Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων για την 6η αγωνιστική της Basket League. Οι κιτρινόμαυροι παρατάχθηκαν χωρίς τους Σλότερ και Λοτζέσκι ενώ ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Παπαντωνίου.

Και οι δύο ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα με τις περισσότερες επιθέσεις να καταλήγουν στο καλάθι του αντιπάλου αλλά μετά το 9-9 η “Βασίλισσα” με ένα τρίποντο από τον Γκίκα και ένα κάρφωμα από τον Γιάνκοβιτς πήρε κεφάλι στο σκορ με 5 πόντους. Με ένα σερί ο ΠΑΟΚ όμως, 3:35 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου πέρασε αυτός μπροστά με 14-17. Οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ. Από τους πρώην της ΑΕΚ που παίζουν στον ΠΑΟΚ τώρα, ευχάριστη έκπληξη είναι ο Κακλαμανάκης ο οποίος παρουσιάζει πλούσιο ρεπερτόριο -κάτι που δεν είχαμε δει κατα την θητεία του στην “Ένωση”. 0:50” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Κατσίβελης ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 22-24 για τους κιτρινόμαυρους. Ένας πολύ καλός ΠΑΟΚ έχει διαβάσει τις αδυναμίες της ΑΕΚ και δίκαια προηγείται με 24-26 στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την πρώτη επίθεση για τον ΠΑΟΚ, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη και έκανε το 26-26. Με συνεχόμενα καλάθια από τους ασπρόμαυρους όμως, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε βραχεία κεφαλή στο σκορ μέχρι ο Ματσιούλις να πετύχει τρία συνεχόμενα τρίποντα και να δώσει προβάδιμα 2 πόντων 35-33 στη “Βασίλισσα”. Γκρίφιν και Καμπερίδης έκαναν το 35-36 και έδειξαν πως η αναμέτρηση θα είναι αμφίρροπη μέχρι το τέλος. Χωρίς επιθετικά να είναι κάτι ιδιαίτερο οι δύο ομάδες, στην άμυνα καμία δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα η μέγιστη διαφορά να μην έχει ξεπεράσει τους 4 πόντους με το σκορ να είναι 44-40 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις  ο Λάνγκφορντ θα σκοράρει τρεις πόντους και έπειτα δυο βολές και θα κάνει το 49-42. Μερικές φάσεις αργότερα και με το σκορ 51-45, ο Μπιτς του ΠΑΟΚ επιχείρησε μπάσιμο και ο Λάνγκφορντ σηκώθηκε πολύ ψηλά κόβοντας θεαματικά! Το ημίχρονο έληξε με σκορ 52-45 και το αξιοσημείωτο είναι οι 17/19 βολές και τα 7/11 τρίποντα για τους κιτρινόμαυρους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να μειώνει γρήγορα σε 54-49 ενώ η ΑΕΚ έχει πετύχει 2 πόντους μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού. Με 6 λεπτά να έχουν περάσει το σκορ είναι 60-53 και τα εύστοχα καλάθια πλέον δεν είναι πολλά. Εν τω μεταξύ οι διαιτητές τιμωρούν λίγο πιο εύκολα τα μαρκαρίσματα της ΑΕΚ ενώ επέτρεψαν στον Μέξα να αλωνίζει εκτός περιοχής μπροστά στον πάγκο του ΠΑΟΚ μέχρι να του δώσουν την πρώτη τεχνική ποινή λιγότερο από ένα λεπτό για την λήξη του δεκαλέπτου. Με το σκορ 65-61 , 0:13” πριν το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ , ο Γιάνκοβιτς ευστόχησε στις δύο βολές και στην άμυνα που ακολούθησε ο Γόντικας με μπλοκ εμπόδισε τον Λαβ να σκοράρει.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο δικέφαλοι μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν τον αγώνα. Η “Βασίλισσα” συνέχισε να στηρίζεται στο περιφερειακό της παιχνίδι ενώ αντίθετα ο ΠΑΟΚ επιδίωξε περισσότερες συνεργασίες με τους ψηλούς του. Ο αγώνας έχει κυλήσει με επιθέσεις απέναντι σε οργανωμένες άμυνες και απόδειξη γι’ αυτό είναι οι συνολικά μόλις 9 πόντοι σε αιφνιδιασμό και για τις δύο ομάδες. 5 λεπτά για το τέλος του αγώνα  και με 3 πόντους από τον Μήτρου Λονκ η διαφορά ειναι στους τρεις , 73-70. Άστοχες και οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προηγείται με 75-70 χάνοντας την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά ενώ ο ΠΑΟΚ με δυο βολές και καλάθι από κοντά περνά μπροστα με 75-76, 2:30 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας. Λάνγφορντ, Ματσιούλις και Μαυροειδής οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στα τελευταία 2 λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο καθως ο ΠΑΟΚ έκλεψε και σκόραρε από επαναφορά της ΑΕΚ ενώ ο Ματσιούλις στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το 81-76. 0:40” για την λήξη και ο Λάνγκφορντ με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 83-77. Άστοχη επίθεση από τον ΠΑΟΚ και ενώ το παιχνίδι δείχνει να γέρνει υπέρ της ΑΕΚ κλέβει ο Γκρίφιν από τον Λάνγκφορντ ο οποίος στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ 15,3” πριν την λήξη. Εύστοχος στις βολές ο Γκρίφιν έκανε το 83-79 και στην επαναφορά ο  ίδιος παίκτης με λέι απ έγραψε το 83-81 βάζοντας για τα καλά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Με 9,4” να απομένουν ο Ζήσης αστόχησε σε δύο βολές από φάουλ του ΠΑΟΚ, στη διεκδίκηση ο Γκρίφιν έβγαλε εκτός τη μπάλα και η ΑΕΚ έχει 7,6” με την μπαλα δική της. Στην επαναφορά ο Ρογκαβόπουλος κερδισε φάουλ 6” πριν τη λήξη. Με δύο έυστοχες βολές έγινε το 85-81 στη συνέχεια ο Λαβ  πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 85-84 με τον Ζήση να έχει επαφή αλλά οι διαιτητές να μην βλεπουν παράβαση. 1,8” για το τέλος ο Ματσιούλις αστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές με το τελικό σκορ να παραμένει στο 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γιάνκοβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 3 (1/5 τρίποντα), Μαυροειδής 11 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 7 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 18 (6/8 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1), Ζήσης 10 (1), Γόντικας, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Λαβ 9 (1), Γκρίφιν 16 (6/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 15 (4 ριμπάουντ), Κονατέ 12 (6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 7, Καμπερίδης 6 (1), Τέρνερ 7 (1/9 σουτ), Μήτρου – Λονγκ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).