O Παναθηναϊκός φιλοξένησε την ΑΕΚ για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι κατεβαίνουν με Μακ, Μπρέι, Παπαγιάννη, Μποχωρίδη, Όγκαστ, Κασελάκη, Μήτογλου, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Γουάιτ και Παπαγιάννη με τους τελευταίους 5 να ξεκινούν τον αγώνα ενώ για την ΑΕΚ στην διάθεση του Αγγέλου οι Χρυσικόπουλος, Ζήσης, Γόντικας, Γκίκας, Μαυροειδής, Λοτζέσκι, Μόουζες, Μέικον, Κατσίβελης, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μορέιρα με τους πέντε τελευταίους να ξεκινούν τον αγώνα. Νέντοβιτς και Λάνγκφορντ οι μεγάλοι απόντες. Στην κανονική περίοδο οι πράσινοι κέρδισαν και τα δύο παιχνίδια απέναντι στους κιτρινόμαυρους με 80-75 και 104-95.

Νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες με την “Ένωση” να παίζει αρκετά καλή άμυνα ενώ μετά από 5:30 το σκορ είναι 7-9. Σιγά σιγά οι ομάδες πάντως βρίσκουν τα πατήματά τους παρά το γεγονός πως υπάρχει απίστευτη αστοχία στα τρίποντα (3/13 συνολικά) με τον Κατσίβελη και τον Παπαπέτρου μόνο να έχουν σκοράρει έξω από τα 6,75μ. Τέλος πρώτης περιόδου με το σκορ στο 15-14.

Η δεύτερη περίοδος ξεκινάει όπως και η πρώτη με την ΑΕΚ να πετυχαίνει πρώτη καλάθι. Οι κιτρινόμαυροι κοιτάνε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, ενώ οι πράσινοι δεν έχουν βρει ρυθμό στην άμυνά τους. Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει ο επιθετικός οίστρος που έχουμε δει στα άλλα παιχνίδια των δύο ομάδων αν και σε αυτό το δεκάλεπτο είναι πιο παραγωγικές. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 7 σε ένα σημείο αλλά 2 λεπτά πριν το ημίχρονο προηγείται με 7 και με μερικές αποφάσεις των διαιτητών υπέρ του. Τεχνική ποινή στον Αγγέλου και ο Παπαπέτρου με δύο βολές έκανε το 45-35 ενώ στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Μέικον έκανε το coast to coast και με τρίποντο εκτός ισορροπίας μείωσε σε 45-38. Ο Παναθηναϊκός έχει 3/11 τρίποντα αλλά και 8 κλεψίματα, όταν η ΑΕΚ έχει καλύτερα ποσοστά, αλλά και 12 λάθη.

Το πρώτο ενάμιση λεπτό της επανάληψης καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ “αθόρυβα” η ΑΕΚ στα μέσα της περιόδου κάνει το 50-47 αλλά ο Παπαπέτρου πετυχαίνει 5 αναπάντητους πόντους για το 55-47. Μέικον και Χρυσικόπουλος μειώνουν στους 3 (55-52) αλλά ο Παναθηναϊκός ξεφεύγει πάλι με 10 (62-52) την ώρα που ο Μορέιρα συμπλήρωσε 4 φάουλ (και δεν είναι ο πρώτος). Τελος τρίτης περιόδου με την ΑΕΚ να μαζεύει και πάλι την διαφορά σε 62-57 με μπροστάρη τον Μέικον.

Η τεταρτη περίοδος ξεκινά με τους γηπεδούχους να υπερασπίζονται το προβάδισμά τους αλλά μετά από τρία λεπτά αγώνα ο Γόντκας αποβάλλεται με 5 φαουλ ενώ ο παγκος των φιλοξενούμενων δέχεται τεχνική ποινή. Εύστοχες οι βολές και το 70-61 είναι γεγονός. Τρίποντο από τον Γκίκα για το 70-64 αλλά δυστυχώς η ΑΕΚ συνεχίζει να κάνει αρκετά λάθη ενώ μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού αποβάλλεται και ο Μορέιρα με πέμπτο φάουλ. Παρόλα αυτά Ζήσης και Μέικον μειώνουν στους τρεις (73-70) με 02:39 για την λήξη. 76-70 ο Σαντ Ρος με γκολ φάουλ, καλάθι από τον Χρυσικόπουλο και λάθος από τον Παπαπέτρου που δεν εκμεταλλεύεται η ΑΕΚ αφου ο Ματσιούλις κάνει αιρμπολ. Κάρφωμα από τον Γουάιτ στην επόμενη φάση και τελικό 78-72 έπειτα από άστοχο τρίποντο του Κατσίβελη.

Eν κατακλείδι κακό παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό με θετικό πρόσημο όμως στην άμυνα, ενώ η ΑΕΚ είχε αρκετά νεκρά επιθετικά διαστήματα που δεν της επέτρεψαν να πετύχει κάτι παραπάνω από το να πλησιάζει πολύ στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 45-38, 62-57, 78-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Σαντ Ρος 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Μακ 1, Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ 2, Μήτογλου 8 (8 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 8, Μέικον 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 10 (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 11, Γόντικας 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Μόουζες 1.