Έχοντας τη διαφορά των 9 τερμάτων από την πρώτη αναμέτρηση, η ρεβάνς έμοιαζε ως εθιμοτυπική διαδικασία, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο η Νέβα είχε άλλη άποψη. Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα, κάνοντας ένα σερί 0-4,γρήγορα όμως η ΑΕΚ επανήλθε και σταδιακά μείωσε τη διαφορά. Με τους Λέμος και Παπαδιπνυσίου να βρίσκονται σε αρκετά καλή μέρα επιθετικά, σταδιακά η Ένωση ισορρόπησε και στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω για μόλις 2 γκολ.

Στο 2ο ημίχρονο ο Δημητρούλιας διαφοροποίησε το πλάνο του και η ΑΕΚ πήγε σε πιο επιθετική άμυνα, κάτι που δυσκόλεψε πολύ τη δημιουργία των Ρώσων. Με τον επιθετικό της πλουραλισμό, τελικά η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα των 2 τερμάτων ως το τέλος παίρνοντας μια νίκη ισχυρού γοήτρου με 29-27. Στα ημιτελικά τα οποία θα διεξαχθούν στις 17 και 25 Απριλίου αντίστοιχα, το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλιας θα αντιμετωπίσει εκτός απροόπτου την Σλοβενική Γκορένιε, η οποία επικράτησε με 5 γκολ της Ζούμπρι στη Τσεχία, την οποία και υποδέχεται αύριο στην έδρα της.

Τα 5άλεπτα και τα στατιστικά των παικτών της ΑΕΚ: : 0-4, 4-5, 5-8, 9-10, 9-11, 12-14 (ημχ.), 14-17, 18-18, 21-19, 22-21, 25-24, 29-27

Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Τζηράς 3, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο 5, Λέμος 5, Παπ