Η ΑΕΚ του  Γιαννίκη πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο Πανθεσσαλικό στάδιο κερδίζοντας τον Βόλο με 1-3! Τα γκολ οι Ανσφαριφάρντ, Τσούμπερ και Χατζισαφί.  Ανησυχία για Γκαρσία στην ΑΕΚ!

Ο Γιαννίκης παράταξε την ομάδα με το ίδιο σχήμα αλλά με εκπλήξεις στην εντεκάδα έχοντας τον Αμραμπάτ βασικό και τον Γκαρσία στο πάγκο, ενώ ως επιτελικός μέσος ξεκίνησε ο Μάνταλος και ο Καρίμ στη κορυφή της εντεκάδας.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βόλο να πατά καλύτερα στο γήπεδο, ωστόσο στο 10΄ η Ένωση είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν σε αντεπίθεση της «Ένωσης» από τα αριστερά, ο Ανσαριφάρντ έσπασε δεξιά προς τον ολομόναχο Άμραμπατ, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ. Στο 17΄΄ μετά από ένα παρακινδυνευμένο γύρισμα του Μήτογλου προς στον Στάνκοβιτς με το κεφάλι (ύστερα από γέμισμα), ο Μπαρτόλο  μπήκε στη φάση, ωστόσο δεν  κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων. Στο 33΄ ο Βόλος είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από μια αναμπουμπούλα στην περιοχή της ΑΕΚ, πρώτο σουτ από τον πεσμένο Μπαρτόλο, δεύτερο από τον Γκρίλο. Και στις δύο περιπτώσεις ο πορτιέρε της «Ένωσης» έβαλε εντυπωσιακά «στοπ»! Στο 39΄ ο Βόλος θα κερδίσει πέναλτι, στο οποίο έκανε ο Σιμόες, όμως ο Ρεγκατέν, που ανέλαβε την εκτέλεση, γλίστρησε και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 42΄ η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί, όταν  από τα αριστερά, ο Τσούμπερ  έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Ανσαριφάρντ να πλασάρει με τη μία από το ύψος του πέναλτι και να γράφει το 0-1.  Στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ θα πετύχει και δεύτερο γκολ, έπειτα από ένα εξαιρετικό ξεδίπλωμα αντεπίθεσης από την ΑΕΚ, ο Ανσαριφάρντ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Άμραμπατ, με τον Κλέιμαν να τον γκρεμίζει εκτός περιοχής. Ωστόσο, η μπάλα έφτασε στον επερχόμενο Τσούμπερ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερη ένταση και ευκαιρίες. Ο Βόλος μείωσε σε 1-2, όταν από δυνατό σουτ του Ρίνερ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλι του Βράνιες, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Στάνκοβιτς. Στο 82΄η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Γκαρσία.