Στον πρώτο αγώνα (από τους δύο) που τελείωσε πριν από λίγο για τα play-off του Champions League η Κράσνονταρ κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ με 2-1.

Ο δικέφαλος του βορρά μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6′ κέρδισε πέναλτι! Ο Σβαμπ σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κάιο και ο Γάλλος διαιτητής της αναμέτρησης Κλεμέν Τουρπέν, έδωσε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέλκας αλλά ο τερματοφύλακας των Ρώσων Σαφόνοφ νίκησε τον μέσο του ΠΑΟΚ.

Στο 14′ η Κράσνονταρ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Πετρόφ μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ από τα δεξιά και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε διπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Η ευκαιρία αυτή αφύπνισε τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι στο 32′ ανοίγουν το σκορ με τον  Πέλκα έπειτα από ασίστ του Ζίβκοβιτς.

Η χαρά του ΠΑΟΚ δεν κράτησε για πολύ καθώς 7 λεπτά αργότερα ο Γιαννούλης ανατρέπει τον  Καμπελά εντός περιοχής και ο Τουρπέν καταλογίζει το δεύτερο πέναλτι του παιχνιδιού. Ο Κλάεσον μιμήθηκε τον Πέλκα και σημάδεψε το κέντρο της εστίας αλλά αυτή την φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Κάπως έτσι τελείωσε το πολύ δραστήριο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 65′ σε σέντρα σουτ του Βάντερσον, ο Ζίβκοβιτς επενέβη και διατήρησε το 1-1 ενώ τρία λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα είδε την μπάλα να σταματάει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της Κράσνονταρ σε σουτ του Ελ Καντουρί.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου που λέει πως όταν χάνεις ευκαιρίες δέχεσαι γκολ επαληθεύτηκε με την Κράσνονταρ να σκοράρει στο 70′ όταν ο γνωστός μας από την θητεία του στον Παναθηναϊκό Μάρκους Μπρεγκ, πρόλαβε την έξοδο του Ζίβκοβιτς , τσίμπησε την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Καμπελά να σκοράρει σε κενή εστία. Τίποτα δεν άλλαξε από εκείνο το σημείο και μετά με την λήξη να βρίσκει νικήτρια την Κράσνονταρ με 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοφ, Πετρόφ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρες, Βάντερσον (86′ Σουλεϊμάνοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Όλσον, Καμπελά (81′ Ούτκιν), Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκο Ζίβκοβιτς – Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης – Ελ Καντουρί, Σβαμπ – Αντρίγια Ζίβκοβιτς Πέλκας (79′ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84′ Σφιντέρσκι).