Ημέρα κυπέλλου η σημερινή για τον δικέφαλο καθώς μετά από τη ποδοσφαιρική ΑΕΚ ήταν η σειρά της “Βασίλισσας” να αγωνιστεί για το θεσμό του κυπέλλου κόντρα στο Λαύριο, σε μια νοκ άουτ αναμέτρηση που ο νικητής θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός – Περιστέρι (όταν αυτός διεξαχθεί). Με πλήρη σύνθεση η ΑΕΚ αφού και ο αμφίβολος Λάνγκφορντ θα παίξει κανονικά, ενώ σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος που ηττήθηκαν οι κιτρινόμαυροι σήμερα έχουν τόσο τον Σλότερ όσο και τον Μέικον.

Η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ θα ξεκινήσει με τους Μόουζες, Μορέιρα, Ματσιούλις, Κατσίβελη και Μέικον ενώ Ντιαλλό, Ντέιβις, Μουράτος, Γερομιχαλός, Κάρτερ οι πέντε του Λαυρίου. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα ξεκινώντας με τρεις τάπες στους αντιπάλους της και ένα εύστοχο τρίποντο του Μέικον. Πολύ πάθος και ένταση στο παιχνίδι και των δύο ομάδων χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ξεχωρίζει ο Μέικον που πετυχαίνει αρκετά καλάθια ενώ το διαιτητικό τρίο δεν είναι και στην καλύτερή του μέρα με αρκετά φαλτσοσφυρίγματα. 16-24 σκορ δεκαλέπτου με την ΑΕΚ να υπερέχει αλλά να μην ξεφεύγει πολύ.

Η “Βασίλισσα” συνεχίζει να αμύνεται πάρα πολύ καλά και στη δεύτερη περίοδο κάτι που έχει αναγκάσει το Λαύριο σε άστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι επιχειρούν με την ταχύτητα να νικήσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, εκδηλώνοντας επιθέσεις που δεν υπερβαίνουν τα 12 δευτερόλεπτα ώστε να μην οργανωθεί η αντίπαλη άμυνα. Η απόσυρση στο πάγκο του Μέικον για να πάρει ανάσες αποδιοργάνωσε την επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ και σε συνδυασμό με κάποια λανθασμένα σφυρίγματα της διαιτησίας, 03:30” πριν το ημίχρονο το παιχνίδι είναι ισόπαλο στο 30-30. Αν και καλυτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες οι φιλοξενούμενοι κάνουν αρκετά λάθη και δίνουν την δυνατότητα στο Λαύριο να είναι μέσα στο παιχνίδι. 19-13 η δευτερη περίοδος και σκορ ημιχρόνου 35-37 με Μουράτο και Μέικον να είναι πρώτοι σκόρερ.

Στην τρίτη περίοδο ο Παπαθεοδώρου επανέφερε τον Μέικον καθώς έβλεπε πως μόνο αυτός αποτελούσε εγγύηση στην επίθεση. Ο Μορέιρα που είχε κάνει την διαφορά στο παιχνίδι πρωταθλήματος δείχνει εγκλωβισμένος ενώ για το Λαύριο ο Μουράτος κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Πολλές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων και πολλά τα σφυρίγματα των διαιτητών που προκαλούν την απορία αλλά και τον εκνευρισμό των κυπελλούχων καθώς διαφωνούν με τα περισσότερα από τα φάουλ που τους καταλογίζονται στην άμυνα ή που δεν σφυρίζονται στην επίθεση. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το Λαυριο εκδηλώνει αιφνιδιασμό με άστοχο τρίποντο και στην άλλη άκρη ο Γιάνκοβιτς με buzzer beater κάνει το 52-58, με την ΑΕΚ να κερδίζει και αυτό το δεκάλεπτο με 17-21.

Τέταρτη περίοδος και μέσα σε 0:45”, 2-4 τα φάουλ από τους διαιτητες με το Λαυριο να έχει δικαίωμα για βολές από το επόμενο. Μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού η ΑΕΚ έχει φτάσει τα 20 λάθη ενώ έχει χάσει και τον Γιάνκοβιτς με 5 φάουλ αλλά ευτυχώς για εκείνη έχει τον Μέικον που έχει φτάσει τους 19 πόντους. Προκαλούν οι αποφάσεις των διαιτητών οι οποίες συνήθως ευνοούν το Λαύριο και κάνουν τον προπονητή της “Βασίλισσας” να υποστηρίζει (αν άκουσα καλά) σε συνομιλία στον πάγκο πως ένας από αυτούς έχει στοχοποιήσει την ΑΕΚ! 3:00” πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου το Λαύριο προηγείται με 68-64 μιας και ο Μέικον που τραβάει όλες τις επιθέσεις μόνος του έχει αρχίσει να κουράζεται και η μόνη λύση που βρήκε ο Παπαθεοδώρου ήταν να βάλει στην πεντάδα και τον Λανγκφορντ. 02:20” πριν το τέλος και μόλις τώρα το Λαύριο συμπλήρωσε 5 ομαδικά φάουλ με τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί στις δυο βολές και το σκορ να είναι 70-66. Με περίσσεια θέληση η ΑΕΚ πετυχαίνει 5 πόντους ενώ παίζει και καλή άμυνα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ντέρμπι 74-74 με 10,4 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Τάιμ αουτ το Λαύριο και στην επαναφορά να αστοχεί ενώ ο Λάνγκφορντ ευστοχεί σε τρίποντο από το κέντρο που όμως οι διαιτητές κρίνουν εκπρόθεσμο (ορθά) και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

Η πεντάλεπτη παράταση ξεκίνησε με δυο τρίποντα του Ματσιούλις, ένα του Ντιαλλό, αλλά και ωραίες ενέργειες από Κάρτερ και Κόζι για τους γηπεδούχους. Ματσιούλις και Λάνγκφορντ βγαίνουν μπροστά για την ΑΕΚ. Αποβάλλονται με 5 φάουλ Σλότερ και Μόουζες σε δυο διαδοχικές επιθέσεις του Λαυρίου ενώ οι επιθέσεις της ΑΕΚ ήταν άστοχες. Με το σκορ στο 88-85 η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση αλλά έγινε λάθος στην επαναφορά και ο Ντιαλλό κάρφωσε στον αιφνιδιασμό κάνοντας το τελικό 90-85. Πάρα πολλά παράπονα για τη διαιτησία από την ΑΕΚ που σαν ένδειξη διαμαρτυρίας δεν έγινε καμία δήλωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κόζι 11 (1), Κάρτερ 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Σάβατζ 2, Μουράτος 19 (2), Ντιαλό 23 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντέιβις 16 (6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Περσίδης 9 (4 ριμπάουντ), Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24 (8/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Λάνγκφορντ 17 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4 (4 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Μόουζες 9 (2), Σλότερ 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 22/40 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 34/42 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 20/40 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 37 ριμπάουντ (23+14), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 λάθη, 6 μπλοκ.