Χωρίς τους Γιόνας Ματσιούλις και Δημήτρη Μαυροειδή, αλλά με τον Μάρκους Σλότερ που ξεπέρασε την ψύξη που τον ταλαιπωρούσε, παρατάχθηκε η “Βασίλισσα” κόντρα στο Περιστέρι στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League. Kαι οι δύο ομάδες, που εκπροσωπούν το ελληνικό μπάσκετ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, έχουν το δύο στα δύο ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα “μαγκωμένο” ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς 1,5 λεπτό μετά το τζάμπολ. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες και των δύο ομάδων προσπαθούσαν να σκοράρουν, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία, και ταυτόχρονα κάνοντας πολλά φάουλ. Έτσι δικαιολογείται τόσο το χαμηλό σκορ 12-18 (ιδιαίτερα από πλευρά γηπεδούχων), όσο και το διακαίωμα βολών σε κάθε φάουλ με τέσσερα λεπτά για την λήξη της πρώτης περιόδου. Εξαιρετική η πάσα του Ζήση από την κορυφή της ρακέτας που βρήκε τον Χρυσικόπουλο μόνο του κάτω από το καλάθι, στην τελευταία επίθεση των κιτρινόμαυρων για αυτή την περίοδο.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε και τις δυό πεντάδες με πολλές αλλαγές σε σχέση με αυτές που ξεκίνησαν τον αγώνα και το Περιστέρι να πετυχαίνει πρώτο καλάθι. Οι σφιχτές άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και έτσι τρία λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν μόλις 5-2, ενώ 6:35 για την λήξη ήταν η σειρά του Αθηναίου να σκορπίσει την άμυνα της ΑΕΚ και με υπέροχη προσπάθεια (βγαλμένη από ΝΒΑ), να φτάσει σε ένα λέι απ και δύο εύκολους πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ σε 19-22. Στην αμέσως επόμενη επίθεση οι κιτρινόμαυροι απάντησαν αλλάζοντας πάσες με απίστευτη ταχύτητα, πετυχαίνοντας 2 πόντους κάτω από το καλάθι χαρίζοντας θέαμα στους τηλεθεατές.

Λιγότερα τα καλάθια από αυτά στην πρώτη περίοδο αλλά πιο θεαματικά καθώς ο Βασιλόπουλος με προσποίηση απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και στο μπάσιμο άλλαξε χέρι στον αέρα πετυχαίνοντας ένα ωραίο καλάθι. Με τα επιθετικά όπλα των δύο ομάδων Γκρέι και Λάνγκφορντ να είναι και οι δύο άποντοι μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του Α’ ημιχρόνου, το τελικό σκορ της ανάπαυλας δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο από το 27-30.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα στυλ που βασιζόταν περισσότερο σε ατομικές ενέργειες και θύμιζε street basket. Οι δύο σέντερ της ΑΕΚ (Σλότερ – Μορέιρα) φορτώθηκαν μόλις σε 1,5 λεπτό με τρίτο φάουλ -όπως και ο Λάνγκφορντ- και σε συνδυασμό με το προσπέρασμα στο σκορ από το Περιστέρι το παιχνίδι δυσκόλευε για την “Βασίλισσα”. Όσο όμως το σκορ ήταν στο πόντο όλα ήταν ανοιχτά. Ο Πετγουέι τραυματίστηκε σε προσπάθεια για καλάθι περίπου στο μέσο του δεκαλέπτου και έκτοτε έμεινε στον πάγκο υποφέροντας φανερά. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό και Μαυροκεφαλίδης – Βασιλόπουλος – Γκρέι να συνεισφέρουν περισσότερο επιθετικά (όπως και ο Λάνγκφορντ για τους φιλοξενούμενους) με το τρίτο μέρος του αγώνα να λήγει 47-42. Το πιο σημαντικό για τις δύο ομάδες είναι τα τέσσερα φάουλ των Μαυροκεφαλίδη και Λάνκφορντ.

Όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη περίοδο όπου ο Αθηναίου και Γκίκας ανέλαβαν να σκοράρουν για τις δύο ομάδες τα πρώτα τους καλάθια. Το Περιστέρι θα διατηρούσε ένα προβάδισμα 7 πόντων μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού και το ματς θα έπαιρνε μια άγρια ομορφιά που θα μιλούσαν οι προσωπικότητες των παικτών και όχι τα συστήματα. 5:38 πριν το τέλος του αγώνα ο Λάνγκφορντ απέδειξε ακριβώς αυτό, διασπώντας την άμυνα των γηπεδούχων κάνοντας το 53-48 και στην επόμενη επίθεση των κιτρινόμαυρων με παρόμοιο τρόπο το 55-50.

Ο Λοτζέσκι που σε όλο το παιχνίδι αποτελούσε τον στόχο των επιθέσεων του Περιστερίου, σηκώθηκε για τρεις και ευστοχώντας έφερε την διαφορά στους δύο για τους κιτρινόμαυρους δίνοντας άλλο αέρα στους συμπαίκτες του. Τρεις ακόμα εύστοχες επιθέσεις με Λανγκφορντ και δύο ακόμα τρίποντα από το Λοτζέσκι έφεραν την “Ένωση” μπροστά με 55-61. Βλέποντας αυτή την εξέλιξη με το 0-13 σερί της ΑΕΚ, ο προπονητής της ομάδας των δυτικών προαστείων και πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νίκος Παπανικολόπουλος πέρασε τις δικές του προσωπικότητες στο παρκέ (Μαυροκεφαλίδης -Βασιλόπουλος – Αθηναίου) με την ελπίδα να αποτρέψει την διαφαινόμενη ήττα. Ο Ματ Λοτζέσκι όμως είχε άλλη άποψη και με τέταρτο τρίποντο διατήρησε το προβάδισμα για την ΑΕΚ με 60-64 και παράλληλα δίνοντας την χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Το μόνο που άλλαξε στην συνέχεια ήταν το σκορ που βρήκε νικήτρια την “Βασίλισσα” με 62-66.

Σε ένα πολύ σφιχτό παιχνίδι με χαμηλό σκορ, βγαλμένο από τα όνειρα του Γιάννη Ιωαννίδη (θυμηθείτε την τακτική που ακολούθησε το 1998 στον τελικό της Ευρωλίγκα που οι κίτρινομαυροι έχασαν από την Κίντερ Μπολόνια με 58-44), μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ, δικαιώνοντας σήμερα την λογική στην οποία χτίστηκε η φετεινή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: 17/39 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 16/23 βολές, 39 ριμπάουντ (30+9), 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΑΕΚ: 20/42 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 8/16 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 14 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).
ΑΕΚ: Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκίκας 9 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπάουντ).