -ο Αμερικανός ξαφνικά είναι ασταμάτητος! Πρώτη φορά που η ΑΕΚ πάει να φτιάξει μια καλή διαφορά. Το παιχνίδι έχει πάρει ρυθμό run “n” gun όπου οι παίκτες βασίζονται στο ένστικτο και οι τακτικές έχουν πάει περίπατο. Στην περίοδο αυτή κυριαρχεί για την ώρα ο Λάνγκφορντ που θυμίζει τον παλιό καλό εαυτό του. 01:40” για τη λήξη και η “Βασίλισσα” προηγείται με 70-61. Με ένα ακόμη καλάθι του Λάνγκφορντ και άστοχη επίθεση από τους φιλοξενούμενους τελείωσε και το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 72-61.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος και οι πλέι μέϊκερ των δύο ομάδων σκοράρουν πρώτοι. Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και ανάποδο λέι απ από τον Μωραΐτη. Πέρασαν σχεδόν τρία λεπτά για πετύχει καλάθι ο Καντέρ και ο Μορέιρα και να χριστεί σκόρερ και άλλος παίκτης σε αυτή τη περίοδο. Ρεσιτάλ από κακές άμυνες και επιθέσεις με το επιμέρους σκορ να είναι 6-5 σε 4:30” λεπτά αγώνα αλλά ο Μωραΐτης πετυχαίνει τρίποντο από τις 45 μοίρες σχεδόν κάνοντας το 81-66. Συνεχόμενα λάθη από το Κολοσσό και νέο τρίποντο από τον Λοτζέσκι στο +18 η διαφορά για τους γηπεδούχους 84-66. Το παιχνίδι δείχνει να έχει κριθεί και το τελικό σκορ είναι αυτό που μένει να δούμε. Πλέον όλοι οι παίκτες έχουν χρόνο συμμετοχής και χωρίς άγχος γίνεται ωραίο παιχνίδι. Ρογκαβόπουλος, Λοτζέσκι και Μωραΐτης βάζουν και αυτοί το χέρι τους στην επίτευξη αυτής της νίκης με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72.

ΑΕΚ: Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Γκίκας 2, Λοτζέσκι 7 (2), Μόουζες 2, Μορέιρα 4 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λάνγφορντ 22 (8/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2), Κατσίβελης 6, Μωραΐτης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη),

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 12 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Καντέρ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπιλλής 10 (2), Γκόινς 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμαριανός 1, Λιάπης 3 (1), Αρσενόπουλος, Ζάρας 3 (1), Τούμπα 6.