H Στρασμπούρ φιλοξένησε την ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική των playoffs του BCL (με την ΑΕΚ να έχει δώσει τρία ματς) και το ματς είναι πολύ σημαντικό αφού με νίκη η “Βασίλισσα” θα έχει βασικό αντίπαλο την Νίζνι που νωρίτερα έκανε το 3 στα 3 κοντρα στην Τουρκ Τέλεκομ.  Μορέιρα, Σλότερ, Γόντικας, Ζήσης και Γιάνκοβιτς πάλι θα απουσιάσουν αν και οι δυο τελευταίοι όπως και ο Μορέιρα είναι κοντά στην επιστροφή τους. Γκίκας και Μόουζες είναι στην 11αδα της “Ένωσης” ( Μέικον, Λάνγκφορντ, Μαυροειδής, Κατσίβελης, Μωραίτης, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι και Ρογκαβόπουλος οι υπόλοιποι) αλλά λογικά θα έχουν συμπληρωματικό ρόλο. Ο Μαυροειδής είχε σπασμούς στη μέση στην προθέρμανση και η συμμετοχή του είναι αμφίβολη. Με Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο, Μόουζες, Ρογκαβόπουλο και Κατσίβελη ξεκινά η ΑΕΚ.

Στο πρώτο μισό η Στρασμπούρ αιφνιδίασε την ΑΕΚ και πήρε γρήγορα προβάδισμα με μπροστάρη τον Κόλσον (που δεν έπαιξε στο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ) αλλά ο Χρυσικόπουλος έδωσε αρχικά απάντηση στους Γάλλους και από κοντά και ο Ματσιούλις με τον Λάνγκφορντ. 02:00” πριν την λήξη της περιόδου και οι γηπεδούχοι προηγούνται με 24-15 παίζοντας κυρίως κοντά στη ρακέτα που “πονάει” η ΑΕΚ αφού ο Μόουζες παίζει τραυματίας και ο Μαυροειδής λογικά δεν θα αγωνιστεί. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 31-18 και την ΑΕΚ να δείχνει υπερβολικά κουρασμένη.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι κιτρινόμαυροι αρχικά με Μόουζες, Ματσιούλις και στη συνέχεια με Λάνγκφορντ, Μέικον καταφέρνουν να μαζέψουν λίγο τη διαφορά ώστε μετά από 04:00” αγώνα το σκορ είναι 36-31 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μόουζες βγαίνει στον αιφνιδιασμό κουτσαίνοντας, καρφώνει με το ένα χέρι και μειώνει σε 38-35. Η Στρασμπούρ όμως ξερει πόσο ταλαιπωρημένη είναι η ΑΕΚ και εκμεταλλευόμενη αυτές τις συνθήκες 01:00” πριν το ημίχρονο προηγείται με 50-41. Παρόλα αυτά η “Ένωση” δεν το βάζει κάτω και στο ημίχρονο είναι μόνο 7 πόντους πίσω, 52-45.

Στην τρίτη περίοδο η Στρασμπούρ θέλει να “κόψει τα φτερά” της ΑΕΚ και το καταφέρνει με αρκετά κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ που σε συνδυασμό με το λειψό ρόστερ και την κούραση του δικεφάλου τους επιτρέπουν να προηγούνται σταθερά. Οι κιτρινόμαυροι δείχνουν πως έχουν παλμό με δύο συνεχόμενα καλάθια (τρίποντο του Χρυσικόπουλου και καλάθι του Μέικον) αλλά οι Γάλλοι 02:30” πριν το τέλος κερδίζουν 67-56. Ο Μέικον σήμερα δεν είναι ο εαυτός του και δεν έχει βοηθήσει όσο άλλες φορές που υπήρξε καταλυτικός. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 73-58.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έχει αποδεχτεί το γεγονός πως πολύ δύσκολα θα καταφέρει να γυρίσει το παιχνίδι με 8 παίκτες (αφού ο Μόουζες κουτσαίνει, ο Γκίκας δεν είναι έτοιμος και ο Μαυροειδής τέθηκε νοκ άουτ πριν την έναρξη) και θα προσπαθήσει μόνο να μαζέψει την διαφορά. Κάτι όμως που κάνει ακόμα και αυτό το στόχο αδύνατο είναι ο εκνευρισμός των κιτρινόμαυρων και οι δύο απανωτές τεχνικές ποινές σε Παπαθεοδώρου και Μέικον που φέρνουν το σκορ στο 79-61 αρκετά νωρίς σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι διαιτητές ξαφνικά άρχισαν να είναι υπερβολικά “ευαίσθητοι” σε ότι αφορά τις φάσεις υπέρ της Στρασμπούρ -όχι οτι έπαιξε ρόλο αυτό αλλά αποτελείωσε την κατάσταση. Τελικό σκορ 91-73 και οι γηπεδούχοι υπερέβαλλαν εαυτό καθώς δεν θα τους δωθούν πολλές τέτοιες ευκαιρίες για τέτοια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουοβί): Κόλσον 18 (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέφερσον 18 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Λάνστοουν 7 (3/10 σουτ), Ουντάνοχ 2, Γουέινραϊτ 10 (4/4 δίποντα), Μπόχατσικ 7 (3/11 σουτ), Καβαλιέρε 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μέιγ 5 (1), Μορίν 12 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 9 (1/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1), Μωραΐτης 4 (1), Μόουζες 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκίκας, Λάνγκφορντ 20 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Ματσιούλις 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1)