Με διάθεση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με εξαιρετική άμυνα ξανά και με σωστές επιλογές στην επίθεση η ΑΕΚ επικράτησε διέλυσε με 91-61 τον Πανιώνιο, πετυχαίνοντας τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα. Η καλύτερη εμφάνιση της Ένωσης στην Basket League. Πολυτιμότερος ο Γιαννόπουλος, με 17 πόντους και πέντε τρίποντα.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 12-4. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και με τρίποντο του Σάμιουελς και καλάθι του Λαμπρόπουλου μείωσε σε 12-9. Η Ένωση ωστόσο παίζοντας εκπληκτική άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό και στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 12-2 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (24-11).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους κιτρινόμαυρους να πιέζουν ακόμη περισσότερο στην άμυνα και να ανεβάζουν τα ποσοστά ευστοχίας τους έξω από τα 6.75. Με κλέψιμο και καλάθι του Γιαννόπουλου και τρίποντο του Τολιόπουλου η διαφορά πήγε στους 18 (29-11). Ο Σάμιουελς με 1/2 βολές μείωσε σε 29-12, όμως ο Γιαννόπουλος σκόραρε για τρεις και ο Χρυσικόπουλος, με εντυπωσιακό κάρφωμα, έδωσε αέρα 22 πόντων στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (34-12). Ακουλούθησε ένα ρεσιτάλ τριών πόντων από τον Χάρη Γιαννόπουλου, που είχε 4/4 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 48-24 και τελικά με 53-28 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε σαφώς πιο χαλαρά, με κακές επιθετικές επιλογές και λιγότερη πίεση στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να τρέξει ένα σερί 14-5 και να μειώσει τη διαφορά στους 13 (58-45). Ο Γκίκας, με όμορφο καλάθι, ξεκόλλησε την Ένωση (60-45). Ο Πανιώνιος μείωσε στους 14 με 1/2 βολές του Σάμιουελς και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 10-2 πήραν και πάλι διαφορά 22 πόντων στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες, μεταξύ των οποίων και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος όσο αγωνίστηκε ήταν εξαιρετικός, σκοράροντας μάλιστα και ένα καλάθι και φαουλ. Η Βασίλισσα πάντως είχε διάθεση και αύξησε τη διαφορά μέχρι και τους 33 πόντους (91-58), ύστερα από κάρφωμα του Χρυσικόπουλου. Τελικά επικράτησε με 91-61.