Η ΑΕΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Τσμόκι Μινσκ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Μετά από έναν αήττητο πρώτο γύρο με όλους τους αγώνες στην Αθήνα, η πληγωμένη από τους τραυματισμούς “Ένωση” με νίκη προκρίνεται σίγουρα στην επόμενη φάση ενώ με ήττα μπλέκει σε σενάρια που καλό θα ήταν να αποφύγει. Εκτός είναι οι  είναι οι Ζήσης, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης ενώ οι κιτρινόμαυροι θα ξεκινήσουν με Γκίκας, Λοτζέσκι, Μόουζες, Ματσιούλις και Μορέιρα. Για τους γηπεδούχους ξεκινούν οι Λόουρι, Κουκ, Κλάιμπερν, Ντούντου και Μπελιάνκου.

Το πρώτο καλάθι είναι για τους γηπεδούχους  με τον Λόουρι ενώ ο Μορέιρα με δύο ασίστ σε σε Ματσιούλις και Μόουζες βάζει στη θέση του οδηγού την ΑΕΚ με 2-4. Κλάιμπερν, Λοτζέσκι και Λόουρι ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων και το σκορ διαμορφώνεται στο 8-7 και ο Μόουζες από το χάι ποστ σκοράρει για το 8-9. Οι κιτρινόμαυροι έχουν ξεκινήσει καλύτερα και πιο ειδικά οι ψηλοί της που της δίνουν το προβάδισμα και σιγουριά. Ένα ακόμα καλάθι από τον Μορέιρα και τρίποντο από τους Λευκορώσους κάνουν το 11-15. Ο Λάνγκφορντ μπαίνει πρώτη φορά στο παρκέ περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου καθώς είχε στομαχικές διαταραχές, κάτι που δεν φαίνεται όμως αφού ευστοχεί σε τρίποντο στη πρώτη του προσπάθεια. Με εύστοχο σουτ από μέση απόσταση η Τσμόκι κάνει το 16-20 στην τελευταία επίθεση της περιόδου.

Ο Μορέιρα βάζει πρώτος την μπάλα στο καλάθι στη δεύτερη περίοδο αλλά η Τσμόκι απαντά άμεσα με δύο πόντους. Στην επόμενη επίθεση όμως ο Μορέιρα πετυχαίνει γκολ-φάουλ και το 18-25 είναι γεγονός. Οι Λευκορώσοι όμως με δύο εύστοχα σουτ και ένα λάθος της ΑΕΚ που μεσολάβησε, έφεραν το σκορ στο 22-25. Σχεδόν στα μέσα του ημιχρόνου η Τσμόκι με πρωτοστάτη τον Λόουρι βρήκε απαντήσεις στα προβλήματα που της έθεσε η ΑΕΚ και προηγείται με 29-28, με τον Λάνγκφορντ όμως να πετυχαίνει τρίποντο και να κερδίζει το φάουλ που όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε. Παρόλα αυτά ο Αμερικανός της ΑΕΚ μαζί με τον Λοτζέσκι έχουν πετύχει όλους τους πόντους των κιτρινόμαυρων μέχρι το 33-40 που είναι και το σκορ ημιχρόνου μετά το τρίποντο του Μπλίτζνιουκ. Ο Λάνγκφορντ σε 12,5 λεπτά συμμετοχής έχει 16 πόντους και είναι ο πρώτος σκόρερ της “Βασίλισσας”.

