Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Άρη στο κειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Από την “Βασίλισσα” λείπουν οι Λοτζέσκι και Σλότερ ενώ η βασική πεντάδα για την ΑΕΚ είναι οι Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Μόουζες και Γιάνκοβιτς και για τον Άρη οι Ντεκόζι, Κουζέλογλου, Σούλερ, Τσάλμερς, Χαριτόπουλος.

Το ξείνημα βρήκε “μουδιασμένες” τις δύο ομάδες και το σκορ είναι πολύ χαμηλό. Πριν συμπληρωθούν καλά καλά τρία λεπτά αγώνα ο Μόουζες γύρισε το πόδι του και αποσύρθηκε στο πάγκο για  να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες. Κάκιστη εμφάνιση από τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν έχουν πετύχει καλάθι εκτός των 4 ελευθέρων βολών, όχι πως ο Άρης τα πάει καλύτερα. Οι δύο ομάδες ζορίζονται αφάνταστα να βγάλουν κάποιο σύστημα και η επίτευξη ενός καλαθιού φαντάζει μεγάλη υπόθεση. Τέσσερα λεπτά για την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και το σκορ είναι 8-8 (κυρίως από εύστοχες βολές). Ο Μόουζες δεν συνεχίζει και ένα ακόμα πρόβλημα προστίθεται στην φροντ λάιν της “Ένωσης” μετά τον Σλότερ. Μετά από ελάχιστα εύστοχα σουτ τέλος πρώτης περιόδου: ΑΕΚ – Άρης 15-16. Η ΑΕΚ έχει 4/12 σουτ και 7/8 βολές, ο Άρης έχει 6/14 σουτ και 3/6 βολές ενώσυνολικά σφυρίχτηκαν 16 φάουλ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με άστοχες προσπάθειες για τους γηπεδούχους ενώ από την άλλη πλευρά ο Άρης ξεκίνησε με ένα γκολ-φάουλ από τον Σλαφτσάκη για το 15-21. Οι δύο ομάδες δείχνουν να συνέρχονται καθώς η μπάλα πλέον καταλήγει στο καλάθι πιο εύκολα από οτι στο πρώτο δεκάλεπτο. 22-24 με τρεις βολές από τον Κατσίβελη έπειτα από φάουλ σε προσπάθεια για τρεις. Στα μέσα του δεκαλέπτου η ΑΕΚ δέχεται τεχνική ποινή και ο Λιτλ ευστοχεί στη βολή. Μετά το 22-27 ακολούθησαν αλεπάλληλα καλάθια κυρίως από τους γηπεδούχους και το σκορ διαμορφώθηκε στο 36-27, 2:48” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Πάλι ο Χρυσικόπουλος για το 38-27, ενώ τέσσερις έυστοχες βολές του Κουζέλογλου κάνουν το 38-31 και κρατούν μέσα στο παιχνίδι τον Άρη με 1:30” να υπολείπονται. Δύο ακόμη καλάθια από Μορέιρα και Λάνγκφορντ διαμορφώνουν το σκορ στο 42-31 για το ημίχρονο. Η ΑΕΚ βελτίωσε το ποσοστό της στα δίποντα και παίρνει περισσότερα ριμπάουντ κάτι που δικαιωματικά της έδωσε το προβάδισμα, την ώρα που οι Θσσαλονικείς έκαναν πολλά λάθη και δείχνουν να ξεμένουν από δυνάμεις.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και οι πρώτες επιθέσεις άστοχες, μέχρι ο Ματσιούλις να σκοράρει κάτω από το καλάθι για τους γηπεδούχους. Ο Άρης δεν το βάζει κάτω και σε αυτή τη περίοδο κοντράρει στα ίσα τους γηπεδούχους που έχουν την διαφορά από το ημίχρονο υπέρ τους. Ο Μαυροειδής δίνει πολύτιμες λύσεις κάτω από τα καλάθια για τους γηπεδούχους ενώ Τσάλμερς, Ντεκόζι και Κουζέλογλου έχουν ξεχωρίσει  για τους φιλοξενούμενους. 50 -39 στα μέσα της τρίτης περιόδου με τον Άρη να υποπίπτει σε δύο συνεχόμενα λάθη σε αντίστοιχες επιθέσεις και το πικ ν ρολ να αποτελεί το μεγάλο όπλο της ΑΕΚ. Με συνεχόμενα καλάθια από τους Λάνκφορντ, Μορέιρα, Κουζέλογλου, Τσάλμερς και Ζήση πορεύονται οι δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως μπορούν να κερδίσουν αυτή την περίοδο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ προηγείται του Άρη με 63-48.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να έχει αποκτήσει πλέον ρυθμό και σε συνδυασμό με τους 15 πόντους προβδίσματος δείχνει πως δεν απειληθεί ως προς την κατάκτηση του ροζ φύλου αγώνα. Χωρίς άγχος πλέον και οι δύο ομάδες έπαιξαν απελευθερωμένα και έδειξαν να απολαμβάνουν περισσότερο αυτο που κάνουν. Ωραίο θέαμα και από τους δύο με την διαφορά σταθερά άνω των 15 πόντων το παιχνίδι τελειώνει με νικήτρια την ΑΕΚ με 84-67. 21-19 το επιμέρους σκορ αυτής της περιόδου και η ΑΕΚ έκανε το 7-0 ενώ ο Άρης το 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 13 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκίκας 7 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κίνγκσλεϊ, Μορέιρα 14 (7/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (4/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 9 (1), Ζήσης 11, Μωραΐτης, Μαυροειδής 2, Ρογκαβόπουλος

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 4, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2/8 σουτ, 9/11 βολές, 12 ριμπάουντ), Τσάλμερς 16 (4), Ντεκόζι 8, Σταμάτης 6 91), Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 7 (1), Σιδηροηλίας, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 2, Λιτλ 1

Ομαδικά στατιστικά

ΑΕΚ: 27/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 21/26 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Άρης: 15/30 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 19/25 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη