Σήμερα διεξαγόταν η αναμέτρηση Άρης-ΑΕΚ για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έχει να αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα απουσιών, αφού δεν υπολογίζονται Σλότερ, Μορέιρα και Γόντικας αλλά στη δωδεκάδα της Ένωσης ο Ζήσης, ο Γιάνκοβιτς και ο Μαυροειδής, Από την άλλη ο Καμπερίδης δεν έχει στην διάθεσή του τον Σιδηροηλία και ξεκινάει με Φλιώνη, Τσάλμερς, Ντεκόζι, Κουζέλογλου, Ντραγκίσεβιτς ενώ για τη “Βασίλισσα” Μωραΐτης, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μαυροειδής.

Κακό μπάσκετ στο ξεκίνημα με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες (5 ο Άρης – 3 η ΑΕΚ) και με ένα σερί 8-0 οι γηπεδούχοι αφυπνίζουν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στην αρχή σουτάρουν με 20% ποσοστό ευστοχίας και στη συνέχεια τρέχουν ένα σερί 7-0 ώστε ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ είναι 15-17, με τον Άρη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρίσκει τον δικέφαλο να προηγείται οριακά με 15-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκινά με λάθος για τον Άρη και τρίποντο για την ΑΕΚ. Η εικόνα της “Ένωσης” παρόλο που δεν είναι η καλύτερη είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τα δυο τελευταία παιχνίδια του BCL μόνο και μόνο από το ροτέισον. Η ΑΕΚ έχει εκμεταλλευτεί τα λάθη του Άρη και με επτά συνολικά κλεψίματα, έχει καταφέρει να βρει αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν κάνει και εκείνη (7 λάθη σε 14 λεπτά). Ο Τσάλμερς προσπαθεί για τον Άρη ενώ για την ΑΕΚ το δεκάλεπτο κλείνει ο Μέικον με 5 σερί πόντους και το σκορ στην ανάπαυλα είναι 27-34.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης παραμένει άστοχος ειδικά από τα 6,75μ. που καταφέρνει να σκοράρει μόνο εντός πεδιάς. Από την άλλη η ΑΕΚ χωρίς να βγάζει φλόγες είναι πιο εύστοχη και καταφέρνει να διατηρεί την διαφορά υπέρ της σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Τσάλμερς παραμένει η μοναδική όαση συνεπούς σκοραρίσματος για τους γηπεδούχους ενώ με συνεχόμενα καλάθια από τον Φλιώνη και γκολ φάουλ του Μιλόσεβιτς ο Άρης μειώνει σε 43-51 λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και οι γηπεδούχοι επιστρέφουν στο ματς. Με τη λήξη του δεκαλέπτου η “Ένωση” είχε μόλις 6 δέκατα του δευτερολέπτου μετά την επαναφορά και ο Χρυσικόπουλος σκοράρει κάνοντας το 49-57.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες μπηκαν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα. Ο μεν Άρης να διεκδικήσει την νίκη αφού είχε μειώσει το σκορ και η ΑΕΚ να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα αλλά η ουσία είναι πως καμία από τις δυο δεν μπορεί να επιβληθεί του αντιπάλου της με αποτέλεσμα 02:30” πριν από το τέλος η διαφορά να είναι στους 11, 59-70. Έπειτα από τεχνική ποινή στον Ζήση και ένα κάρφωμα του Σταμάτη  στον αιφνιδιασμό οι γηπεδούχοι μειώνουν σε 64-70 και πλησιάζουν πιο πολύ από ποτέ στην ανατροπή 01:00” πριν τη λήξη. Ο Λάνγκφορντ σπατάλησε μια επίθεση με κακή επιλογή και ο  ΝτεΚόζι στην άλλη άκρη σκοράρει κάνοντας το 66-70. Φάουλ στον Λάνγκφορντ που αστοχεί και στις 2 βολές (2/6 ως τώρα), τάπα από τον Χρυσικόπουλο στον Τσάλμερς στην επίθεση των γηπεδούχων και κερδισμένο φάουλ από τον Ματσιούλις που ευστοχεί και στις 2 βολές (66-72) με 0:23” στο ρολόι. Φάουλ ο Μόουζες σε προσπάθεια για τρεις πάνω στον Λιτλ που βάζει 2/3, ριμπάουντ από τον Μόουζες που κερδίζει το φάουλ, ευστοχεί στη μία και γράφει το τελικό 68-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσώνος, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8, Κουζέλογλου 6, Τσάλμερς 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 8 (6 ριμπάουντ), Σταμάτης 6, Σλαφτσάκης 3, Μιλόσεβιτς 9 (13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαριτόπουλος 3, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 7

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 8 (3/8 δίποντα, 2/6 βολές), Ματσιούλις 9 (3/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 2, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 4 (7 ριμπάουντ), Μέικον 11 (3/9 σουτ), Χρυσικόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 3 (4 ασίστ), Γκίκας, Λοτζέσκι 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Κίνγκσλεϊ 5