Στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό θέλοντας να ισοφαρίσει σε 1-1. Από την άλλη οι “πράσινοι” έψαχναν το μπρέικ που θα τους έφερνε μόνο μία νίκη μακριά από τους τελικούς. Χωρίς Σλότερ – Λάνγκφορντ η “Ένωση” ενώ από τους φιλοξενούμενους έλειπε ο Νέντοβιτς.

Και αυτό το παιχνίδι όπως και το πρωτο της σειράς, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να υπερισχύσει ολοκληρωτικά σε βάρος της άλλης. Προς τα μέσα του δεκαλέπτου ο δικέφαλος κατάφερε να αποσπαστεί με 7 πόντους (19-12) χάρη στην καλή της άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι όμως με Μήτογλου και Παπαπέτρου αντεπιτέθηκαν και γρήγορα προσπέρασαν με αποτέλεσμα να προηγούνται με 22-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πανωλεθρία για την ΑΕΚ αφού υπέπεσε σε πάρα πολλά λάθη (ακόμα και αβίαστα) πράγμα που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παναθηναϊκός και πέτυχε πολλούς πόντους στο τρανζίσιον με αποτέλεσμα να ξεφύγει αρχικά με 7 πόντους (24-31) και στη συνέχεια με 15 (30-45). Σε εκείνο το σημείο οι Ζήσης, Ματσιούλις και Μέικον βοήθησαν τους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να κάνουν ένα σερί 9-0 ενώ ο Γουάιτ με κλέψιμο και κάρφωμα διαμόρφωσε το 39-47 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και με αιχμή του δόρατος τους τους Λοτζέσκι-Μέικον έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι (47-49). Ο Σαντ-Ρος όμως διατηρούσε την ομάδα του στη θέση του οδηγού μέχρι τα μέσα της περιόδου (52-58) μέχρι την στιγμή που μπήκε στο παρκέ ο Γκίκας και οδήγησε την ομάδα του σε ένα 10-0. Ο ΠΑναθηναϊκός αντέδρασε εκ νέου και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά κατά ένα πόντο (64-65).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνήθως η ΑΕΚ ξέμενε από δυνάμεις και οι λάθος επιλογές απότελούσαν τον κανόνα στις προσπάθειές της. Το ακριβώς αντίθετο όμως συνέβη σε αυτό το ματς αφού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 10-3 στην αρχή κάτι που ξάφνιασε όσο και δυσκόλεψε τους “πράσινους” που κατάφεραν πάντως να μειώσουν στον πόντο (74-73). Ο Μέικον έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του και έκτοτε οι φιλοξενούμενοι αποδιοργανώθηκαν και υπέπεσαν σε σωρία λαθών και άστοχων σουτ με συνέπεια οι παίκτες του Αγγέλου να διατηρούν τον έλεγχο και τη διαφορά στο +10 με το τελικό σκορ 92-80 να αντικατοπτρίζει την ανωτερότητά τους .

Και σε αυτό το παιχνίδι η διαιτητική τριάδα υπέπεσε σε ουκ ολίγα λάθη υπέρ του τριφυλλιού όπως έγινε και στον πρώτο αγώνα, κάτι που θα έπρεπε να προβληματίσει (αν δεν το έχει κάνει ήδη) τον Μάκη Αγγελόπουλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Συμεωνίδης – Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέικον 21 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ), Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Χεζόνια 3 (1/7 σουτ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέι 9 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.