Επική πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρώπης για την ΑΕΚ που νίκησε με 29-23 την CSM και ανέτρεψε το 28-23 του πρώτου αγώνα!

Σε μια πραγματική ματσάρα που κράτησε την αγωνία μέχρι κυριολεκτικά το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ΑΕΚ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη (29-23) επί της CSM Βουκουρέστι στο «Γ.Κασιμάτης» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8» του EHF European Cup!

Η «Ένωση» όχι μόνο πήρε το θετικό αποτέλεσμα, αλλά κατάφερε να καλύψει και το μειονέκτημα των πέντε γκολ που είχε από την ήττα της περασμένης εβδομάδας στην Ρουμανία (28-23) και πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της τσέχικη Ρόμπε Ζούμπρι σε διπλές αναμετρήσεις.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχος στο ματς. Οι παίκτες της «Ένωσης» με +3 (4-1) στο 6’, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και το +5 (8-3) στο 16’. Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας την διαφορά (14-9).

Οι Ρουμάνοι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν μέχρι και στο -2 (19-17). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα να πάρουν και πάλι προβάδισμα πρόκρισης (27-21) στο 56’. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού με το σκορ να είναι στο 29-23, η ΑΕΚ αν και με δύο παίκτες λιγότερους, κατάφερε να βγάλει την άμυνα και να πάρει την σπουδαία πρόκριση.