Ξεκίνημα για “φίλημα” απο την ΑΕΚ στο ντέρμπι δικεφάλων! Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς ήθελε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καθηλώνοντας τον ΠΑΟΚ στους 27 πόντους μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Η Βασίλισσα προηγήθηκε με 44-27 έχοντας οδηγούς τους Ματσιούλις και Λοτζέσκι με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα μετά την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να θέλει να αλλάξει την κατάσταση χωρίς όμως να περιορίζει την ΑΕΚ. Στο πρώτο 5λεπτο της 3ης περιόδου η Ένωση ανέβασε την διαφορά στο +23 δίνοντας έτσι στον ΠΑΟΚ το μήνυμα οτι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει. Εκεί ήρθε η αποβολή του coach Παπαθεοδώρου, απόφαση που δημιούργησε αρκετή ένταση  στο παιχνίδι. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό του κλειστού να γράφει 61-39!

Ο Γιώργος Λημνιάτης ανέλαβε τον πάγκο της ομάδας με το τελευταίο δεκάλεπτο να αποτελεί το κερασάκι στην τούρτα με την ΑΕΚ να τρέχει το γήπεδο και να ανοίγει κι άλλο την διαφορά. Άμυνες με πίεση και απόλυτη συγκέντρωση, επιθέσεις με μυαλό, γρήγορα πόδια και εύστοχα σουτ. Το τελικό σκορ έγραψε 76-56 με την Βασίλισσα να καθηλώνει τον ΠΑΟΚ. Έτσι ο “αδικημένος” αντίπαλος της δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να την κοντράρει. Οι “διψήφιοι” της ΑΕΚ ήταν οι Ματσιούλις 18π., Λάνγκφορντ 14π. και Λοτζέσκι 11π.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Ματσιούλις 18 (6/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μωραΐτης 5 (0/6 τρίποντα), Λοτζέσκι 11 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 14 (3/10 σουτ, 8/8 βολές), Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9 (3/3 σουτ), Σλότερ 3 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8 (4/15 σουτ, 5 λάθη), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 4, Μπιτς 7 (1), Κονατέ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαβ 9 (0/2 σουτ, 9/10 βολές), Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 21/31 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 22/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 15 ασίστ, 21 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 18/41 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 14/18 βολές, 30 ριμπάουντ (16+14), 8 ασίστ, 19 λάθη, 6 κλεψίματα.