Η Ένωση ξεκίνησε με το δεξί κερδίζοντας 0-2 την Γκένκ με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου! Ανεπίσημο ντεμπούτο και από τον Πίνεδα που έδειξε πολύ καλά χαρακτηριστικά.

Το  πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ καθώς προηγήθηκε από το 2΄ λεπτό έπειτα από αυτογκόλ του Μούνιος… Στη συνέχεια η Γκένκ έχασε πέναλτι καθώς ο Αθανασιάδης είπε όχι στον Ντέσερς. Στο 23΄ ο ΑΘανασιάδης  απέκρουσε και ένα τετ α τετ πάλι στον Ντέσερς! Στο 33΄ η Ένωση έκανε το 0-2 με τον Μήτογλου να πιάνει τη κεφαλιά. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 με την ΑΕΚ να κάνει ιδανικό ξεκίνημα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλές αλλαγές από την ΑΕΚ! Χατζηεμμανουήλ, Μισλέν, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Λάτσι, Μουστακόπουλος, Γιούσης, Μαχαίρας, Πινέδα, Μπότος, Κοσίδης να μπαίνουν στο γήπεδο. Ο Αλμείδα γύρισε το σύστημα σε 4-3-3! Στο 58΄ ο Μπότος βγήκε τετ α τετ άλλα έχασε την ευκαιρία για να σκοράρει.