Η ΑΕΚ πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 71-78 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στον τέταρτο ημιτελικό της Basket League.

Η «Βασίλισσα» δεν κατάφερε να φέρει τη σειρά στα ίσα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει τελικά το 3-1 και να παίρνει αυτός το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Ο Παναθηναϊκός για 33 λεπτά τα βρήκε ξανά σκούρα απέναντι στην εξαιρετική ΑΕΚ, αλλά ίσως για πρώτη φορά στη σειρά έπαιξε όπως πραγματικά μπορεί. Όταν βρέθηκε στο -9 (63-54) επτάμισι λεπτά πριν το τέλος απάντησε με ένα 17-1 και νικώντας με 78-71 έκλεισε με 3-1 θέση στους τελικούς της Stoiximan Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας Προμηθέα ή Λαύριο.
Κορυφαίος των «πράσινων» ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 22 πόντους και πολλά μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Χεζόνια (13π.), Παπαγιάννης (12π.) και Μήτογλου (11π.).
Εξαιρετική προσπάθεια από την ΑΕΚ μέχρι το… 33’, αλλά ένα «νεκρό» πεντάλεπτο την έφερε από το +9 να μένει εκτός τελικών. Ο Ντάριλ Μέικον με 18 πόντους ξεχώρισε, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και καθαρό μυαλό. Ακολούθησαν Μορέιρα με 14 και Ματσιούλις με 12 πόντους για την «Ένωση» που θα παίξει στους μικρούς τελικούς για την τρίτη θέση.

Το ματς
Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου και Παπαγιάννης από τη μια, Κατσίβελης, Μέικον, Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Μορέιρα από την άλλη άρχισαν το ματς. Με τον αρχηγό του οδηγό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πέντε νωρίς (4-9), αλλά η ΑΕΚ χάρη στη δράση του Ματσιούλις προσπέρασε, 13-11. Οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι τις έξτρα κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ (πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο) αλλά και λάθη αντιπάλων κατάφεραν να κλείσουν την εναρκτήρια περίοδο στο +4, 15-19.
Εκμεταλλευόμενος το μέγεθος του Παπαγιάννη και βρίσκοντας σκορ από Χεζόνια και Μπέντιλ οι «πράσινοι» έφτασαν στους έξι, 21-27, αλλά η «Ένωση» κρατήθηκε κοντά χάρη στα τρίποντα του Μέικον και του Γιάνκοβιτς (29-31). Το τρίτο φάουλ του Ματσιούλις στα 4 λεπτά πριν το ημίχρονο προβλημάτισε τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά δεν τους πτόησε. Χάρη σε δύο «κολλητά» τρίποντα του Λοτζέσκι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα, 40-38.
ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 71-78
Ένα τρίποντο του Ζήση κι ένα κάρφωμα του Γιάνκοβιτς οδήγησαν την ΑΕΚ στο 47-43, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 6-0 (47-49). Και πάλι όμως οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν άψογα αποσυντονίζοντας τους παίκτες του Όντεντ Κάτας με την άμυνά τους και κλείνοντας το δεκάλεπτο για πρώτη φορά με διαφορά έξι πόντων, 55-49.
Το τρίτο τρίποντο του Μέικον στο ματς εκτόξευσε την «Ένωση» στο +9 (58-49) στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, ενώ το ίδιο έκανε κι ο Λοτζέσκι δυόμισι λεπτά μετά (63-54). Ο Παπαπέτρου πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με διαδοχικά προσωπικά καλάθια έφερε το ματς στα ίσα (63-63) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» με δύο «βόμβες» από Μήτογλου και Χεζόνια ολοκλήρωσαν ένα εντυπωσιακό 17-1 μέσα σε 4:15 και έβαλαν γερά θεμέλια πρόκρισης, 64-71. Η ΑΕΚ δεν αντέδρασε με καθαρό μυαλό και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη και την πρόκριση με 3-1.
Δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

πηγή: spor fm