Η ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε όπως θα έπρεπε στην άμυνα της και πάλι, πλήρωσε τις αδράνειες και τα κενά της διαστήματα, με ήττα από το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε με 91-90 στην παράταση. Στο 1-3 πλέον το ρεκόρ της Ένωσης, που οφείλει να αντιδράσει. Πολλά τα παράπονα των κιτρινόμαυρων από την διαιτησία, ειδικά για ορισμένες αποφάσεις στην παράταση.

Το ματς:

Το Περιστέρι προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε αρχικά με 5-6 και με 7-10. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 10-10 με τον Λάνγκφορντ και πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Τολιόπουλου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων όμως ήταν άμεση και με δύο τρίποντα του Χάτσερ ξέφυγαν με τέσσερις (16-20), λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 19-20, ύστερα από ένα απίθανο τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ηλία Ζούρου ξέφυγε με πέντε (21-26) και ακουλούθησε ένα δίλεπτο με κακές επιλογές από την πλευρά των γηπεδούχων και χωρίς σκόρ. Ο Ρέι ξεκόλλησε τον δικέφαλο και ο Ματσιούλις με τρίποντο τον έβαλε μπροστά στο σκόρ (28-26). Η είσοδος του Χάρη Γιαννόπουλο έδωσε σημαντικές λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ. Ο Έλληνας σουτέρ με έξι συνεχόμενους πόντους αύξησε τη διαφορά στο +8 (37-29) και ο Λάνγκφορντ στο +10 (39-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με 39-30, ύστερα από 1/2 βολές του Μόρισον.

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου τα λάθη και τις κακές άμυνες της ΑΕΚ και πήρε το προβάδισμα, με ένα σερί 11-0 (39-41). Ο Σάντ Ρος και ο Μάρκους Σλότερ έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα και η Βασίλισσα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 48-45 και στη συνέχεια με 52-45. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Γκρέι ”κουβάλησε” επιθετικά τους φιλοξενούμενους, τους διατήρησε στη διεκδίκηση της νίκης και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε μόλις στο +2 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ρέι έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (64-60) και ο Χρυσικόπουλος, με τρίποντο, προβάδισμα πέντε πόντων (67-62). Το Περιστέρι απάντησε με καλάθι και φαουλ του Μόρισον (67-65), η Ένωση ξέφυγε με έξι στη συνέχεια, ύστερα από τρίποντο του Γκίκα (73-67), όμως και πάλι η ομάδα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε και ισοφάρισε σε 79-79. Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες στις επιθέσεις τους στο τελευταίο λεπτό και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με πέντε (84-79), με πρωταγωνιστή τον αρχηγό της, Γιόνας Ματσιούλις. Το Περιστέρι αντέδρασε και πάλι και μείωσε στους 2, με τρεις πόντους του Σαλούστρου (84-82). Σε εκείνο το σημείο έγιναν δύο καθοριστικά λάθη από τους διαιτητές του αγώνα. Στη πρώτη περίπτωση δεν μέτρησαν κανονικό καλάθι των γηπεδούχων, καθώς ο Κίνγκσλεΐ  τράβηκε τη στεφάνη και στη δεύτερη ο Χάτσερ έκανε παράβαση οκτώ δευτερολέπτων, που δεν δόθηκε. Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν η έντονη διαμαρτυρία του Ηλία Παπαθεοδώρου, ο οποίος αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Στο τελευταίο λεπτό ο Λάνγκφορντ με δύσκολο σουτ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ (89-86), ο Χάτσερ όμως ισοφάρισε με ένα απίθανο τρίποντο, αλλά οι κιτρινόμαυροι με βολή του Λάνγκφορντ προηγήθηκαν ξανά. Ο Σμίθ όμως με Buzzerbeater έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Μετά από αυτήν την ήττα η ΑΕΚ έχει πλέον ρεκόρ 1-3 και έχει μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία. Αναζητείται λοιπόν αντίδραση και σερί νικών, κάτι το οποίο με την ποιότητα που έχει η ομάδα μοιάζει εύκολο, αλλά με τις έως τώρα εμφανίσεις της ίσως όχι και τόσο.