O ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ για τον δεύτερο αγώνα της προημιτελικής σειράς των playoffs της Stoiximan Basket League. Η “Βασίλισσα” νίκησε τον πρώτο αγώνα στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων και προηγείται με 1-0 στη σειρά. Η ΑΕΚ δεν υπολογίζει τους Σλότερ, Μωραΐτη, Λάνγκφορντ και βέβαια τον Ρογκαβόπουλο ενώ αντίθετα στη 12αδα είναι ο Μαυροειδής. Χωρίς ιδιαίτερες απουσίες ο ΠΑΟΚ που ξεκινά με Λοβ, Γκρίφιν, Κάρτερ, Μαργαρίτη, Κακλαμανάκη και για την “Ένωση” ξεκινούν οι Γκίκας, Ζήσης, Λοτζέσκι, Χρυσικόπουλος και Μορέιρα.

Η πρώτη περίοδος ξεκινάει με τους γηπεδούχους να βγάζουν ένταση και να επιδιώκουν να τρέξουν το παιχνίδι ενώ έχουν και σχετικά καλά ποσοστά ευστοχίας, κάτι όμως που δεν δείχνει να προβληματίζει τους κιτρινόμαυρους καθώς ανταποκρίνονται πολύ καλά με αποτέλεσμα καμία ομάδα να ξεφεύγει στο σκορ. Ο Λοβ αρχικά απείλησε περισσότερο ενώ στη συνέχεια ο Τσαλμπούρης με συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 26-22. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μέικον αποτελεί αιχμή του δόραττος συνεπικουρούμενος από τους Μορέιρα, Χρυσικόπουλο και Γκίκα.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε και τόσο καλά κάνοντας κάποια λάθη αλλά λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου με τρίποντο ο Γκίκας μειώνει σε 30-28. 03:30 πριν τη λήξη οι δύο ομάδες εκμεταλλεύονται τα υψηλά ποσοστά που έχουν στα τρίποντα (άνω του 50%) και βρίσκουν “εύκολα” καλάθια ενω η “Ένωση” υπερτερεί στα ριμπάουντ με 18 -9. Διαβασμένοι οι δύο αντίπαλοι καταφέρνουν για μικρά χρονικά διαστήματα να αφήνουν άποντο τον άλλο. 0:30” πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ προηγείται με 6 πόντους (40-34) με την ΑΕΚ να κάνει λάθος και στην τελευταία επίθεση ο Λοβ αστοχεί σε προσπάθεια για τρεις. 7/15 τρίποντα ο ΠΑΟΚ και 21-12 τα ριμπάουντ για την ΑΕΚ είναι αυτά που κρατάνε κοντά τις δυο ομάδες στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Τσαλμπούρης δεν ήταν εξίσου εύστοχος με το πρώτο μέρος αλλά ένας άλλος πρώην κιτρινόμαυρος, ο Νώντας Παπαντωνίου ήταν εκεί να ηγηθεί της προσπάθειας των γηπεδούχων. Από την άλλη Μορέιρα, Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Λοτζέσκι όλοι τους έβαλαν το χεράκι τους για να μην ξεφύγει σε βάρος τους το σκορ, παρόλα αυτά όμως ο ΠΑΟΚ έχει σταθερά ένα προβάδισμα περίπου πέντε πόντων, διαφορά με την οποία τελειώνει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 60-55.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκινά με τον Μέικον να πετυχαίνει ενα παληκαρίσιο καλάθι αλλά στην άμυνα οι κιτρινόμαυροι άφησαν ελευθερο τρίποντο στον Μπιτς. Τα λάθη πλέον που υποπίπτουν οι παίκτες της “Βασίλισσας” είναι καθοριστικά και χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το κλέψιμο του Μασιούλις στην άμυνα αλλά και η λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό. Δυστυχώς η “Ένωση” πελαγοδρομεί στην επίθεση την ώρα που αρχίζει να ξυπνά και ο Τέρνερ και ο ΠΑΟΚ προηγείται με 8, 06:00” πριν το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ έχει ήδη πιάσει τα 4 ομαδικά φάουλ ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις 1 και ο Γκρίφιν με τρίποντο δείνει προβάδισμα 9 πόντων στους γηπεδούχους. Οι γηπεδούχοι δείχνουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα (τους βοηθά και η ευστοχία στα τρίποντα σε αντίθεση με την ΑΕΚ) και αν δεν συμβεί κάτι συγκλονιστικό θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και θα οδηγήσει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Tελικό σκορ στην Πυλαία 81-73 και ραντεβού το Σάββατο στο ΟΑΚΑ για τρίτο και τελευταίο παιχνίδι που θα καθορίσει το ποιος θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 16 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρίφιν 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11 (2/6 δίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάρτερ 8 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Μπιτς 6 (2), Κονατέ 1, Τσαλμπούρης 11 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρούμογλου, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέρνερ 3 (1/8 σουτ)

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 19 (7/10 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Χρυσικόπουλος 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζήσης 3 (0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκίκας 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοτζέσκι 9 (1), Μέικον 11 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 2