Η “Βασίλισσα” υποδέχθηκε τη γαλλική Σολέ για την τρίτη αγωνιστική του FIBA Basketball Champions League. Oι κιτρινόμαυροι έψαχναν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια ενώ οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να σπάσουν το ρόδι και να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Mε ελλείψεις και οι δύο ομάδες Χρυσικόπουλος, Μωραΐτης και Τερέλ Παρκς, Γιοάν Μακουντού αντίστοιχα. Η πρώτη επίθεση ήταν για την Σολέ που αστόχησε όμως και έτσι πρώτη σκοραρε η ΑΕΚ με το Γκίκα. Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ήταν μαζί στο σκορ και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει για παραπάνω από 4 πόντους. Η Σολέ επεδίωξε το γρήγορο παιχνίδι σε αντίθεση με την “Ένωση” που πήγαινε σε σετ επιθέσεις 5 εναντίον 5. Ο Λάνγκφορντ πήρε τις συνηθισμένες του επιθέσεις και κλείνει την περίοδο με 8 πόντους ενώ το σκορ είναι 21-20 μετά από δύο εύστοχες βολές του Μπλέικς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τόσο ο Σλότερ όσο και ο Λοτζέσκι έκαναν περισσότερο αισθητή την παρουσία τους και μετά από μόλις δύο λεπτά αγώνα η ΑΕΚ έχει αποκτήσει προβάδισμα 7 πόντων έπειτα από έμμεσο τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις. Οι Γάλλοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες να ανακόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και διέκοψαν το σερί τους με ένα καλάθι του Χρόβατ αλλά ο Σλότερ και έπειτα ο Λοτζέσκι απάντησαν δίνοντας στην διαφορά την μέγιστη τιμή της (+9), με το σκορ να διαμορφώνεται  στο 33-24. Η ΑΕΚ αμυνόταν υποδεγματικά και άφησε τη Σολέ άποντη για σχεδόν τρία λεπτά. Παρόλα αυτά ο Ντιαρά δεν το έβαλε κάτω και έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους μειώνοντας στους 6. Η αχίλλειος πτέρνα της “Ένωσης” ήταν τα λάθη της (8) αλλά μετά από  2 διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων διατήρησε την διαφορά υπέρ της στο +6 με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 43-37. Λάνγκφορντ με 10 και Λοτζέσκι με 8 ξεχώρισαν για την “Ένωση” ενω Μπλέικς με 9 και Ντιαρά με 10 απειλούσαν για τη Σολέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για την νίκη αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν εξασφάλιζαν την κατοχή της μπάλας μετά από άστοχες επιθέσεις των Γάλλων με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να έχουν δεύτερες επιθέσεις και να παίρνουν το προβάδισμα μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού με 46-48 με καλάθι του Κρομά. Συνεχόμενα καλάθια των Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι και Ματσιούλις δίνουν εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων στην “Ένωση” σε έναν αγώνα που φαίνεται πως θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος. Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια αλλά οι τελευταίες εύστοχες προσπάθειες από τους Λοτζέσκι και Μορέιρα εξασφάλισαν μια διαφορα τριών πόντων στους κιτρινόμαυρους στο τέλος της τρίτης περιοδου με σκορ 61-58.

Η τελευταία περίοδος βρίσκει την ΑΕΚ να έχει “φορτώσει” το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα της Σολέ, με τον Μορέιρα κύριο εκφραστή των επιθέσεών της και αποκτώντας πάλι προβάδισμα 7 πόντων 5 λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Εν τω μεταξύ οι Γάλλοι βελτίωσαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να περάσει στο παρκέ τους Σλότερ και Λάνγκφορντ δίπλα στον Νίκο Ζήση. Ο Μπλέικς σκόραρε για τρείς και στη συνέχεια ο Ματσιούλις πέτυχε δύο πόντους  κάνοντας το 77-71 τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Και οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει 5 ομαδικά φάουλ με κάθε αντικανονικό παίξιμο να συνεπάγεται ελεύθερες βολές. Η Σολέ ήταν σε απόσταση αναπνοής και μετά από άστοχες βολές του Λάνγκφορντ και δύσκολο καλάθι του Κρομά το σκορ έγινε 79-77, 0:57” πριν το τέλος του αγώνα. Πλέον μετά από κάθε επίθεση υπάρχει τάιμ άουτ. 15,5” για την λήξη και η Σολέ με λέι απ του Κρομά είναι στο -1 με 80-79 αλλά μετά από βήματα του Στόκτον και δύο εύστοχες βολές του Ζήση η ΑΕΚ κατακτά τη νίκη. Στη τελευταία επίθεση ο Μπλέικς γράφει το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81

ΑΕΚ: 24/39 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 23 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
ΣΟΛΕ: 25/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/18 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 18 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα.
ΑΕΚ: Λάνκγκφορντ 13 (2), Λοτζέσκι 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σλότερ 5, Ζήσης 3 (8 ασίστ), Γκίκας 2 (4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Μορέιρα 21 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1).
ΣΟΛΕ: Μπλέικς 16 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ντιαρά 19 (8/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Φοφανά 3 (1), Χροβάτ 7 (0/3 τρίποντα), Κρομά 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Ντέιβενπορτ 8 (7 ριμπάουντ), Ντιμάνς, Στόκτον 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη).