Τον πρώτο της αγώνα για το νέο έτος, στο πλαίσιο του FIBA Basketball Champions League, έδωσε στο Ισραήλ η ΑΕΚ απέναντι στη Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα. Στο 2-2 οι Ισραηλινοί ενώ ο δικέφαλος στο 3-1 και με τη νίκη θέτει τα εχέγγυα για πρόκριση στους 16. Κατσίβελης, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος και Μόουζες ξεκινούν για την ΑΕΚ ενώ για τη Χάποελ Χολόν οι Τζόνσον, ΜακΓκι, Μάιλς, Γουόρκμαν και Ντε Ζέου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με την αστοχία της Χάποελ έτρεξε ένα μικρό σερί 5 πόντων κάτι που ανατράπηκε πολύ γρήγορα με ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων. Σε αυτή τη περίοδο χρόνο συμμετοχής λόγω τραυματισμού του Κατσίβελη, έχει και ο Μωραΐτης ο οποίος συνεισφέρει ουσιαστικά τόσο στο σκοράρισμα όσο και στην οργάνωση. Το προβάδισμα κρατούν οι φιλοξενούμενοι με τους γηπεδούχους να είναι σε απόσταση αναπνοής. Σχετικά χαλαρές οι άμυνες έχουν επιτρέψει να μπουν αρκετά καλάθια. Με εύστοχη προσπάθεια από κοντά η Χάποελ πετυχαίνει δυο πόντους και διαμορφώνει το 18-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ρογκαβόπουλος εντυπωσιάζει αρχικά με ένα κόψιμο και στη συνέχεια πετυχαίνοντας τους δυο πρώτους πόντους για την ομάδα του. 01:15” χρειάστηκαν να περάσουν ώστε οι γηπεδούχοι να σκοράρουν από βολές, έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν σε 21-21. Ο Μορέιρα δείχνει να παίρνει αρκετές προσπάθειες και κερδίζει φάουλ. Οι γηπεδούχοι με ένα 9-0 προηγούνται 30-23 ενώ ο Γκίκας ίπταται και σκοράρει από κοντά 2 πόντους για το 30-25, 04:15” πριν το ημίχρονο. Τρίποντο από τον Τζόνσον και στο +8 οι γηπεδούχοι 02:00” πριν την λήξη της περιόδου. Με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Λάνγκφορντ η ΑΕΚ μειώνει σε 35-30 αλλά στην επόμενη επίθεση  ο Πνίνι ευστοχεί για τρεις. Ένα ακόμα καλάθι από τον Μόουζες (ο οποίος έχει βοηθήσει) είναι το τελευταίο του πρώτου ημιχρόνου που βρίσκει τη Χάποελ να προηγείται της ΑΕΚ με 38-32.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την πρώτη επίθεση για τη “Βασίλισσα” και διείσδυση του Μωραΐτη για το 38-34. Με δυο εύστοχες προσπάθειες (από Μωραΐτη για τρεις και Λάνγκφορντ για δύο) η “Ένωση” μειώνει σε 43-39. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μάιλς πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα βάζει μπροστά τους Ισραηλινούς με 10 (51-41) και τα πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν επικίνδυνα για τους κιτρινόμαυρους εξαιτίας της κακής άμυνας και λανθασμένων επιθετικών επιλογών. Μετά από τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι και πετυχαίνουν αρκετούς αναπάντητους πόντους με αιχμή του δόρατος τον Ματσιούλις ενώ κερδίζουν και 2 επιθετικά φάουλ κάνοντας το 55-53 μισό λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η τελευταία επίθεση για τους Ισραηλινούς είναι άστοχη και το +2 υπέρ τους παραμένει.

Στην τέταρτη περίοδο θα κριθούν όλα. Η Χάποελ δείχνει να είναι πιο σταθερή σε απόδοση αλλά μερικά ξεσπάσματα της ΑΕΚ είναι αρκετά για να μένει μέσα στο παιχνίδι. Στο τέλος της τρίτης ο Λοτζέσκι έβγαλε μια πολύ καλή άμυνα και τώρα ο Λάνγκφορντ με άλλη μια δείχνουν τη θέληση των κιτρινόμαυρων για τη νίκη.

Με την ολοκλήρωση ενός λεπτού αγώνα η “Ένωση” προηγείται με τρεις. 06:33 πριν το τέλος του αγώνα ο βασικός ψηλός της Χάποελ (Μάιλς) αποβάλλεται με 5 φάουλ την ίδια στιγμή που ο Κιθ Λάνγκφορντ έχει αρχίσει να ζεσταίνεται και να δημιουργεί πρόβλημα στους γηπεδούχους. Από την άλλη πλευρά ζεστός είναι και ο ΜακΓκί που με τρίποντο δίνει το προβάδισμα στη Χάποελ με 65-63, 5:38 πριν από το τέλος. 1,5 λεπτό αργότερα και ενώ μεσολάβησε μια ευστοχη βολή του Λάνγκφορντ ο Λοτζέσκι πετυχαίνει τρίποντο και κάνει το 65-67. Τρία λεπτά για τη λήξη και ο Ντε Ζέου βγαίνει έξω από την γραμμη του τριπόντου για να κάνει το σκορ 72-67, ενώ επειδή έχουν συμπληρωθεί τα 5 ομαδικά φάουλ από την “Ένωση” με 4 ελεύθερες βολές και ένα κάρφωμα του Τζόνσον στον αιφνιδιασμό η διαφορά πάει στο +10, 77-67. Κάθε επίθεση είναι κρίσιμη και Λοτζεσκι , Λάνγκφορντ, Ματσιούλις έχουν σιγήσει ενώ χάνονται πολλά ριμπάουντ. Η Χάποελ απλά διαχειρίζεται την κατάσταση και η ΑΕΚ το μόνο που καταφέρνει είναι να μειώσει σε 77-71 αλλά χάνει την υπέρ της διαφορά του πρώτου αγώνα (+4), κατά συνέπεια οι κιτρινόμαυροι χρειάζονται τη νίκη στον τελευταίο τους αγώνα.

Απογοητευτικό το αποτελεσμα αν σκεφτεί κανείς ότι η Ελληνική ομάδα επέστρεψε δυο και τρεις φορές στον αγώνα από διαφορές που άγγιξαν τους δέκα πόντους  και στο τέλος με ένα επιμέρους σκορ 12-4 απώλεσε νίκη και διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας. Όταν όμως διαλέγεις να ζεις περισσότερο από μεγάλα σουτ και τις εμπνεύσεις των παικτών σε σχέση με την τακτική, συμβαίνουν αυτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Ντε Ζέου 12 (2), Τζόνσον 16 (2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΓκι 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πνίνι 5 (1/8 σουτ), Γουόρκμαν 7 (1/6 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπουρντιγιόν (0/5 σουτ), Μπράντβαϊν, Μάιλς 12 (4/6 τρίποντα), Μισγκάβ7 (1).
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 7, Λάνγκφορντ 19 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13/14 βολές), Λοτζέσκι 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ), Μωραΐτης 10 (2), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 4 (0/3 τρίποντα), Κατσίβελης, Μορέιρα 9 (9 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 2.