Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 41-19 του Άρη Νίκαιας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Με άνεση πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η Ένωση είχε ένα εύκολο απόγευμα, αφού επικράτησε με 41-19 του Άρη Νίκαιας στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε σοβαρή στο παρκέ και παρά τις αλλαγές στη σύνθεσή της, από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις της, αφού έκανε ένα σερί (5-0), στο οποίο δεν μπορούσε ο Άρης Νίκαιας να αντιδράσει (10-2). Η Ένωση είχε εύκολο έργο, καθώς διατηρούσε στο ρελαντί μια καλή εικόνα, με την οποία διατηρούσε το προβάδισμα (13-3, 15-4). Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους προσπάθησαν να πιέσουν τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια από το 20ο λεπτό και πέρα (16-7), αλλά χωρίς επιτυχία, με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά με 19-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ διατήρησε τα καλά στοιχεία της σε άμυνα και επίθεση (25-12) και έμεινε σε θέση οδηγού (28-12), με τον Άρη Νίκαιας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» (32-13). Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κάποια πρόβλημα στην πορεία (34-16) και έτσι αφού τα λεπτά κύλησαν χωρίς αλλαγές (37-16) πήρε τη νίκη-πρόκριση με 41-19.

Τα πεντάλεπτα: 5-0, 10-2, 13-3, 15-4, 16-7, 19-11 (ημιχρ.), 25-12, 28-12, 32-13, 34-14, 37-16, 41-19.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη της αναμέτρησης.