Το παιχνίδι της ΑΕΚ εναντίον στην Μπούργος για την ανάδειξη της καλύτερης ομάδας του FIBA Basketball Champions League αναμενόταν να είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα που είχαμε δει στο Final 8.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ξεκινά με τους Μορέιρα, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Γκίκα. Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία και να μην αφήνει την Μπούργος να προηγηθεί σε κανένα σημείο του αγώνα και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα παρόλο που ο ρυθμός ήταν πιο γρήγορος από αυτό που επιθυμεί η “Βασίλισσα”. Έτσι ήρθε αρκετά φυσιολογικά το 14-24 της πρώτης περιόδου.

Η δευτερη περίοδος ήταν η τέλεια ανταλλαγή ρόλων. Η Μπούργος σαν γνήσια ισπανική ομάδα άρχισε να τρέχει συνεχώς και η ΑΕΚ λανθασμένα ακολούθησε. Ακόμα η επιλογή να αφήσει σουτ στους Κουκ, ΜακΦάντεν και Χόρτον αποδείχθηκε καταστροφική.

Μια πραγματικά απίθανη εμφάνιση από τους Ισπανούς και στην άμυνα και στην επίθεση που έχουν πετύχει 28 πόντους σε έξι λεπτά! Η ΑΕΚ έχει πραγματικά πνιγεί από την τρομερά ασφυκτική άμυνα της Μπούργος και το δεύτερο δεκάλεπτο των Ισπανών είναι για σεμινάριο. Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να είναι πίσω με σκορ 49-36.

Η πρώτη περίοδος χαλάρωσε την ΑΕΚ και την έκανε να πιστέψει πως σχετικά εύκολα θα πάρει το παιχνιδι. Κατά συνέπεια έχασε την συγκέντρωσή της και έγινε άστοχη. Αντίθετα οι Ισπανοί αφυπνίστηκαν και έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν όλα τα ριμπάουντ. Επιπροσθέτως απέκτησαν ψυχολογία και άρχισαν να βάζουν τα σουτ αγχώνοντας την ΑΕΚ.

Η τρίτη περίοδος βρήκε την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει ίδια με αυτή της δεύτερης περιόδου. Η Μπούργος από την στιγμή που πήρε προβάδισμα δεν το έχασε. Οι κιτρινόμαυροι παλεύαν να μην χάσουν εντελώς την ψυχραιμία τους και προσπαθούσαν με οργανωμένες επιθέσεις και ορθολογικές επιλογές να ροκανίσουν την διαφορά. Δυστυχώς υπήρχαν αρκετές στιγμές που έγιναν πολλά άστοχα τρίποντα και έτσι οι Ισπανοί διατηρούσαν την διαφορά υπέρ τους με σκορ 68-49.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη για  όλα στην τελευταία περίοδο. Το παιχνίδι πλέον είναι πολύ αθλητικό με πολλές επαφές και το run ‘n’ gun της αρχής, έχει δώσει την θέση του σε ελεγχόμενες επιθέσεις 20 δευτερολέπτων. Οι Ισπανοί δέιχνουν να επιθυμούν να διαχειριστούν το παιχνίδι ενώ η “Βασίλισσα” δείχνει να έχει παλμό και με σωστές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την βελτιωμένη άμυνά της μειώνει την απόσταση που την χωρίζει από την Μπούργος.

Παρόλα αυτά τα υπερόπλα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου έχασαν πολλά σουτ (κυρίως τρίποντα) αλλά έκαναν και πολλά λάθη. Αυτά ήταν που κόστισαν περισσότερο αφού χωρίς τις επιπλέον επιθέσεις που προέκυψαν για την Μπούργος από τα λάθη, η “Βασίλισσα” θα είχε καταφέρει να μειώσει πιο κάτω από τους 13 ποντους 1′ και 50” πριν από την λήξη.

Στο τέλος το καθαρό μυαλό έλειψε από την ΑΕΚ και τελικά ηττήθηκε με 85-74 καθαρά και δίκαια. Η εμμονή του να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό και τις ατομικές ενέργειες αλλά και η προσπάθεια μειωθεί η διαφορά με σουτ τριών πόντων αποδείχθηκε καθοριστική. Δυστυχώς με το ένστικτο μόνο δεν μπορείς να κερδίσεις. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου φάνηκε “λίγος” για να ανατρέψει την κατάσταση που δημιουργήθηκε και να κάνει τους παίκτες τους να φερθούν ψύχραιμα και λογικά.