H AEK υποδέχεται την Στρασμπούρ για την 3η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League. Η “Ένωση” έχει μια νίκη με την Τουρκ Τελεκομ ενώ έχει και ένα παιχνίδι εξ αναβολής, αυτό της πρεμιέρας με τη Νίζνι. Στον αντίποδα η Στρασμπούρ έχει δύο ήττες και μια τρίτη μάλλον θα αποδειχθεί καθοριστική για τη συνέχεια. Γκίκας, Ζήσης, Γιάνκοβιτς, Μορέιρα, Σλότερ και Ματσιούλις θα λείψουν και πάλι ενώ η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ θα είναι οι: Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος, Γόντικας, Λάνγκφορντ και Κατσίβελης.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η γαλλική ομάδα και καταφέρνει να περιορίσει όλους τους κιτρινόμαυρους εκτός από τον Χρυσικόπουλο που έχει πετύχει όλους τους πόντους της ΑΕΚ στο πρώτο δίλεπτο. Αργή παρουσιάζεται η “Βασίλισσα” που προσπαθεί να παίξει με τους ψηλούς μέσα από τη ρακέτα, αφου οι περιφερειακοί δεν έχουν ζεσταθεί ακόμα. Πολλά τρεξίματα από τους Γάλλους που σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στα τρίποντα, ελέγχουν το πρώτο δεκάλεπτο και προηγούνται με 15-22 στη λήξη του.

Στη δεύτερη περίοδο οι κιτρινόμαυροι δείχνουν πως δεν θα παραιτηθούν τόσο εύκολα και με βελτιωμένη άμυνα αλλά κυρίως με βοήθειες στην επίθεση από Λάνγκφορντ και Μέικον είναι σε απόσταση αναπνοής από τους Γάλλους. Στα μισά του δεκαλέπτου οι Γάλλοι καταφέρνουν να πάρουν και πάλι μια μικρή διαφορά ενώ συμπλήρωσαν 5 ομαδικά φάουλ και πλέον ο δικέφαλος έχει δικαίωμα για βολές. Σε καλή κατάσταση ο Λάνγκφορντ βάζει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ 0:26” πριν το ημίχρονο. Τάιμ άουτ για τη Στρασμπούρ αλλά στην επαναφορά κλέβει ο Λάνγκφορντ και καρφώνει, φτάνοντας τους 15 προσωπικούς πόντους διαμορφώνοντας το 39-36. Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός πως η ΑΕΚ έχει εκτελέσει 18 βολές έναντι καμιάς των Γάλλων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχουν καταφέρει να είναι συνεχώς στον πόντο αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου η “Ένωση” χάνει τη συγκέντρωσή της κάνοντας λάθος επιλογές που δίνουν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Επική η προσπάθεια του δικέφαλου αν αναλογιστούμε τις απουσίες των μεν και των δε, ισόπαλες βρίσκει τις δυο ομάδες το τέλος της τρίτης περιόδου με 56-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες της ΑΕΚ ήξεραν πως όλοι πρέπει να υπερβάλλουν εαυτό για να πάρουν τη νίκη και στο πρώτο πεντάλεπτο έκαναν ακριβώς αυτό. Μαυροειδής, Λοτζέσκι, Μέικον και ειδικά ο Χρυσικόπουλος καλές άμυνες και συνεχόμενα τρίποντα κάνει το 67-64 και στην επόμενη επίθεση ο Μωραΐτης πετυχαίνει και αυτός τρίποντο για το 70-64. Χωρίς κλασσικό σέντερ η ΑΕΚ έχει σκοτώσει τη Στρασμπούρ με περιφερειακά σουτ και καλή άμυνα. Πάνω που το άγχος έχει κυριεύσει τους Γάλλους και η ΑΕΚ εκμεταλλεύεται τη συγκυρία ο Μόουζες πατάει το πόδι αντιπάλου σε προσπάθεια για μπάσιμο και βγαίνει εκτός υποβασταζόμενος με πιθανό διάστρεμμα. Oύτε αυτό όμως θα καταφέρει να λυγίσει τους κιτρινόμαυρους που έριξαν στο καναβάτσο τη Στρασμπούρ και θα κάνουν το 2/2 σε αυτή τη φάση του BCL.

Πρώτος σκόρερ ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, 15 είχε ο Χρυσικόπουλος, αλλά αυτό που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ ήταν ο αλτρουισμός, η ομαδικότητα και το επιδέξιο κοουτσάρισμα του Παπαθεοδώρου που έβρισκε λύση σε κάθε απώλεια.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 9 (3/11 σουτ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 14 (2/6 τρίποντα), Λάνσντοουν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέιγ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουντάνο 6, Γουέινραϊτ 4 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ 7 (1), Τζέφερσον 11 (1/5 τρίποντα), Μορίν 6, Τσικαμπού.