Το πρόγραμμα στο Basketball Champions League για την φάση των ομίλων, έφερε αντίπαλο της “Βασίλισσας” τη Τσμόκι Μινσκ από την Λευκορωσία σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική.  Μια ομάδα που σίγουρα δεν αποτελεί φόβητρο για την ΑΕΚ, αλλά έχει αποδείξει πως αν ο αντίπαλός της δεν προσέξει μπορεί να τον τιμωρήσει. Οι κιτρινόμαυροι είχαν ένα ακόμα λόγο να θέλουν τη νίκη και να βάλουν και αυτή την ομάδα από κάτω τους. Αυτός δεν είναι άλλος από το γεγονός οτι η ΑΕΚ θα παίξει όλα τα ματς του 1ου γύρου εντός έδρας και όλα τα ματς του 2ου γύρου εκτός.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενέργεια το παιχνίδι και έδειξαν να έχουν όρεξη αλλά είχαν και αρκετά απρόσεκτα τελειώματα σε εύκολες φάσεις (χαμένο λέι απ) που σε συνδυασμό με κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στους Λευκορώσους χωρίς να αποδίδουν σε υψηλά επίπεδα να προηγούνται με 16-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ραχοζένκα και Σάλας ήταν οι δύο που έκαναν την περισσότερη ζημιά στην “Ένωση” με 7 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο ήρθαν τα πρώτα δείγματα πως η “Βασίλισσα” δεν θα επέτρεπε να συνεχιστεί το παιχνίδι όπως στην πρώτη περίοδο. Με πιο μετρημένες επιλογές στην επίθεση αλλά και “σκυλίσια” άμυνα οι παίκτες της ελληνικής ομάδας άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ματ Λοτζέσκι μείωσαν στους τρεις πόντους τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια με τρεις πόντους από τον Κατσίβελη και τρέχοντας ένα σερί 9-0 το σκορ ήταν ισόπαλο 35-35 στο 17′ και κάπου εκεί άρχισαν να σβήνουν οι όποιες ελπίδες της Τσμόκι για την νίκη στον αγώνα. Με ωραίες ενέργειες από τους Γιάνκοβιτς, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 47-39.

Από την στιγμή που η “Ένωση” είχε εξασφαλίσει έστω και ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έκανε τίποτα άλλο από το να είναι σοβαρή και να το διευρύνει ακόμα περισσότερο. Λάνγκφορντ, Ματσιούλις και Μορέιρα προσέφεραν πλουραρισμό στο παιχνίδι των κιτρινόμαυρων και οδηγούσαν σε λάθη τους φιλοξενούμενους που εξασφάλιζαν εύκολα καλάθια για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, φέρνοντας τη νίκη πιο κοντά. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο κολακευτικό για τους Λευκορώσσους (δεδομένου πως βρέθηκαν και με 14 πόντους πίσω στο σκορ) 69-59.

Στη τέταρτη περίοδο δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Γκίκα και Λοτζέσκι εδραίωσαν τη διαφορά στους +15 πόντους για την ΑΕΚ και το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε αν η νίκη θα ερχόταν με +20 πόντους ή παραπάνω. Απελευθερωμένοι από οποιοδήποτε άγχος μπορεί να υπήρξε Γκίκας, Μορέιρα, Λοτζέσκι και Κατσίβελης πήραν περισσότερες επιθέσεις από το συνηθισμένο και συνεισέφεραν τα μέγιστα σε επίθεση και άμυνα. Ειδικά ο Κατσίβελης σκόραρε τόσο από τα 6,75 μ. όσο και από το χρωματιστό ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από την λήξη του αγώνα σκόραρε με ανάποδο λέι απ, κερδίζοντας και φάουλ! Η εύστοχη βολή “έγραψε” το τελικό 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69

ΑΕΚ: 10/16 βολές, 23/45 δίποντα, 13/21 τρίποντα, 34 Ριμπάουντ (11 επιθετικά – 23 αμυντικά), 29 ασίστ, 21 φάουλ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τσμόκι: 18/22 βολές, 21/44 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 30 ριμπάουντ (7 επιθετικά – 23 αμυντικά), 11 ασίστ, 21 φάουλ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα