Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, διέσυρε και τον Δούκα με 44-27 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» και πέτυχε την 5η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Η ομαδάρα του Δημήτρη Δημητρούλια άφησε τον Δούκα στο πρώτο δεκάλεπτο να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το ματς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση επιβεβαιώνοντας απλά την αγωνιστική της ανωτερότητα. Η ΑΕΚ εκτόξευσε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο με τον προπονητή της ΑΕΚ να δίνει σε ένα ακόμη παιχνίδι χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς ενώ προφύλαξε για δεύτερο σερί ματς τον Κρίστιαν Ουγκάλντε.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα για την ΑΕΚ που ξεκίνησε κάπως μουδιασμένη ωστόσο στη συνέχεια φρόντισε να δείξει την ανωτερότητα της και να αποκτήσει ξανά την διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Ο Δούκας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους «κιτρινόμαυρους» και εκμεταλλευόμενος κάποιες άστοχες επιθέσεις κατάφερε ν προηγηθεί με 3-6 λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε ταχύτητα και δεν άργησε να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της στο παιχνίδι. Ο Κεδέρης με δύο σερί τέρματα μείωσε σε 5-6 και ο Τζηράς ισοφάρισε σε 8-8 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 14′ η «Ένωση» πέρασε μπροστά με 9-6 με γκολ του Λέμος και φρόντισε σταδιακά να ανεβάσει την διαφορά. Βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνα της η ΑΕΚ ξέσπασε στο επόμενο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 πήρε προβάδισμα με 17-10 ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 20-13.

Η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο. Με πολλά τρεξίματα και ενέργεια στο παιχνίδι η «Ένωση» έκανε πιο εύκολο το έργο της. Με αιχμή του δόρατος τους Τζηρά και Κεδέρη έφτασε στο +11 (26-15) στο 36′. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έδειχνε να έχει κριθεί με τον προπονητή του «Δικεφάλου» να κάνει αρκετές αλλαγές δίνοντας χρόνο στους νεαρούς. Οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν εύκολα την διαφορά των δέκα τερμάτων με τον Μπουνέτα να κάνει το 29-19 στο 40′. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο προπονητής της ΑΕΚ έκανε αρκετές αλλαγές δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Ο Τζηράς με δύο γκολ εκτόξευσε την διαφορά σε 40-24, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα για να «κλειδώσει» τη νίκη με 44-27.