Στο Nick Galis Hall αναμετρήθηκαν για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ προκειμένου να δούμε ποια ομάδα θα προκρινόταν στην επόμενη φάση των playoff. Η σειρά είναι στο 1-1 μετά την νίκη του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 81-73. Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν τον αγώνα με Μέικον, Κατσίβελη, Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Μορέιρα ενώ οι φιλοξενούμενοι με Λαβ, Γκρίφιν, Τέρνερ, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη. Ούτε σήμερα οι  Λάνγκφορντ, Σλότερ και Μωραΐτης θα μπορέσουν να ενισχύσουν τους κιτρινόμαυρους.

Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και πάνε χέρι χέρι στο σκορ αλλά γύρω στα μέσα του δεκαλέπτου και για σχεδόν ένα λεπτό η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της ενώ ήλεγξε και τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να αποσπαστεί με 5 πόντους (12-7). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να καταφέρει κάτι ουσιαστικό αφού τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε να χάνει με 7 από τρίποντο του Γκίκα. Μετά από ένα καλάθι του Γκίκα και του Τέρνερ και δυο βολές του Ζήση, η λήξη της περιόδου βρήκε την “Ένωση” να προηγείται με 26-20.

Η δευτερη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε, με τον Ζήση να βάζει την μπάλα στο καλάθι κάνοντας το 28-20 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Ματσιούλις κάνει το 30-20. Ο Μέικον με τρεις ακόμη πόντους διαμορφώνει το 33-20 ενώ ο Γκρίφιν με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό πετυχαίνει το πρωτο καλάθι για τον ΠΑΟΚ σε αυτή τη περίοδο. Οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύονται την ευστοχία τους εντός πεδιάς αλλά και τα λάθη του ΠΑΟΚ και 02:05 πριν το ημίχρονο είναι μπροστά με 43-27. 0:35” πριν το τέλος της περιόδου ο Γκίκας βγάζει υπέροχη ασίστ στον Μόουζες για να καρφώσει ο τελευταίος και να κάνει το 46-27. Με τρίποντο ο Ματσιούλις στέλνει την διαφορά στο +20 (49-29). Καταστροφική περίοδος για τον ΠΑΟκ που σκόραρε μόνο 9 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ σιγά σιγά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά των 20 πόντων του ημιχρόνου στους 10 κυρίως λόγω τον μερικό εφησυχασμό των παικτών του Αγγέλου αλλά και εξαιτίας της κατακόρυφης ανόδου της απόδοσης του Λαβ, ο οποίος από τους 3 πόντους του Α’ ημιχρόνου με 1/7 έφτασε τους 11 πόντους βοηθώντας και σε άλλους τομείς το παιχνίδι των φιλοξενούμενων εκτός από το σκοράρισμα. Αγωνιστική ανάταση και για τον Γκρίφιν αλλά και γενικότερα για την ομάδα του ΠΑΟΚ που αγωνίζεται ομαδικά και σταμάτησε τις πολλές ατομικές ενέργειες. Η ΑΕΚ από την πλευρά της διαχειρίζεται την κατάσταση και με δυο τρίποντα καταφέρνει να διατηρήσει την διαφορά στους 13  (68-55) με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αναμένεται ο ΠΑΟΚ να συνεχίσει την πίεσή του στους κιτρινόμαυρους και να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που δείχνει να γυρίζει υπέρ του. Από την άλλη η ΑΕΚ οφείλει να παραμείνει ψύχραιμη και να διατηρήσει το προβάδισμά της. Στα μέσα της περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι ρίχνουν την διαφορά αρχικά στους 9 και μετέπειτα στους 6 με τρίποντο του Καμπερίδη κορυφώνοντας το άγχος για τους γηπεδούχους, αλλά ο Γκίκας απαντά και αυτός με τρεις για το 81-72. Το άγχος όμως δείχνει να καταβάλλει την “Ένωση” που υποπίπτει σε κακές επιλογές στην επίθεση και λάθη ενώ οι πάικτες του ΠΑΟΚ βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι κάνοντας το 81-77.  Ο Ζήσης σκοράσει από μέση απόσταση για το 83-77 αλλά στην επόμενη φάση κλέβει ο Γκρίφιν και το 83-79 είναι γεγονός. Δεύτερο συνεχόμενο κλέψιμο από τον Λαβ και κόψιμο του λέι απ από τον Μέικον αφού όμως η μπάλα έχει χτυπήσει στο ταμπλό κάτι που δεν βλέπουν οι διαιτητές που στην συνέχεια καταλογίζουν φάουλ υπέρ του Μέικον. Στην συνέχεια του αγώνα η ΑΕΚ σκοράρει και το παιχνίδι λήγει με το 87-81 να δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση στους κιτρινόμαυρους.

Αυτοκαταστροφική η ΑΕΚ που οφείλει στους διαιτητες την μη μείωση του σκορ στους 2, 0:27” πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον 19 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (3/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 7 (3 λάθη), Γκίκας 14 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μόουζες 7 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 13 (5/14 σουτ), Γκρίφιν 18 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Κακλαμανάκης 12 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 8 (1), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 5, Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1/4 τρίποντα).