Παρά την προσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ, η πρώτη ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας, είναι γεγονός, με το τελικό σκορ να είναι 86-80 για την Παρτιζάν.

Στη 1η περίοδο το ματς της ΑΕΚ κόντρα στην Παρτιζάν,  το σκορ ήταν  αρκετά υψηλό και ισόπαλο και συγκεκριμένα 27-27. Πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 12 πόντους, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος ακολουθεί με 7.

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ προηγήθηκε  με 38-35, παρά το γεγονός ότι τα φάουλ είναι 15-6 εις βάρος της «Βασίλισσας» και μάλιστα ο Γιόνας Ματσιούλις έχει ήδη χρεωθεί με 3 φάουλ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 41-36 στο 17’, ωστόσο η διαιτησία μάλλον δεν έχει σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αφού εκτός από τον Ματσιούλις και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έχει χρεωθεί επίσης με 3 φάουλ.

Η «Βασίλισσα» έδειχνε ότι είχε αρκετές δυνατότητες, μιας και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων, με σκορ 52-38, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει με τα φάουλ. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έχει 15 πόντους και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς έφτασε στους 8. Οι βολές στο πρώτο ημίχρονο είναι 12/21 για την Παρτιζάν και 5/7 για την ΑΕΚ.

Με καλάθι του Κιθ Λάνκφορντ, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 54-38 στο 22’ και ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ έχει φτάσει στους 17 πόντους.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με 18 πόντους διαφορά με 59-41 στο 23’, με τον Νίκο Γκίκα να έχει «φορτωθεί» με 4 φάουλ, ενώ θυμίζουμε ότι από 3 έχουν οι Ματσιούλις και Σαντ-Ρος.

Οι Σέρβοι μείωσαν λίγο, με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με +15, με 59-45 και ενώ οι διαιτητές χρέωσαν και τον Δημήτρη Μαυροειδή με 4 φάουλ.

Εν τέλη, από ότι φαίνεται, τα πολλά προβλήματα με τα φάουλ, «έφθειραν» τη «Βασίλισσα», η οποία πλέον είχε ένα μικρό προβάδισμα, με 68-63, στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Λάνγκφορντ είναι ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 22 πόντους.

Η ΑΕΚ φαίνεται ότι δεν έχει αντέξει από την διαφορά στα «σφυρίγματα» των διαιτητών και αυτή τη στιγμή είναι πίσω στο σκορ, με 78-74 στο 35’.