Η Τουρκ Τέλεκομ υποδέχθηκε την ΑΕΚ για τη 5η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των σύο ομάδων στην Αθήνα είχε έρθει  74-65 υπέρ των κιτρινόμαυρων. Η “Βασίλισσα” κατέβασε 12αδα σε αυτό τον αγώνα (Μέικον. Λάνγκφορντ, Μορέιρα, Μόουζες, Ζήσης, Γιάνκοβιτς, Μαυροειδής, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι, Μωραΐτης, Κατσίβελης) ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Γκίκας. Τζόνσον, Οζκάν, Γκιουρλασάν, Ντέκερ, Κορκμάζ, Γκεβίκ, Ακάρ, Φόστερ, Μπας, Ουίλτζερ, Ο’ Μπράιαντ οι έντεκα της Τουρκ Τελεκομ.

Η ΑΕΚ ξεκινά με τους Λάνγκφορντ, Μορέιρα, Λοτζέσκι, Κατσίβελη, Ματσιούλις ενώ οι γηπεδούχοι με Τζόνσον, Ντέκερ, Φόστερ, Γουίλτζερ, Ο’Μπράιαντ. Με αρκετά καλό μπάσκετ η “Ένωση” μπήκε δυνατά και με καλές άμυνες κατάφερε να προηγείται με μικρές διαφορές. Παρόλα αυτά κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση δεν της επέτρεψαν να αποκτήσει μεγαλύτερο πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας. Ο Μορέιρα δείχνει σε καλή κατάσταση ενώ αντίθετα ο Μέικον δεν δείχνει σε καλή μέρα. Η Τουρκ τρέχει όσο περισσότερο μπορεί με αποτέλεσμα να δημιουργήσει προβλήματα στην “Ένωση”. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με τους Τούρκους να προηγούνται με ένα πόντο 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν συνεχίζουν εξίσου καλά για τους κιτρινόμαυρους οι οποίοι είναι άστοχοι σε αντίθεση με την Τουρκ που έχει βρει ρυθμό. Αρκετά γρήγορα η διαφορά μεγαλώνει υπέρ των γηπεδούχων και αγγίζει τους 10 πόντους. Με εύστοχα μακρινά σουτ και πολύ καλό ποσοστό στις ελεύθερες βολές οι Τούρκοι διατηρούν το προβάδισμα παρά τις εκλάμψεις της “Ένωσης” με Μωραΐτη, Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο και την βοήθεια των Μορέιρα, Ματσιούλις. Με καλές ενέργειες (κλέψιμο από Λάνγκφορντ, τρίποντο από Μόουζες και καλάθι του Μορέιρα) η ΑΕΚ καταφέρνει να ψαλιδίσει την διαφορά και κλείνει το ημίχρονο όντας μόνο τρεις πόντους πίσω με σκορ 39-36.

Η ΑΕΚ ξεκινά δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και με καλές άμυνες καταφέρνει να κρατήσει άποντους τους Τούρκους ενώ περνάει μπροστά με 39-40 μετά από 01:30” λεπτό παιχνιδιού. Οι Τούρκοι γρήγορα επανέρχονται και το παιχνίδι πάει σε ρυθμό run ‘n’ gun με σύντομες επιθέσεις και στα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ είναι 43-40. Η “Βασίλισσα” με λάθη στην επίθεση χάνει τις ευκαιρίες που τις παρουσιάζονται να πάρει το προβάδισμα και μοιραία χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλύτεροι, οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να προηγούνται 49-42 με 03:00” στο ρολόι. Υπάρχει πλέον μια νευρικότητα στη πλευρά της ΑΕΚ που βλέπει να μην σκοράρει και αυτό προσπαθούν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι που σε συνδυασμό με δυο τρεις αποφάσεις των διαιτητών που από υπέρ της ΑΕΚ άλλαξαν κατά της τους δίνει το προβάδισμα με 55-46 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι έιναι ιδιαίτερα κρίσιμο και για τις δύο ομάδες αφού σε περίπτωση ήττας οι Τούρκοι αποκλείονται ενώ για την “Ένωση” σε περίπτωση ήττας πρέπει να προστατευτεί η διαφορά των 9 πόντων του πρώτου αγώνα και συνεπώς τα πάντα παίζουν μεγάλο ρόλο. Γι’ αυτό και ο Μέικον ξεκινάει με τρίποντο την τελευταία περίοδο και γενικά οι κιτρινόμαυροι δείχνουν να έχουν μπει απόλυτα συνειδητοποιημένοι. Το ίδιο όμως και οι Τούρκοι που παίρνουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και ανανεώνουν τις επιθέσεις τους μέχρι να… ευστοχήσουν. Η αστοχία επανήλθε στην ΑΕΚ και 04:30” πριν το τέλος το σκορ είναι 64-53 με την διαφορά να είναι μεγαλύτερη από αυτή του πρώτου αγώνα. Κακή η “Ένωση” που με τραγικές επιδόσεις στην επίθεση και πολλά χαμένα ριμπάουντ δείχνει να μην είναι σε θέση να σώσει ούτε την διαφορά την ώρα που ο Ουίλτζερ γίνεται ο δήμιος του δικέφαλου. Δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα αφού στη Ρωσία η Νίζνι έχασε με 10 πόντους από τη Στρασμπούρ και αν η ΑΕΚ δεν σώσει την διαφορά θα αποκλειστεί. Εν τω μεταξύ οι Τούρκοι προηγούνται με 12 πόντους 0:12” για τη λήξη. Τελικό σκορ 78-66 και σε συνδυασμό με την ήττα της Νίζνι στη Ρωσία, η “Ένωση ” μένει εκτός συνέχειας του BCL.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκορέν): Ντέκερ 5 (5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζόνσον 10 (2/8 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαν 9 (2/4 τρίποντα), Γουίλτζερ 24 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκεγίκ 9 (12 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 2, Κορκμά 10 (2/6 τρίποντα).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ματσιούλις 8 (0/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης, Μωραΐτης 3, Μόουζες 18 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μορέιρα 4, Λάνκφορντ 11 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι.