Σήμερα διεξήχθη ο τρίτος ημιτελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ. Από μία νίκη και οι δύο ομάδες, όταν αγωνιστηκαν σαν γηπεδούχος – μπρέικ δεν υπάρχει ακόμα. Οι γνωστές απουσίες και για τις δύο ομάδες σε ένα ακόμη παιχνίδι (Νέντοβιτς -Σλότερ, Λάνγκφορντ). Με Σαντ-Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκινάει ο Κάτας ενώ ο Αγγέλου με Μορέιρα, Μέικον, Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς και Λοτζέσκι.

Καλό ξεκίνημα από την ΑΕΚ που παίζει έξυπνα και κρατάει το σκορ σε σχετικά χαμηλά επίπεδα και κάνει τους γηπεδούχους μετά το αρχικό 2-0 να μείνουν πίσω στο σκορ μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου περίπου όταν και ο Χεζόνια έκανε το 9-8. Ο Κροάτης που στα δύο πρώτα παιχνίδια ήταν η σκιά του εαυτού του είναι “ζεστός” σήμερα και σκοράρει 8 πόντους για ένα επί μέρους 14-2 του Παναθηναϊκού που αποκτά προβάδισμα οκτώ πόντων (16-8) από εκεί που ήταν πίσω στο σκορ. Σκοράρει ο Χρυσικόπουλος για την ΑΕΚ αλλά ο Χεζόνια με ένα κάρφωμα διαμορφώνει το 20-10 της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό αλλά η ΑΕΚ δεν φαίνεται διατεθιμένη να παραδώσει τα όπλα. Οι διαιτητές όμως (ειδικά Μάνος και Πιτσίλκας), αφήνουν αρκετές επαφές των πρασίνων ατιμώρητες με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει από τους 10 πόντους ενώ χρεώνουν και με τεχνική ποινή Αγγέλου και Ζήση οι οποίοι δικαίως διαμαρτύρονται. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ρίχνουν την διαφορά στους 6. Κάποιες λάθος επιλογές των παικτών του Αγγέλου όμως, επιτρέπουν στους “πράσινους” να ξαναπάνε την διαφορά σε επίπεδα άνω των δεκα πόντων και τελικά το ημίχρονο λήγει με 50-37. Η κακή προς την ΑΕΚ διαιτησία συνεχίζεται για τρίτο παιχνίδι.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπαίνει δυνατά και ροκανίζει την διαφορά σχετικά γρήγορα στους 8 χάρη στην πολυ θετική παρουσία του Γόντικα και του Μέικον ενώ πολύτιμες βοήθειες δίνει και ο Λοτζέσκι. Οι διαιτητές επιτρέπουν ειδικά στους ψηλούς των γηπεδούχων την χρήση των αγκώνων κάτι που τους δίνει πλεονέκτημα και στα μέσα του δεκαλέπτου η διαφορά είναι στους 7. Αυτό που ξεπερνάει κάθε φαντασία είναι οτι στην αρχή ενώ σφυρίζουν φάουλ στον Μήτογλου, εξετάζουν το ριπλέι και χρεώνουν φάουλ του Ζήση στον Μπεντίλ που έχει προηγηθεί άλλης της φάσης αλλά μετράνε το καλάθι! Τέλος δεκαλέπτου με το σκορ στο 69-60.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκινά με τον Χεζόνια να πετυχαίνει δυο σερί τρίποντα αλλά ο δικέφαλος δείχνει αποφασισμένος με τον Μορέιρα εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση και τον Λοτζέσκι να έχει βρει το χέρι του και να βομβαρδίζει. Και ο Μπεντίλ πάντως κάνει το παιχνίδι της ζωής του και μαζί με τον Μήτογλου δημιουργούν μεγάλα προβλήματα. Με τέσσερα λεπτά στο ρολόι η διαφορά παραμένει στους επτά και επιθέσεις που δείχνουν να καταλήγουν σε λάθη καταλήγουν σε ασίστ με την ΑΕΚ να απειλεί και πάλι. Ένα λεπτό αργότερα η διαφορά είναι στους 3 και η έκβαση του παιχνιδιού κρέμεται σε μια κλωστή αλλά αποβάλλεται με πεμπτο φάουλ ο Μορέιρα των 21 πόντων, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Σε εκείνο το σημείο χάνεται η αυτοσυγκέντρωση της ΑΕΚ ενώ παίρνει ανάσα ο Παναθηναϊκός και επαναφέρει την διαφορά στους 9 και στη συνέχεια στους 11 με την οποία λήγει και το παιχνίδι (94-83).

Μήτογλου , Χεζόνια και Μπεντίλ ξεχώρισαν από τους πράσινους ενώ για την ΑΕΚ Μορέιρα, Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Μέικον. Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που η ΑΕΚ έχει παράπονα από την διαιτησία η οποία σε κομβικά σημεία επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να παίρνει ανάσες από την πίεση της “Ένωσης”. Ο Παναθηναϊκός κάνει το 2-1 στη σειρά κόντρα στην ΑΕΚ και η συνέχεια είναι την Τετάρτη 26/5 στις 20:00 με γηπεδούχους τους κιτρινόμαυρους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Πιτσίλκας, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1 (0/4 σουτ), Παπαπέτρου 12 (1/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σαντ-Ρος 4 (2/7 δίποντα, 3 ασίστ), Μπρέι, Χεζόνια 20 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1), Μπέντιλ 17 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές)

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 21 (9/10 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μέικον 13 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 14 (2/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς, Λοτζέσκι 16 (5/6 τρίποντα), Κατσίβελης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 3 (1), Γόντικας 6, Γκίκας 2 (1/7 σουτ), Κίνγκσλεϊ 2