Λαύριο και ΑΕΚ αναμετρήθηκαν για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ΑΕΚ ήθέλε να παραμείνει αήττητη ενώ το Λαύριο να διευρύνει το σερί του από 4 σε 5 νικηφόρα παιχνίδια. Απουσία της τελευταίας στιγμής για τη “Βασίλισσα” ο Σλότερ που υπέστη θλάση στο δεξί γαστροκνήμιο ενώ και ο Λοτζέσκι που μπήκε μόλις πρόσφατα σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων, τελικά δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή. Ζήσης, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος και Μαυροειδής, οι πέντε της ΑΕΚ ενώ για τους γηπεδούχους ξεκινούν οι Μουράτος, Ντιαλό, Κάρτερ, Έβανς και Γερομιχαλός.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κερδίζει το τζάμπολ αλλά να εκδηλώνει άστοχη επίθεση από κοντά. Στον αντίποδα το Λαύριο ευστόχησε στη πρώτη του επίθεση, για να ακολουθήσουν καλάθια από τον Λάνγκφορντ και τους Μουράτο, Ντιαλό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους να μένουν κοντά στο σκορ. Και οι δύο ομάδες επέλεξαν να πάνε σε γρήγορο ρυθμό χωρίς να εξαντλούν τις επιθέσεις τους, αναμενόμενο από το Λαύριο αλλά όχι και από την “Ένωση”. Στα μέσα της περιόδου με το σκορ 11-6 υπέρ του Λαυρίου, πέρασαν στο παρκέ οι Μορέιρα και Ματσιούλις σε μια προσπάθεια του Παπαθεοδώρου να αλλάξει τις ισορροπίες. Με 4:20” στο ρολόι η ΑΕΚ -για πρώτη φορά- άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο (χωρίς όμως να δυσκολεύει το Λαύριο) καθώς έβλεπε τους γηπεδούχους να απομακρύνται στο σκορ με εύστοχες επιθέσεις και καλές άμυνες όπως η θεαματική τάπα του Σάβατζ στον Μορέιρα. 1:20” πριν το τελος της περιόδου  το Λαύριο προηγήθηκε με 19-10 (έχοντας ένα 10-4 τα τελευταία 4:00”) δείχνοντας στην ΑΕΚ πως θα έχει ένα δύσκολο βράδυ. Με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 20-13 για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη ενέργεια στη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις κατάφερε μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό να μειώσει σε 20-18. Ο Μορέιρα αποδείχθηκε καταλυτικός, αφού έδειχνε ασταμάτητος στην επίθεση και συνέβαλε τα μέγιστα στο να γίνει το 20-20. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά καθώς έπειτα από υπέροχη ασίστ του Κατσίβελη, ο Μορέιρα με γκολ-φάουλ έκανε το 25-23 ενώ ο Γκίκας φορτώθηκε με τρίτο φάουλ  6 λεπτά πριν το ημίχρονο προσθέτοντας έναν ακόμα πονοκέφαλο στο προπονητή του. Πονοκέφαλο που ο Μορέιρα βάλθηκε να εξαφανίσει, καθώς με πολύ ωραίες ενέργειες “άδειαζε” τους αντιπάλους του και φόρτωνε με πόντους το καλάθι του Λαυρίου φέρνοντας την διαφορά στο πόντο (29-28) και με μακρινό σουτ έβαλε την ΑΕΚ στο προβάδισμα (29-30) φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους  2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Καταπληκτικό παιχνίδι ειδικά από την ΑΕΚ που βελτίωσε τα στατιστικά της σε όλες τις κατηγορίες και δείχνει γιατί είναι αήττητη σε αγώνα πρωταθλήματος εδώ και 14 μήνες -από τις 27 Οκτωβρίου του 2019, όταν γνώρισε την ήττα από το Ρέθυμνο. Ο Κάρτερ σκοράρει από τα έξι μέτρα πάνω σε άμυνα και το ημίχρονο λήγει με το σκορ στο 38-35.

