Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο Nick Galis Hall του κλειστού των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων για το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Και οι δύο ομάδες δεν βρίσκονται στην καλύτερή τους κατάσταση αφού προέρχονται τόσο από ήττες στα ευρωπαϊκά τους παιχνίδια με Χάποελ Χολοόν οι κιτρινόμαυροι και με Ζενίτ οι πράσινοι, ενώ και οι δύο έχασαν πρόσφατα από το Λαύριο. Χωρίς Σλότερ, Ζήση, Κατσίβελη οι φιλοξενούμενοι, χωρίς Φόστερ οι γηπεδούχοι.

Ο Παναθηναϊκός  ξεκινάει τον αγώνα με Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη ενώ η ΑΕΚ με Γκίκα, Λάνγκφορντ, Ρογκαβόπουλο, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα.

Έναρξη του αγώνα και ο Μήτογλου για τον Παναθηναϊκό θα ευστοχήσει σε προσπάθεια τριών πόντων, από την άλλη ο Μορέιρα θα σκοράρει από κοντά δύο πόντους. Αδύναμη στο ριμπάουντ παρουσιάζεται η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό να μην συναντά πρόβλημα να ανανεώνει τις επιθέσεις του. Οι πράσινοι δείχνουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τη “Βασίλισσα” πάντως να τους έχει σε “απόσταση βολής”. Με συνεχόμενα τρίποντα ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων Νέντοβιτς κρατά μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Παπαγιάννης μετέπειτα χρεώνεται με αντιαθλητικό στον Μορέιρα ο οποίος βάζει την μια από τις δύο βολές και στη συνέχεια ο Λάνγκφορντ με δίποντο κάνει το 16-14. Ο Παναθηναϊκός μένει μπροστά στο σκορ αλλά η “Ένωση” αλλάζει τακτική και παίζει κοντά στο καλάθι κάτι που της βγαίνει. Με δύο συνεχόμενα καλάθια από τους γηπεδούχους η διαφορά πηγαίνει ξανα στους 6 με το σκορ 24-18, με το οποίο θα λήξει και η πρώτη περίοδος. Παπαγιάννης και Νέντοβιτς οι καλύτεροι για τον Παναθηναϊκό, Μορέιρα και Λάνγκφορντ έχουν πετύχει τους 16 από τους 18 πόντους της ΑΕΚ.

Πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο από τον Μόουζες και στην επόμενη φάση τρίποντο από το Γιάνκοβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης, φέρνουν την ΑΕΚ στο -1, 24-23. Λάθος από τον Παναθηναϊκό και τρίποντο από τον Ματσιούλις από τις 45 μοίρες, κάνουν τον προπονητή των γηπεδούχων να παρει τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη ο Μόουζες πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο και το σκορ γίνεται 24-29. Παπαπέτρου και Νέντοβιτς φέρνουν τις δυο ομάδες ισόπαλες 31-31. Ο Παναθηναϊκός είναι καλός στα ριμπάουντ αλλά έχει αρκετά λάθη ενώ το ακριβώς αντίθετο ισχύει για την ΑΕΚ. Μετά από μερικές επιθέσεις οι πράσινοι καταφέρνουν να πάρουν ξανά κεφάλι με 39-34, με 2 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Λάνγκφορντ χρεώνεται με τρίτο φάουλ. Καλάθι από τον Μπεντίλ και ο Παναθηναϊκός ξανά μπροστά με 6, 43-37 σκορ που δεν θα αλλάξει αφου ο Παπαπέτρου στην τελευταία επίθεση δεν σκόραρε. Λήξη δεύτερης περιόδου Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 43-37. Παπαγιάννης και Νέντοβιτς πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ για τους φιλοξενούμενους οι πόντοι είναι πλέον πιο μοιρασμένοι αλλά αν δεν βελτιωθούν στα ριμπάουντ δεν θα τα καταφέρουν κόντρα στον πρωταθλητή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αιρμπολ σε απόπειρα για τρεις από τον Νέντοβιτς ενώ ο Γκίκας με ωραίο μπάσιμο μείωσε σε 43-39, μόνο και μόνο για να κάνει  ο Μήτογλου το 46-39 με έμμεσο τρίποντο. Ο Λοτζέσκι κάνει το 46-42 αλλά στην επόμενη φάση ο Σαντ Ρος με καλάθι και μια εύστοχη βολή επανέφερε την διαφορά στους 4. Δυο συνεχόμενα τρίποντα από Νέντοβιτς και Ματσιούλις και μετά από 4 λεπτά στο δευτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχει 7/15 τρίποντα ενώ η ΑΕΚ 7/13. Νέο τρίποντο από τον Γκίκα και η ΑΕΚ μειώνει στον 1, 54-53, για να πετύχει τρίποντο ο Μήτογλου και να κάνει το 57-53. Νέο τρίποντο από το Γκίκα και 57-56. Ο αγώνας έχει εξελιχθεί σε διαγωνισμό τριπόντων με τις περιφερειακές άμυνες να είναι ανύπαρκτες. Συνετίζονται και οι δύο ομάδες και δοκιμάζουν και για δύο πόντους. Με το σκορ στο 62-60 ο Παπαθεοδώρου χρεώνεται με τεχνική ποινή αλλά ο Παπαπέτρου χάνει τη βολή. 0:30” πριν το τελος της περιόδου ο Κασελάκης ευστοχεί για τρεις, 65-62, στη συνέχεια ο Μορέιρα αστοχεί από το low post  και στην τελευταία επίθεση ο Παπαγιάννης καρφώνει για το 67-62.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Παπαθεοδώρου να ζητά από τον Λάνγκφορντ να τραβά πάνω του 2 αμυντικούς και να τροφοδοτεί τον ψηλό της ομάδας κάτι που έγινε και ο Μορέιρα σκόραρε από κοντά. Στην επόμενη επίθεση πολύ δύσκολο μακρινό καλάθι από τον Παπαγιάννη με fade away και 69-64. Φαουλ του Κασελάκη στον Λάνγκφορντ, τρεις βολές για τον τελευταίο αλλά μονο μια εύστοχη. Με 6:55” να υπολείπονται κλέβει ο Ματσιούλις από τον Νέντοβιτς και φέυγει για λέι απ αλλά τον ακολούθησε ο παίκτης του Παναθηναϊκού και έβγαλε την μπάλα εκτός παρκέ. Δυνατές άμυνες από τους πράσινους που οδηγούν σε δύο τάπες από Παπαέτρου και Σαντ Ρος στον Μορέιρα αλλά και στο τεταρτο ομαδικό φάουλ για τους γηπεδούχους. Στο 74-67 ο Λάνγκφορντ σηκώνεται για τρεις αλλά είναι άστοχος και στην άλλη άκρη του παρκέ ο Παπαγιάννης κερδίζει φάουλ και ευστοχεί και στις δύο βολές για το 76-67. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός τρέχει ένα επιμέρους 9-0 και τα πράγματα δυσκολεύουν για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι όμως δεν το βάζουν κάτω και με εύστοχο τζαμπ σουτ από τον Γκίκα μειώνουν 2:14” πριν το τέλος σε 78-73. Μόνο με βολές πετυχαίνουν πόντους πλέον οι παίκτες και το σκορ είναι 79-75, 0:40” πριν το τέλος. Ο Ματσιούλις αστοχεί στις 2 βολές και μετά η ΑΕΚ αστοχεί σε δύο συνεχόμενες προσπάθειες για τρεις με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός στον αιφνιδιασμό να κερδίσει φάουλ και να κανει το 80-75. Στην τελευταία επίθεση Μορέιρα και Ματσιούλις δεν σκοράρουν από κοντά  με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 80-75.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλο τον αγώνα και είχε καλύτερους αριθμούς σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Μεγάλες διαφορές παρατηρήθηκαν στα ριμπάουντ (39-27 για τους πράσινους) και στα λάθη με την ΑΕΚ να έχει 7 έναντι 18 του αντιπάλου της. Οι γηπεδούχοι με υπηρεσιακό προπονητή ήλεγχαν τον αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και οι φιλοξενούμενοι έχασαν έναν ακόμα αγώνα με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Παπαθεοδώρου λογικά πρέπει να αναθεωρήσει κάποια πράγματα αλλιώς ίσως να χρειαστεί η ΑΕΚ να αναθεωρήσει την άποψή της για αυτόν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:
Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη), Μήτογλου 17 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ, Μπεντίλ 2.
ΑΕΚ:
Μορέιρα 21 (7/17 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2/7 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4 (4 ασίστ), Μωραΐτης (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόουζες 5.