Ντέρμπι αποδείχθηκε το παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικο για την “Βασίλισσα”.  Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στο παρκέ δίχως τους Κιθ Λάνγκφορντ, Νίκο Ζήση, Μάρκους Σλότερ και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, κάτι που επηρρέασε πολύ την απόδοσή της, συν του οτι αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που έδωσε η ομάδα σε δύο μέρες με αποτέλεσμα να λείπει η φρεσκάδα.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με τρεις πόντους. Η “Ένωση” ήταν κοντά σε όλη την διάρκεια του αγώνα και η λήξη του ημιχρόνου την βρήκε όχι μόνο να έχει ροκανίσει την διαφορά αλλά και να έχει πάρει κεφάλι στο σκορ με πέντε πόντους. Ο Ιωνικός όμως δεν το έβαλε κάτω και πήρε ξανά προβάδισμα με την τρίτη περίοδο να λήγει 57-65.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και βρισκόντουσαν μαζί στο σκορ. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Μωραΐτης με τρίποντο ισοφάρισε σε 84-84, στην συνέχεια οι παίκτες του Στέργιου Κουφού αστόχησαν σε τρίποντο 10” πριν το τέλος και ο Γιόνας Ματσιούλις σε νεκρό χρόνο με καλάθι και μια βολή από κερδισμένο φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 87-84.

Ένα ακόμα ευχάριστο νέο ήταν η παρουσία στον αγώνα του Ματ Λοτζέσκι που πέτυχε 15 πόντους ενώ άξιοι συμπαραστάτες του  MVP Ματσιούλις που σκόραρε 19 πόντους ήταν και ο Γκίκας με τον Μωραΐτη.

Πρώτο βιολί για την ομάδα του Ιωνικού ήταν ο δανεικός από την ΑΕΚ Βασίλης Τολιόπουλος με 23π (6 τρίποντα), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 26′ συμμετοχης!

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο διοικητικός ηγέτης της ΚΑΕ ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-39, 57-65, 87-84.

AEK (Παπαθεοδώρου): Ράις 2, Ματσιούλις 19 (3), Ρογκαβόπουλος 3, Μορέιρα 8, Μαυροειδής 5, Γκίκας 15 (3), Κατσίβελης 3, Μωραϊτης 11 (2), Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι 15 (1), Γόντικας 6.