Μάγεψαν τα δύο πολυβόλα της ΑΕΚ με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, πολύ όμορφο μπάσκετ η ΑΕΚ, στη νίκη επί του Κολοσσού με 93-69

Την πρώτη νίκη της, στη φετινή Basket League, πέτυχε η ΑΕΚ, που κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ, με 93-69 για τη 2η αγωνιστική. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κέρδισαν με πολύ μεγάλη ευκολία, δείχνοντας ότι είναι σε καλό δρόμο και ότι θα «δένουν» όλο και καλύτερα, όσο περνάει ο καιρός.

Η Ένωση έχει πλέον ρεκόρ 1-1 και έπιασε στην 5η θέση, άλλες πέντε ομάδες. Φυσικά, από εδώ και μπρος, ο δρόμος για τη Βασίλισσα αναμένεται να είναι ανηφορικός, από την άποψη ότι έχει την ευκαιρία να κερδίζει συνεχώς και να ανεβαίνει στη βαθμολογία. Το σίγουρο είναι, ότι η ΑΕΚ είχε πάρα πολύ καλή εικόνα σήμερα και έδειξε ότι μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα στο μέλλον. Δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι δεν έπαιξαν οι Μάρκους Σλότερ και Βασίλης Τολιόπουλος, κάτι που δεν επηρέασε σήμερα.

Οι Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι, ήταν απολαυστικοί πάντως στο σημερινό ματς. Οι δύο Αμερικανοί γκαρντ, ουσιαστικά «έκρυψαν» τη μπάλα και «μάγεψαν», με την εμφάνισή τους. Τα δύο «πολυβόλα» της ΑΕΚ, πέτυχαν από κοινού, τους 48 από τους 93 πόντους της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου. Συγκεκριμένα, ο Λάνγκφορντ είχε 25 πόντους, ενώ ο Ρέι πρόσθεσε από τη μεριά του, άλλους 23. Πλέον, επόμενο ματς της ΑΕΚ, είναι αυτό στη Λήμνο κόντρα στον Ήφαιστο (12/10) για την 3η αγωνιστική.

Ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε το ματς με τον Γκίκα στον «άσο», τον Λάνγκφορντ σε θέση σούτινγκ γκαρντ, τον Σαντ-Ρος στο «τρία», τον Γιάνκοβιτς ως πάουερ φόργουορντ και τον Κακλαμανάκη σε θέση σέντερ. Στην 1η περίοδο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-5 στο 7’, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-14. Η μέγιστη διαφορά στη 2η περίοδο, ήταν το +16, με το οποίο και ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με 45-29.

Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και χωρίς να… φορτσάρει ιδιαίτερα, ήλεγχε τον ρυθμό. Η διαφορά έφτασε στο +21, με 69-48 στο 29’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 71-51. Η 4η περίοδος, έφερε τη διαφορά μέχρι και το +24, με το τελικό σκορ να είναι 93-69.

Διαιτητές:Συμεωνίδης-Κατραχούρας-Μπίκας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 23 (4), Λάνγκφορντ (25 (1), Ματσιούλις 6, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 1, Γκίκας, Μαυροειδής 10, Σαντ-Ρος 1, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 12 (2), Γιάνκοβιτς 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Μπρέιζελτον 11 (2), Τζάκσον 8 (2), Μαραγκός 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 3, Ντάνιελς 6, Κρομά 15 (1), Τουτζιαράκης 2, Παύλος 9 (2).