Χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης, η Αγγλία διέλυσε με 6-2 το Ιράν και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Υπερηχητική Αγγλία στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, επικράτησε πολύ άνετα 6-2 του Ιράν και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πορεία της στη διοργάνωση !
Κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, σκόραρε τρία γκολ σε έντεκα λεπτά (35′, 43′, 45’+1′) για το 3-0 στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, πετυχαίνοντας τρία ακόμα τέρματα στο δεύτερο μέρος, για το τελικό 6-2.
Μοναδικό θετικό για το Ιράν τα δύο γκολ του Ταρεμί (για το 4-1 και το 6-2), ενώ αγωνίστηκαν βασικοί οι Χατζισαφί και Μοχαμάντι της ΑΕΚ