H 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League βρίσκει την ΑΕΚ φιλοξενούμενη της Λάρισας. Οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 3-9 ενώ οι φιλοξενούμενοι το ακριβώς αντίθετο 9-3. Απουσία της τελευταίας στιγμής για την “Βασίλισσα”, ο Ματ Λοτζέσκι που ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι του στη προθέρμανση, αποφασίστηκε να προφυλαχθεί και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατεβαίνουν στον αγώνα με 11 παίκτες. Μωραΐτης, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Μορέιρα και Μόουζες η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα από την Λάρισα και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων όσο και τα λάθη τους με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα αρκετά γρήγορα αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Λάρισα με ένα σερί 6-0 ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο 16-17. Σαν να μην έφτανε αυτό στους κιτρινόμαυρους στα τελευταία δευτερόλεπτα αστόχησαν σε δύο διαδοχικές επιθέσεις ενώ οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε τρίποντο με τη λήξη και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 21-20.

Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε τη Λάρισα να συνεχίζει φουριόζα με τον Σμιθ να είναι εύστοχος σε ότι και αν δοκίμασε με απότέλεσμα μετά από 5 λεπτά αγώνα οι γηπεδούχοι να έχουν 7/9 τρίποντα και να προηγούνται 37-31. Οι γηπεδούχοι είναι εξωπραγματικά εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. και κατά συνέπεια όποτε οι ατομικές εμπνεύσεις των παικτών του Παπαθεοδώρου τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση τους επιτρέπουν να μειώσουν στην διαφορά στους 5-6 πόντους, οι Λαρισινοί άρχιζαν το κρεσέντο τους από μακρινά σουτ και εκτόξευαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η λήξη του ημιχρόνου  βρίσκει τους μπλε με 11 στα 13 τρίποντα και το σκορ στο 51-43.

Στο δευτερο ημίχρονο η ευστοχία της Λάρισας έπεσε όπως ήταν αναμενόμενο και η ένταση που έβγαζαν οι παίκτες της ΑΕΚ στην άμυνα συνετέλεσαν στην διεξαγωγή ενός ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως. Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, πολλά παράπονα (δίκαια) και από τις δύο ομάδες προς το διαιτητικό τρίο. Η ποιότητα των φιλοξενούμενων άρχισε να φαίνεται και η διαφορά μέχρι και ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν στον ένα πόντο αλλά ο Σμιθ για μια ακόμη φορά πέτυχε τρίποντο με τη λήξη και έγραψε το 64-60.

Καθοριστικός παράγοντας στη τέταρτη περίοδο ήταν η κούραση. Το μεγάλο όπλο της Λάρισας έφτασε σε σημείο να ζητήσει αλλαγή για να πάρει ανάσες και ο ξεκούραστος Χρυσικόπουλος άρχισε να δίνει λύσεις τόσο στη ρακέτα όσο και στη περιφέρεια για να πάρει η ΑΕΚ το προβάδισμα με 70-71, 3:16” πριν το τέλος για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο ενώ και ο Σλότερ βοηθάει πολύ, ειδικά στην άμυνα. Παρόλα αυτά η υπερπροσπάθεια της ΑΕΚ να ξεπεράσει διαιτησία, τραυματισμούς και τη Λάρισα δεν ήταν αρκετή καθώς οι γηπεδουχοι πέτυχαν λέι απ στην τελευταία τους επίθεση με τον Παπαθεοδώρου να παίρνει τάιμ άουτ.  Αν σχεδιάσε επίθεση είναι άγνωστο αφού στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο εξαντλημένος Λάνγκφορντ σε τραβηγμένο σουτ ήταν άστοχος και έτσι ο πίνακας έγραψε 76-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουέμπ 19 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρας 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κώττας 4, Μούρτος 6 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκόρντον, Σμιθ 30 (4/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (4/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ματσιούλις 2, Μωραΐτης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Κίνγσλεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 16 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Ζήσης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2 (1/6 σουτ), Σλότερ 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)