Στα χέρια της ΑΕΚ το τρόπαιο του EHF European Cup!

Στο Πάνθεον της «κιτρινόμαυρης» ιστορίας περνάει η Κυριακή (30/5), το βράδυ της οποίας η «Ένωση» επικράτησε 24-20 στο «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας -και με… προίκα και το 30-26 της Παρασκευής (28/5)- σήκωσε το πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο για το τμήμα!

Παράλληλα, η ΑΕΚ έφερε τον δεύτερο τρόπαιο στο ανδρικό ελληνικό χάντμπολ, μετά το Challenge Cup που κατέκτησε το 2012 ο Διομήδης Άργους με προπονητή τον νυν «αρχιτέκτονα» του «δικεφάλου», Δημήτρη Δημητρούλια.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο παιχνίδι με φόρα από την… Παρασκευή, παίρνοντας από το ξεκίνημα τα ηνία στην αναμέτρηση. Εξ αρχής άρχισε να συντηρεί ένα προβάδισμα δύο τερμάτων, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη της τον Μυλωνά . Ο άσος της «Ένωσης» ήταν εκείνος, ο οποίος πέτυχε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του και την οδήγησε για πρώτη φορά στο +3 (5-8).

Ωστόσο, ο Νίγκρεν βρισκόταν σε εκπληκτική βραδιά (πέντε γκολ στο πρώτο μέρος) από πλευράς Ίσταντς, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να δώσει και «κεφάλι» στο σκορ (11-10) στους Σουηδούς. Με τον Πέντερσεν να ισοφαρίζει για το 11-11, που ήταν και το τελικό σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές δίλεπτες από τους ρέφερι (3-2 για Ίσταντς και ΑΕΚ, αντίστοιχα).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς γκολ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με την Ίσταντς -η οποία αγωνιζόταν χωρίς τερματοφύλακα στις επιθέσεις της- να προηγείται 12-11 με το Χάλμπακ. Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, δεν άφησαν τους, τυπικά γηπεδούχους, να ξεφύγουν χάρη στις δύο εκτελέσεις πέναλτι του Δομπρή.

Οι δύο ομάδες το πήγαιναν γκολ-γκολ (15-15) με τους Καλόμοιρο και Κεδέρη να πετυχαίνουν τρομερά τέρματα, για να φέρουν εκ νέου στο +2 τον «δικέφαλο» και τον Μυλωνά να γράφει το 16-19. Κάπου εκεί τελείωσε και η υπόθεση κατάκτησης, με την ΑΕΚ να φτάνει μέχρι και το +6 (16-22) χάρη στην… οργιαστική εμφάνιση του Μπάουερ, για το τελικό 20-24.