Σήμερα διεξήχθη ο 3ος μικρός τελικός της Stoiximan Basket League μεταξύ του Προμηθέας και της ΑΕΚ. Το σκορ της σειράς είναι  1-1 με τις δύο ομάδες να έχουν εκμεταλλευτεί την έδρα τους. O Προμηθέας  αγωνίστηκε χωρίς τους Τζέριαν Γκραντ, Αγραβάνη και Φορντ και ξεκίνησε με τους Λούντζη, Κλαβέλ, Γιαννόπουλο, Γ. Αγραβάνη, Τζεράι Γκραντ, ενώ για την ΑΕΚ θα λείψουν οι Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Μόουζες ενώ βασικοί ξεκίνησαν οι Κατσίβελης, Μέικον, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Μορέιρα.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε στην αρχή αλλά γρήγορα ο Προμηθέας όχι μονο ισοφάρισε αλλά πήρε προβάδισμα στο σκορ με τους Λούτζη και Γιαννόπουλο να κάνουν την διαφορά. Η “Ένωση” αντέδρασε και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 17-16, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-16.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε όπως και η πρώτη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Κλαβέλ με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 24-18 αλλά ο Χρυσικόπουλος με τον Μέικον και αργότερα ο Κατσίβελης φρόντιζαν οι φιλοξενούμενοι να είναι σε απόσταση αναπνοής (24-23) ή ακόμα και να ισοφαρίσουν (36-36). Το ημίχρονο βρήκε τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 40-42.

Στην τρίτη περίοδο όλα παρέμειναν ίδια και μετά από λίγο ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε σε 48-48 με Προμηθέα και ΑΕΚ να πορεύονται χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι να προηγηθεί η “Βασίλισσα” με 56-60, 01:30” πριν το τέλος της περιόδου. Μερικά καλάθια αργότερα το δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (60-64).

Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν όλα καθώς το +10 των φιλοξενούμενων (62-72) μετατράπηκε από τον Κλαβέλ σε 67-72, ο Κατσίβελης με τρίποντο έγραψε το 67-75 και οι Πατρινοί με ένα 5-0 έκαναν το 72-75 με λιγότερο από 04:00” στο ρολόι και το παιχνίδι να είναι εξίσου πιθανό να το πάρουν και οι δύο. Ο Τζεράι Γκραντ 0:12” πριν το τέλος έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 80-79 αλλά στην επόμενη φάση ο Μέικον πήρε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις (έντονες διαμαρτυρίες για την διαιτητική απόφαση από τους γηπεδούχους), ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές και διαμόρφωσε το τελικό 80-81.  Ματσιούλις, Μορέιρα, Γκίκας ξεχώρισαν ενώ και οι Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης, Μέικον έκαναν αυτό που έπρεπε σε καίριες στιγμές. Με το μπρέικ αυτό η ΑΕΚ, αν νικήσει την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ, θα τελειώσει την σειρά.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η δήλωση του Μ.Γιατρά πως θα αποχωρήσει από τον πάγκο του Προμηθέα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 10 (9 ριμπάουντ), Κλαβέλ 22 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές), Γ. Αγραβάνης 5, Γιαννόπουλος 16 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγμπελίς 8 (9 ριμπάουντ), Φορντ, Χριστοδούλου 8 (3/4 τρίποντα), Βασιλείου, Κουρουπάκης, Μπαζίνας

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 18 (9/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μέικον 6 (7 ασίστ, 0/4 τρίποντα), Ματσιούλις 14 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Κατσίβελης 10, Χρυσικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 6 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Γκίκας 10 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής, Μωραϊτης