Kαι οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι καλές άμυνες δυσκολεύουν τους παίκτες να σκοράρουν εύκολα. Σε 2,5 λεπτά αγώνα έχουν επιτευχθθεί συνολικά 12 πόντοι και η Τσμόκι έχει μειώσει σε 41-44 ενώ ο Λόουρι με δύο ευστοχες βολές φερνει το ματς στον πόντο 43-44. Ευτυχώς που ο Λοτζέσκι απαντά με τρίποντο και στη συνέχεια με δυο βολές και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό (από κλέψιμο του Μωραΐτη) ο Μόουζες κάνει το 43-51. Ο Παπαθεοδώρου για την ώρα χρησιμοποιεί μόνο όσους πιστεύει πως μπορούν να βοηθήσουν αφού Μαυροειδής, Χρυσικόπουλος και Γόντικας δεν έχουν αγωνιστεί ούτε δευτερόλεπτο. Ο Μωραΐτης με έξοχη ασίστ βρίσκει τον Μορέιρα ο οποίος σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Ο Τραστσινέσκι και μετά ο Σταμπρούσκι ευστοχούν για τρεις στη προσπάθεια των Λευκορώσων να μπουν ξανά στο παιχνίδι κάνοντας το 49-55, αλλά ο δικέφαλος με Μόουζες, Μορέιρα και Λάνγκφορντ επαναφέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 49-65. O Λάνγκφορντ χρησιμοποιείται με σύνεση αλλά κάνει την διαφορά, αφού έχει φτάσει τους 22 πόντους και το ημίχρονο λήγει με τη διαφορά στο +12, 55-67.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου το παιχνίδι στη Γαλλία μεταξύ Σολέ και Χάποελ Χολόν ληγει 71-89, με τη Χαποέλ, να τερματίζει στην 1η θέσηκαι την ΑΕΚ να βγαίνει δεύτερη ακόμα και αν ηττηθεί μέχρι και με 25 πόντους. Από ένα καλάθι για κάθε ομάδα στη τέταρτη περίοδο αλλά με ένα λάθος του Ματσιούλις και καλάθι από τον Κλάιμπερν που σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο η διαφορά πέφτει στους 7 και ο Παπαθεοδώρου παίρνει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν αλλα Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ δεν επιτρέπουν να πλησιάσει πολύ η Τσμόκι. Με περιφερειακά σουτ του Κλάιμπερν ροκανίζεται η διαφορά  στο -2 και οι Λευκορώσοι τα δίνουν όλα για όλα για την νίκη γοήτρου, το ίδιο όμως κάνουν και οι παίκτες της “Βασίλισσας” που με ωραίες ενέργειες από Λοτζέσκι και Ματσιούλις και καλές άμυνες επαναφέρουν την διαφορά στο 77-83. Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά αφού η ΑΕΚ περνάει στην επόμενη φάση και οι γηπεδούχοι παλεύουν απλά για τη νίκη και όχι την πρόκριση. Μορέιρα με 20 και Λάνγκφορντ με 27 πόντους είναι οι πρώτοι σκόρερ των κιτρινόμαυρων, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πραγματικά βάζουν μεγάλα σουτ που υπο άλλες συνθήκες θα γέμιζαν με άγχος τους “ενωσίτες” αλλά ο Λάνγκφορντ το έχει πάρει προσωπικά και κάνει νέο προσωπικο ρεκόρ πόντων στο BCL έχοντας πετύχει 31. Κρίμα που δεν ήταν τόσο εύστοχος και σε άλλα παιχνίδια. 88-92 το σκορ με 23” να υπολείπονται για τη λήξη του αγώνα. Δύο βολές του Μωραΐτη κάνουν το 88-94, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν φάουλ στην επόμενη επίθεση και να εκμεταλλεύονται τις βολές για το 90-94. Νέο φάουλ στον Λάνγκφορντ και βολές για τον Αμερικανό 9,5” πριν την λήξη. Μία εύστοχη και 90-95 με τους γηπεδούχους να εκδηλώνουν ανούσια αλλά και άστοχη επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού έχουν χάσει πρόκριση και νίκη.  Οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ είναι ο Λάνγκφορντ με 32, 21 ο Μορέιρα, 17 ο Λοτζέσκι, 11 ο Μόουζες.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ: Κλάιμπερν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουκ Τζούνιορ 19 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεϊμάνις 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Πουστάβαρ 6 (2), Σταμπρούσκι 18 (3/7 τρίποντα), Μπελιάνκου, Μπλίτζνιουκ 3 (1), Ντόντο, Λόουερι 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Στουμπέντα, Τραστσινέσκι 6 (2), Βικέντσεγιου 2.
ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 32 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/16 βολές), Λοτζέσκι 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 6, Μόουζες 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 2, Γκίκας (4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (4 ασίστ), Μορέιρα 21 (9/15 δίποντα, 3/4 βολές), Ρογκαβόπουλος.