Η Ένωση πήρε την νίκη και την -διόλου ευκαταφρόνητη- διαφορά των 9 τερμάτων τυπικά φιλοξενούμενη στο Γ.Κασιμάτης, νικώντας την Νεβα με σκορ 21-30. Σε ένα αρκετά ψυχρό ξεκίνημα, οι Ρώσοι με μπροστάρη τον τερματοφύλακα… Σιμάνσκι οδήγησαν το παιχνίδι στον ποντο. Την λύση βρήκε λίγο πριν τα 30’ η ΑΕΚ, που με ένα μικρό σερί 4 τερμάτων οδήγησε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 10-14. Στην επανάληψη, οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν 9 λεπτά για να καθαρίσουν το ματς με τους τυπικά γηπεδούχους να σκοράρουν για πρώτη φορά μετά το 10 λεπτό! Αυτό το διάστημα ήταν και το τελευταίο με τις μηχανές της ΑΕΚ στο φούλ, η οποία στο ρελαντί κράτησε διαφορά ασφαλείας από την εξουθενωμένη Νεβα μέχρι το τέλος.

Ο Δημητρούλιας, αξιοποίησε την κακή φυσική κατάσταση των Ρώσων, έδωσε υψηλό tempo στο παιχνίδι και σταδιακά οι αντίπαλοι έχασαν το μυαλό τους κάνοντας βεβιασμένες επιλογές. Τα εξτρέμ της ομάδας βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές ολιγορίες σημείωσαν αρκετά τέρματα. Αξίζει να σημειωθεί πως σε εξαιρετική φόρμα βρέθηκε και ο Μπάουερ ο οποίος με πολύ καλές επεμβάσεις δεν επέτρεψε στους Ρώσους να πλησιάσουν ποτέ και έτσι η ΑΕΚ πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Η ρεβάνς θα γίνει αύριο και πάλι στην αίθουσα Γεώργιος Κασιμάτης και παρ’ότι έχει τυπικό χαρακτήρα, κάτι που παραδέχτηκε και σε δηλώσεις του στη συνδρομητική τηλεόραση ο Δημήτρης Δημητρούλιας, προσφέρεται για την εξαγωγή πολλών χρήσιμων συμπερασμάτων, αλλά και για την εύρεση αγωνιστικού ρυθμού, ο οποίος είναι ξεκάθαρο πως λείπει από την ομάδα. Ωστόσο το γεγονός πως παρά τις τόσο αντίξοες φετινές συνθήκες με την πανδημία, την έλλειψη αγώνων και τους τραυματισμούς, η ΑΕΚ καθαρίζει με τέτοια άνεση τα παιχνίδια λέει πολλά για τη κλάση των παικτών και τη δουλειά που γίνεται στη προπόνηση, καθημερινά!