Τα κορίτσια της ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκαν τελικά έδειξαν πάθος και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ απέναντι στον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ. Η Ένωση έβγαλε ψυχή και επικράτησε με 3-2 σετ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.

Συγκλονιστικός ο κόσμος της ΑΕΚ, έδωσε ώθηση στις «κιτρινόμαυρες» στα σημεία που χρειάστηκε και στο τέλος πανηγύρισαν όλοι μαζί μια μεγάλη νίκη.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή του αγώνα με ενέργεια (6-3) και έτσι πήρε προβάδισμα (12-7), παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μείνει κοντά (15-14). Η Ένωση διατήρησε καλά στοιχεία σε μπλοκ και υποδοχή, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ (21-16) και τελικά παρά την προσοάθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης (23-20) έγινε το 1-0 στα σετ (25-20).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά (2-6) και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ (5-11). Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ανεβάσουν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση (8-13) και δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας (11-20). Σε εκείνο το σημείο η Ένωση έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε στο 19-23, αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-1 στα σετ (20-25).

Το σκηνικό για την ΑΕΚ άλλαξε στη συνέχεια (5-2). Οι «κιτρινόμαυρες» με ενέργεια και όρεξη (9-6) βρέθηκαν σε θέση οδηγού (15-10) και από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει (20-12) έγινε το 2-1 στα σετ (25-19).

Αν και στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά (5-1), ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του και έφτασε να ισοφαρίσει σε 6-6. Οι κοπέλες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκόλλησαν αρχικά (12-9), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες γύρισαν υπέρ του το ματς (15-17). Από εκείνο το σημείο και πέρα οι «κιτρινόμαυρες» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν (17-23), με αποτέλεσμα να γίνει το 2-2 στα σετ (19-25).

Στο τάι μπρέικ το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, αλλά η ψυχή της ΑΕΚ μίλησε στα κρίσιμα σημεία (17-15) και έτσι ήρθε το 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15.