Στην επανάληψη οι δυο προπονητές έβαλαν τις ομάδες τους με τον ίδιο προσανατολισμό και κατάφεραν να αλληλοεξουδετερωθούν αφού 5:00” αργότερα η διαφορά παρέμενε σχεδόν στα ίδια επίπεδα (47-43) λόγω των άστοχων επιθέσεων -απόρροια και του εξουθενωτικού ρυθμού του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μορέιρα για τους φιλοξενούμενους, μπορεί να είχε σιγήσει στην επίθεση αλλά έδινε ρεσιτάλ στην άμυνα με ριμπάουντ και μπλοκ! Σε κακή βραδιά ο Λάνγκφορντ που εξαιτίας και το νταμπλ τιμ που εφαρμόζει πάνω του ο Σερέλης, δεν βρίσκει καθόλου εύκολα στόχο, ενώ το Λαύριο χτίζει σιγά σιγά διαφορά, 55-49, 02:00” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ προσπαθεί σκληρά, αλλά το Λαύριο με τον Κόζι από τον πάγκο κρατάει κεφάλι στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου ο Γκίκας στη μία άκρη του γηπέδου σκοράρει με μακρινό σουτ 2 πόντων ενώ στην άμυνα εμποδίζει την εκδήλωση επιτυχημένης επίθεσης από τους γηπεδούχους και έτσι διαμορφώθηκε το 58-54.

Στη τέταρτη περίοδο ήρθε η στιγμή να μιλήσει το πάθος, το Λαύριο έδειχνε να το θέλει περισσότερο και με πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση διατηρεί την υπέρ του διαφορά. Και οι δύο ομάδες έχουν από νωρίς 5 ομαδικά που σημαίνει κάθε παράβαση και ελεύθερη βολή. Στα στα 7’49” για το τέλος του αγώνα, ο Ντιαλό αποβάλλεται με πέντε φάουλ ενώ στα μέσα της περιόδου είναι η σειρά του Γκίκα να αποβληθεί με 5ο φάουλ που τον χρεώνει ο Συμεωνίδης -κάτι που προκαλεί την αντίδραση των κιτρινόμαυρων μιας και αυτό το σφύριγμα δεν είναι το μοναδικό του συγκεκριμένου με το οποίο διαφωνούν. Μουράτος, Κόζι, Κάρτερ και Έβανς οδηγούν το Λαύριο ενώ ο Λάνγκφορντ, ο Ρογκαβόπουλος και ο Μορέιρα παλεύουν για την ΑΕΚ. Εμφανής ο εκνευρισμός και το άγχος για τους παίκτες της “Βασίλισσας”. Βομβαρδισμός από εύστοχα μακρινά σουτ για τους γηπεδούχους την ώρα που ο Λάνγκφορντ είναι σκιά του εαυτού του, παρά τους 18 πόντους του. Πιθανότατα ο Παπαθεοδώρου να μετάνιωσε που δεν συμπεριέλαβε τον Λοτζέσκι στην απόστολή. Με κάρφωμα του Έβανς 1:24 πριν το τέλος, το Λαύριο πάει την διαφορά στους 10 (78-68) και με την εικόνα που έχει η ΑΕΚ δεν φαίνεται κάτι να αλλάξει. Το Λαύριο επιβεβαιώνει τον τίτλο της πιο φορμαρισμένης ομάδας στο πρωτάθλημα και το σερί της ΑΕΚ σταματά εδώ. Υπό το βλέμμα του Μάκη Αγγελόπουλου, η “Ένωση” ηττάται με 78-70 και η εξαιρετική εμφάνιση του Μορέιρα των 30 πόντων πήγε στράφι. Οι απουσίες σήμερα κόστισαν στους κιτρινόμαυρους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 59-54, 78-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 19 (5/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 8 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιαλό 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 5 (1), Κόζι 13 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ), Σάβατζ 3 (1/6 σουτ), Περσίδης 4, Γερομιχαλός 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος.
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (6/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ασίστ), Γιάνκοβιτς (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Ζήσης (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 30 (13/18 δίποντ, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Γκίκας 4, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 1, Μόουζες.