Αν και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκε μάλιστα και στο +8 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, από την οποία ηττήθηκε με 85-78. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λάνγκφορντ, πολύ καλοί και οι Γκίκας, Σαντ Ρος.

Το ματς:

Η Χάποελ μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0. Η ΑΕΚ βρήκε όμως ρυθμό έξω από τα 6.76 και πήρε το προβάδισμα, με τρία συνεχόμενα τρίποντα (6-9). Οι γηπεδούχοι όμως έτρεξαν στη συνέχεια ένα σερί και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκόρ, με διαφορά μάλιστα έξι πόντων (18-12). Ο Σάντ Ρος έδωσε όμως τις λύσεις στην Ένωση, που μείωσε στον πόντο (18-17) και στη συνέχεια με καλάθι και φαουλ του Λάνγκφορντ προηγήθηκε με 23-24, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-26.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων, ένα από Ρος και ένα από Λάνγκφορντ, για το +7 της ΑΕΚ (25-32). Η Χάποελ αντέδρασε όμως και με τρίποντο του Φελντέιν ισοφάρισε σε 33-33, ύστερα από ένα σερί 8-1. Οι κιτρινόμαυροι όμως έχτισαν και πάλι μια διαφορά επτά πόντων (35-42). Η Χάποελ μείωσε στους τρεις (39-42), όμως ο Γκίκα απάντησε με τρίποντο (39-45). Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς ο Σλότερ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φαουλ, ο Μπρέιμοχ με 2/2 βολές και ο Μπράουν με δύσκολο σουτ μείωσαν σε 46-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυναμικά και έχοντας τρομερή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, καταφέραν να πάρουν διαφορά δέκα πόντων (50-60). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Σλότερ ένιωσε ενοχλήσει και αντικαταστάθηκε από τον Μαυροειδή, με αποτέλεσμα η άμυνα, αλλά και η επίθεση της ΑΕΚ να κολλήσει. Έτσι η Χάποελ, με πρωταγωνιστή τον Ζάλμανσον, έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 61-60.

Η ποιότητα του Κιθ Λάνγκφορντ έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Αμερικανός με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, με 61-66. Η Ένωση με τρίποντο του Ρος μάλιστα ξέφυγε με οκτώ, περίπου επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (64-72). Σε εκείνο το σημείο όμως έχασε την συγκέντρωση της, δέχτηκε αρκετά εύκολα καλάθια και έτσι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Χάποελ έτρεξε ένα σερί 21-6 και να πάρει τη νίκη.

Διαιτητές: Ματσόνι-Μπαλντίνι-Λίτσκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Όντεντ Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7 (1), Τιμόρ, Φελντέιν 19 (4), Λέβι 2, Μπραϊμό 17 (3), Ζάλμανσον 6, Λόκετ 2, Τόμας 16, Κούπσας 4, Μπράουν 12 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 27 (7), Ματσιούλις 7 (1), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6 (2), Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 18 (3), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.